Možností, jak se k internetu připojit, je několik. Nedá se přitom jednoznačně určit, která je nejlepší, neboť to závisí například na tom, jak často budete internet využívat či jaký objem dat hodláte přenášet, ale také na místních podmínkách a možnostech. Obecně existují dvě základní skupiny připojení – pevné a komutované, čili dočasné. Nejprve se podívejme na druhou z nich.

Když chceme být připojeni jen občas

Jak již název napovídá, k internetu nejsme připojeni pořád, ale jen po určitou dobu, kdy je navázáno spojení. Tou nejstarší variantou je vytáčené připojení přes modem po klasické analogové telefonní lince. Dnes se s ním setkáváme stále méně. Lidé nejen že už se nepřipojují přes modem, ale rovnou ruší telefonní linky. Je tomu tak jednak proto, že tzv. „dial-up“ je velmi pomalý (max. 56 kbit/s) a ne zcela spolehlivý, ale rovněž díky nešťastné cenové politice poskytovatele.

U vytáčeného připojení většinou platíme za dobu, po níž jsme on-line, ačkoliv už existují i paušální tarify. Vyplatí se jen tehdy, když na internetu trávíme málo času (například pouze přečtení a odeslání emailů) a nepřenášíme větší soubory. Dá se očekávat, že v budoucnu tento způsob zanikne, alespoň ve své současné podobě.

Novější formou je připojení skrze ISDN, tedy přes digitální telefonní linku. Můžeme jej získat převedením z analogové linky a použitím ISDN karty. Tato forma už je o něco rychlejší (64 nebo 128 kbit/s), přesto jde v dnešní době již o anachronismus.

Prozatím poslední možností komutovaného připojení je využití mobilu. Pochopitelně je třeba mít telefon podporující potřebné datové služby nebo speciální modem, a dále software a technické zařízení pro komunikaci mezi mobilem a počítačem (kabel nebo infračervený port). Dále musíte tuto službu aktivovat u mobilního operátora a domluvit vhodný tarif. Ceny takového připojení šly v poslední době dolů a dá se očekávat, že v budoucnu budou ještě klesat. Rychlost je různá a průběžně se zvyšuje, veškeré podmínky si proto ověřte u operátora. Celkově výhodnost této metody u domácího použití často ještě nedosahuje parametrů mnoha pevných připojení, ovšem hlavní výhoda je v možnosti použití u notebooku, tedy prakticky kdekoliv, kde je signál (na chalupě, na dovolené, v restauraci, v parku…).

Na internetu dnes a denně 

Nyní se dostáváme k pevnému připojení, které má také více variant. Vyznačuje se tím, že k internetu jsme připojeni trvale a můžeme jej využívat kdykoliv, když zapneme počítač.

U domácího použití je rozšířené využití služeb kabelové televize. Jestliže „kabelovku“ už máte, bývá aktivace internetu velmi rychlá. Stačí zvolit vhodný tarif, který se většinou liší rychlostí a maximálním objemem přenesených dat za určité časové období (dražší tarify bývají bez limitu). I ta nejpomalejší varianta je však podstatně rychlejší, než vytáčené připojení přes telefon, a komfort práce s internetem je nesrovnatelně vyšší. Pochopitelně, když kabelovou televizi nemáte, musíte počítat s náklady na přípojku (navíc ne všude je tato služba dostupná) a na provoz samotné televize, kde je většinou třeba platit alespoň za základní nabídku programů.

Pokud přece jen chceme využít telefonní linku, nabízí se technologie DSL (u nás především její podskupina ADSL), umožňující dostat z pevné linky poměrně vysokou rychlost. Přenosové rychlosti jsou různé, závisí na technologii a místních podmínkách, např. vzdálenosti modemu od telefonní ústředny. Ceny se pak liší dle poskytovatele. Mnoho uživatelů přechází k ADSL z dial-upu nebo z ISDN.

Relativně novým fenoménem je rozšiřování připojení přes tzv. Wi-Fi, což je v podstatě bezdrátový přenos s využitím mikrovln. Pro jeho využití musíte mít zařízení schopné se k Wi-Fi připojit a být v dosahu vysílače, tzv. hotspotu. Můžete se také domluvit se sousedy, podělit se o náklady a nechat si vytvořit hotspot třeba na střeše vašeho domu. Výhodou Wi-Fi technologie je to, že se dá využít i v místech, kde jiné připojení není dostupné, často také vychází cenově poměrně výhodně. Na druhou stranu toto připojení není zcela stabilní, jeho rychlost a spolehlivost kolísá v závislosti na počtu momentálně připojených uživatelů, na počasí (ovlivňuje šíření vln) atd. Rovněž mohou vzniknout potíže s rušením a interferencemi, nemluvě o bezpečnosti – možnosti připojení „na černo“ či odposlechu.

Kromě uvedených metod existují další možnosti připojení, které se však v našich domácnostech příliš nevyužívají (satelit, vlastní datová linka aj.).

Při výběru internetového připojení zvažte své požadavky, nejen současné, ale i budoucí, porovnejte rychlosti, ceny i renomé poskytovatele. Pro laiky je důležitá rovněž možnost odborné pomoci při instalaci a servisu při potížích.