Praní prádla má významný vliv na jeho životnost

Pravděpodobně třídíte prádlo do pračky podle barvy – bílé, tmavé a barevné. Ale mějte také na paměti, že záleží i na struktuře materiálu. Házet do pračky džíny a k nim přidat spodní prádlo není nikdy dobrý nápad, i když mají stejnou barvu. Nejlépe uděláte, když naložíte pračku podobným typem látky, aby se snížilo tření. Pokud, ale přece jen nemáte jinou možnost, vždy použijte prací sáček a do něho dejte spodní prádlo.

Mezi nejsnáze pratelné materiály patří třeba bavlna. Můžete ji hodit do pračky, sušit v sušičce a žehlit podle potřeby. Vhodné je ale dodržet teplotu, na kterou ji perete. Bílé prádlo lze prát v horké vodě, ale barvy je nejlepší prát při 30 stupních, aby nevybledly. U prádla z bambusu můžeme prát na maximální teplotu 40 stupňů s běžným prádlem, není potřeba používat aviváž či prát ve speciálním pracím prášku. Vždy ale platí, že u všech materiálů je nejlepší si přečíst štítek na oděvu, než ho vyperete.

Jak pečovat o oblečení?
Kvalitní udržitelná móda vám při správné péči vydrží dlouho.

Zamezte blednutí tmavých barev

Určitě jste si už všimli, že postupem času ztrácí oblečení barvu, je jiné na omak či se ztenčí. Na vině může být právě praní. Proto je dobré tmavé prádlo obrátit naruby a pro praní použít studenou vodu. Tím zamezíte vyblednutí barvy, poškrábání či roztržení. Dále používejte o něco méně pracího prostředku, než je doporučené množství, tím omezíte tvorbu pěny, která zanechává bíle skvrny na vašem oblečení. Jemné kousky, jako jsou podprsenky a krajkové spodní prádlo, nezapomeňte před vhozením do pračky vložit do síťkovaného sáčku, tím nedojde ke zničení tvaru a kvality. Zvolte kratší cyklus, abyste minimalizovali poškození oblečení způsobené odstřeďováním a převracením v pračce.

Sušte správným způsobem

Proces správného sušení se může zdát složitý, ale není tomu tak. Obecně platí, že nejlepší je sušit prádlo na čerstvém vzduchu. Nejen, že dodává pocit svěžesti a čistou vůni, ale prodlužuje také životnost vašeho oblečení. V zimních měsících to ale většinou nelze, proto sušíme prádlo uvnitř. V takovém případě pořiďte kvalitní sušák na prádlo. Vhodným místem pro sušení oděvů je například šatna nebo koupelna, ale pamatujte, že je potřeba tyto prostory správně větrat, aby se vám doma nezačaly tvořit plísně. Svetry raději než na sušák dejte sušit naplocho, aby si zachovaly svůj tvar.

Jak pečovat o oblečení?
Zejména jemné prádlo se nejlépe suší venku na sluníčku. Suché je za pár minut a krásně voní.

Pokud však nechcete věnovat svůj čas sušení oblečení je vhodné zainvestovat do sušičky, která veškerou práci udělá za vás. Ovšem mějte na paměti, že některé materiály jsou choulostivější než jiné a do sušičky zkrátka nepatří. Rozhodně tam nedávejte žádné krajky, hedvábí, elastické oblečení, vlněné materiály, oblečení s plastovými zipy, podprsenky a jiné jemné materiály. Pokud už potřebujete něco vysušit, tak dbejte na to, aby byla nastavena nízká teplota.

Uskladněte správně své věci, pozornost věnujte také botám a kabelkám

Také správným skladováním oblečení ve skříni pravděpodobně prodloužíte jeho životnost. Mnoho lidí si vůbec neuvědomuje, že i špatně zavěšené oděvy mohou zdeformovat jejich tvar a siluetu. Pokud potřebujte pověsit oblečení, ujistěte se, že používáte správný typ ramínek. Například polstrovaná ramínka jsou vhodná pro spodní prádlo a jiné lehké oděvy, zatímco dřevěná ramínka jsou lepší pro obleky a blejzry. Plastová ramínka fungují pro většinu ostatních oděvů. Zásadně byste se měli úplně vyhnout drátěným věšákům.

Jak pečovat o oblečení?
Oblečení by mělo viset na správně tvarovaných ramínkách. Aby se něj neprášilo a nedocházelo k vyblednutí, mělo by viset ve skříni nebo uzavřené tmavé šatně.

Zapomínat bychom neměli ani na obuv a kabelky a náležitě o ně pečovat. Váš oblíbený pár bot vám poděkuje, když pořídíte tvarovače bot. Díky tomu si zachovají svůj tvar. U kabelek vždy dbejte, abyste je neskladovali v plastovém pytli.

Pokud chcete prodloužit životnost kabelkám je potřeba i jim věnovat značnou péči při uskladnění. Určitě nedávejte do kabelky zmačkané noviny, ty se často scvrknou a deformují pak tvar kabelky. Vyhněte se skladování v plastovém vaku nebo uzavřené nádobě, protože kabelka potřebuje dýchat a i sebemenší vlhkost může způsobit plíseň. Uchovávat by se měly na chladném a temném místě. Pokud má taška kovový řetízek je vhodné ho vložit do kabelky. Případně jej obalte molitanem či hedvábným papírem, aby se nepoškrábal.

Přečtěte si také Vybíráme botník – praktické tipy a inspirace do předsíně

Boty nepatří do pračky

Boty by se vůbec prát neměly. Boty vyrobené z materiálů jako je kůže, semiš, guma a vinyl do pračky vůbec nepatří. Pokud opravdu potřebujete boty vyčistit je vhodné je čistit ručně nebo vzít ke specialistovi, který je vrátí do původního stavu.

Mnoho lidí dělá zásadní chybu, že tenisky hodí do pračky a pak se diví, že boty jsou zdeformované. To bývá i velmi častý jev, když chtějí boty reklamovat. Boty se začnou rozlepovat, nedrží švy. Proto by se měly čistit zásadně ručně. Většinou stačí použít prášek na praní, mýdlovou vodu či šampón s kartáčkem nebo houbičkou. Až jsou všechny nečistoty a špína odstraněny stačí osušit suchých hadříkem.

Text: redakce ve spolupráci s Aspen PR