Skoro všichni a zejména ti, kteří vyrostli v panelákových bytech, jsme toužili po větší koupelně. Koupelně kam bychom se pohodlně vešli alespoň my sami nebo dokonce i naše děti. Koupelně, kde je možné provádět osobní hygienu bez modřin a úrazů z malého prostoru. Díky přestavbám bytových jader se mnohým z nás sen splnil a koupelna se zvětšila. Některé vybavení však muselo pryč, a tak se pračka stěhovala. Jelikož se ale bez pračky zkrátka neobejdeme, je třeba vymyslet, kam ji umístíme.
Velikost pračky
Kolik budeme pro pračku potřebovat místa, záleží samozřejmě na tom, jak velkou si ji koupíme. Dříve se upřednostňovaly pračky co nejmenší, ale dnes se trend trošku mění. Většina hospodyněk dnes chce prát najednou co největší objem prádla. Čím dál více se tak objevují pračky s předním plněním, které mají základní půdorys o rozměrech 60 x 60 cm a najednou dokážou vyprat až 9 kilogramů prádla. Tak velký základní půdorys pračky může být pro malé panelákové koupelny velkým problémem. V takovém případě je třeba se zaměřit na předem plněné pračky s hloubkou mezi 33 až 45 cm, do nichž se vejde 5 kg prádla. Někteří z nás ovšem potřebují pračku spíše vyšší a hlubší, hodit se nám tak bude verze s horním plněním, jejíž půdorys je 40 x 60 cm a zvládne vyprat až 8 kg prádla. Úzkou pračku je možné zabudovat do mělké niky, nebo do vestavěné skříně. Nízkou zase v pohodě umístíme i pod umyvadlový pult v koupelně.
Hledáme vhodné místo pro pračku
O tom, kam chcete pračku umístit, byste měli uvažovat již při rekonstrukci bytu. Zkuste se zamyslet a vybrat takové místo, které by bylo nejvhodnější. Univerzální řešení bohužel neexistuje, vždy je třeba zapojit fantazii. Můžete se nechat inspirovat článkem z časopisu, nebo známými, ale není dobré chtít za každou cenu přejímat jejich nápady a řešení. Váš byt je jiný, jinak zařízený a fakt, že u nich doma vše pasuje a vypadá dobře, ještě neznamená, že u vás tomu bude taky tak. Vždy vycházejte z funkčnosti, praktičnosti a pak samozřejmě dbejte i na estetickou stránku zvoleného místa. Úplně nejlepší je, když současně s umístěním pračky vyřešíte také prostor na ukládání špinavého prádla. Základem je, aby pračka nepřekážela v provozu domácnosti a to bez ohledu na to, kde bude ve finále stát.
Co se týče technické stránky rozvodu vody a odpadů, je možné pračku umístit prakticky kamkoliv. Vždy je ale dobré umístit mezi pračku a kanalizační stoupačku sifon, který bude zabraňovat případnému zpětnému prolínání pachů. Jestliže máte byt běžných rozměrů, není třeba se nijak zvlášť věnovat vzdálenosti pračky od stupaček, protože voda do pračky nepřitéká ani neodtéká samospádem, ale je řízena čerpadlem.
Koupelna stále vede
Přestože dnes existuje spousta jiných možností, kam pračku umístit, zůstává koupelna stále tím nejčastěji voleným místem. Aby nám spotřebič nepřekážel a vizuálně splýval s designem koupelny, můžeme jej umístit do předem vyzděné niky, která má jeho rozměry. Tento postup se doporučuje jen v případě, že máte pračku novou a nepočítáte s tím, že byste ji zanedlouho měnili za jinou s jinými rozměry. Prostor nad pračkou je ideální na umístění polic. Další možností je umístit pračku do skříně, jejíž horní část bude sloužit pro ukládání například koupelnových doplňků. Dvířka skříně mohou ladit s obklady v koupelně, s nábytkem nebo je může tvořit třeba zrcadlo. Nízkou pračku je možno umístit také pod pult s umyvadlem, kde ji schováme za dvířka klasické skříňky. V takovém případě je však nutné mít pračku s předním plněním.
Kuchyň
O něco méně tradiční, i když velmi efektivní, je umístění pračky do kuchyně. Pokud ovšem máte kuchyň propojenou s obývacím pokojem, může nastat problém s hlukem. Někteří výrobci díky použití nových typů motorů hlučnost svých praček minimalizovali. Je proto třeba se informovat, zda je vaše pračka vybavena motorem, který je s bubnem spojen pomocí řemenice, nebo je umístěn na vaně pračky a bubnem otáčí přímo. Motorům otáčejícím bubnem přímo navíc chybí uhlíky, které bývaly také zdrojem hluku. Mnohé pračky v současnosti během praní nevydávají hluk vyšší než 49 dB.
Umístění pračky a sušičky v odděleném prostoru za kuchyní, Foto: Bauknecht
Pračku je možné do kuchyně umístit dvěma způsoby. Pokud máte ještě na konci linky místo, není nic jednoduššího, než pračku z nevyhovující koupelny přestěhovat na konec kuchyňské linky, kde bude zkrátka volně stát. Mnohem lepší i estetičtější je však mít pračku vestavěnou v kuchyňské sestavě. Na tuto možnost je však nutné pamatovat při zařizování nové kuchyně. Nevýhodou speciálních vestavěných praček je jejich vyšší pořizovací cena, která je způsobená lepším odpružením spotřebiče, jež maximálně zmírní vibrace během ždímání. Kdybyste se rozhodli, že do některého z volných prostorů v lince umístíte klasickou pračku, vždy je nutné po stranách nechat určitou vůli (cca 5 cm na každé straně)na vibrace, ke kterým při ždímání dochází.
Samostatná místnost - prádelna a sušárna
Úplně nejlepším řešením, kam pračku umístit, je mít samostatnou místnost na domácí práce. Toto řešení je však ve většině bytů nedostupné, ale u rodinných domů už to tak nereálné není. Místnost se může nacházet kdekoliv v domě, kromě praní může sloužit také pro žehlení, sušení prádla a další činnosti. Může sloužit i jako skladiště pro nejrůznější pomocníky na úklid, jako jsou kbelíky, smetáky, čisticí prostředky a tak dále. Měla by být dostatečně prostorná a také dobře osvětlená. Pro lepší přehled je dobré mít vyčleněn prostor na špinavé prádlo, prostor na vyprané prádlo i koš na prádlo čekající na vyžehlení.
Umístění pračky vedle sušičky do samostatné místnosti, Foto: Electrolux
Netypická řešení
V podstatě záleží na každém z nás, kam nakonec pračku umístí. Možná zvolíte úplně jiné a zprvu nečekané místo, o kterém víte, že by jinak zůstalo nevyužité. Spousta bytů má řadu nevyužitých prostor, přístupových či průchozích chodeb, které je možné pro tyto účely využít. Nabízí se třeba komora – místo, kam běžně ukládáme věci, které zrovna nepotřebujeme a chceme je někam schovat. Co takhle dát věcem řád a komoru trošku přestavět? Stačí umístit pár regálů na stěnu, přidat police nad pračku, na stopě vymyslet nějaký závěsný systém, zkrátka do detailů využít nabízený prostor. Nakonec nám zbude místo pro pračku i spoustu sezónních nezbytností. Setkat se můžete také řešením, kdy je pračka umístěna do vestavné skříně nebo na zasklené lodžii.
V menších bytech je možné umístit pračku a sušičku v podstatě kamkoliv. Vybírejte však méně hlučné typy. Foto: Bauknecht
Vypráno máme – jdeme sušit
Sušička by měla být vždy umístěna v blízkosti automatické pračky, jedině tak máme zajištěnou praktickou a snadnou obsluhu obou spotřebičů. Zvažte tedy, jestli sušičku položíte vedle pračky, nebo přímo na ni. Pokud jste se rozhodli pro umístění vedle sebe, pamatujte na to, že je dobré dvířka pračky a sušičky otevírat proti sobě. Usnadníte si tím přemisťování prádla z pračky do sušičky. Možná jste si toho dokonce sami všimli, že většina praček má zámek dveří vpravo, kdežto sušiček vlevo. Jestliže byste raději umístili sušičku přímo na pračku, budete k tomu potřebovat speciální spojovací sadu. Tu seženete u výrobců těchto spotřebičů, nejvhodnější je ale mít pračku i sušičku jedné značky. Spojovací sada slouží kromě spojení také k zakrytí mezery, která mezi přístroji vznikne. Směr otevírání dvířek není v tomto případě až tak podstatný, ale z estetického hlediska je dobré volit směr stejný.
- jap -