Chytrá domácnost vás bude bavit

Hlavní myšlenkou chytrých domácností je to, aby svému uživateli ušetřily co nejvíce času, usnadnily práci a uspořily energii. Inteligentní domácnost je taková domácnost, v níž se nachází hned několik zautomatizovaných technologií, které byste museli jinak ovládat ručně.

Jednotlivé prvky na sobě mohou být nezávislé, ale stejně tak mohou být mezi sebou provázány. Technologie jsou určeny k tomu, aby vám sloužily v největší možné míře, a to jednoduše a srozumitelně. Díky tomu můžete ovládat zařízení jednotlivě nebo hned několik zařízení najednou k nastavení vámi zvoleného režimu, ať už jste zrovna doma nebo ne.

Ovládání je obvykle možné prostřednictvím speciálního dotykového panelu, osobních smartphonů či tabletů, hlasem nebo automaticky (například v režimu den/noc). Vězte, že pokud byste měli možnost si takovou domácnost vyzkoušet, pravděpodobně by vás to nadchlo. Rozsvěcení světel na tlesknutí, ranní výběr muziky na slovo nebo vytažené rolety ve chvíli, kdy vysvitne slunce, jsou totiž velice praktickými a zároveň zábavnými prvky.

Co a jak lze ovládat

Lidstvo zatím nedospělo do takového bodu, kdy by se nádobí umylo zcela samo, trouba sama uvařila a prádlo samo vypralo. Částečná automatizace však může být velice nápomocná a může usnadnit chod celé domácnosti.

Co všechno lze v domě zjednodušeně ovládat a jakými způsoby?

Osvětlení

Osvětlení může být „chytré“ hned z několika hledisek. Jako první si představme například jeho ovládání. S chytrým osvětlením se nebudete muset doma hádat o to, kdo půjde k vypínači zhasnout. Můžete to udělat jednoduše ze svého mobilu či tabletu a ovládat tak světla v různých místnostech najednou. Některé typy inteligentního osvětlení sice mohou mít speciální panely klasicky na zdi, i tak si ale práci se svícením usnadníte.

Na jedno zmáčknutí se dá nastavit například režim autopilot s tím, že se světla rozsvítí a zhasnou podle denní doby nebo podle přirozeného světla v místnosti. Inteligentní osvětlení má také funkci pomalého rozsvěcení a zhasínání, což je dobré pro oči nebo má různé barevné režimy. Chodíte v noci na záchod, ale nechcete světlem rušit ostatní? Chytrá světla dokážou imitovat měsíční svit a nabídnou tak jemné osvětlení které neruší, ale zároveň díky němu dostatečně uvidíte na cestu.

Chytré osvětlení může působit také jako zabezpečovací systém například v době, kdy nejste doma. Světla se rozsvěcí tak, aby to působilo, že v domě někdo je, dokonce lze nastavit i různé pohybové stíny. Nastavit se dá také barva světla (například studená bílá nebo teplá žlutá) nebo simulace rozednění a stmívání.

Vytápění

Vzdálený přístup přes mobilní telefony je možný i v případě inteligentního vytápění. Podobně jako chytré osvětlení se i vytápění může přizpůsobit vašim potřebám. Můžete si například nastavit různé teploty pro jednotlivé místnosti nebo pro jednotlivé denní doby.

Tento systém je nejen pohodlný, ale také energeticky šetrný. Jednoduše vytopíte jednotlivé místnosti jen do té míry, kterou potřebujete. Například v ložnici je na spaní ideální nižší teplota, v obyváku, kde trávíte větší část dne, zase vyšší.

Teplotu lze regulovat na dálku, a tak je možné spustit radiátory o něco dříve, abyste už přišli do vyhřátého bytu. Chytrý systém také zaznamenává údaje o topení a může ohlásit i poruchy nebo nezvyklé hodnoty teplot. Topení lze nastavit i na dobu, kdy jste dlouhodoběji mimo dům a zabránit tak například mrazu v domě.

Zabezpečení domácnosti

Zabezpečení domácnosti není jen o tom, že se spustí alarm v případě vloupání, ale řadí se sem mnoho dalších faktorů. Bezpečnostní systém by v sobě měl kombinovat hned několik prvků, kromě alarmu také například ochranu před požárem, vytopením a podobně. Co tedy umí zvládnout inteligentní zabezpečovací systém a jak?

Tento systém dokáže nejen detekovat nevyžádaný pohyb v domě, ale případného zloděje může i vyfotit, natočit nebo odeslat zprávu majiteli domu nebo rovnou na policii. Samozřejmostí je i zvuková a světelná signalizace.

Můžete si pořídit i speciální inteligentní zámek, který vás vpustí dovnitř na základě otisku prstu. Senzory také dokážou upozornit na únik plynu, zvýšenou vlhkost nebo kouř. Sice tomu nedovedou zabránit, ale minimálně vás včas informují.

Péče o květiny a zahradu

Zautomatizovat lze i péči o zahradu, a to prostřednictvím automaticky nastavené závlahy, která se spouští buďto ve stanovený čas nebo na váš povel například skrze chytrý telefon. Ano, i trávník můžete zalévat z gauče. Systém lze naprogramnovat tak, aby zavlažil opravdu jen potřebnou plochu a tím se ušetřilo velké množství vody.

Aplikace v chytrém telefonu se navíc propojí se zavlažovacím systémem tak, aby bral v potaz aktuální počasí i jeho předpověď.

Multimédia

Inteligentní multimediální systémy mají plno různých funkcí, o nichž by se dal bez problému sepsat samostatný článek. Najednou díky nim můžete ovládat hudbu, osvětlení, televizi…Lze je ovládat, manuálně, přes smartphone i hlasem a propojit je i s internetem.

Dá se říci, že veškerá multimédia pak lze ovládat jedním ovladačem a v každé místnosti nastavit konkrétní mód. Oblíbení je i nastavení světelných scén, díky nimž je možné vykouzlit specifickou atmosféru například v podobě barevných tlumených světel.

A co třeba ranní probuzení oblíbenou hudbou? Pro inteligentní multimediální systém to není žádný problém.

Mezi další prvky inteligentní domácnosti patří také ventilace, rekuperace vzduchu, ovládání žaluzií a další vychytávky.

Hlavní výhody a nevýhody inteligentních domácností

Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody inteligentní domácnosti?

Výhody

Úspora času a energie

Praktická pomoc

Pohodlí

Ovládání na dálku

Automatizace

Zabezpečení během nepřítomnosti

Zábava

Nevýhody

Vysoké pořizovací ceny

Nižší pokrytí jednotlivých systémů na českém trhu

Možnost napadení ze strany hackerů

Problém v případě výpadku elektrické energie

Instalace a ceny

V České republice jsou některé inteligentní systémy ještě v plenkách, a tak zde není zatím příliš velký výběr dodavatelů.

Tomu odpovídá i vyšší cena, kompletní inteligentní systémy se mohou vyšplhat až do statisíců korun. Instalaci rovněž ve většině případů nezvládnete sami a bude potřeba sehnat odborníky.

Je však samozřejmé, že nemusíte hned automatizovat celou domácnost, ale vybrat si jen některé prvky, které využijete.

Například inteligentní vytápěcí systém lze sehnat za cenu kolem 30 tisíc Kč, osvětlení kolem 60 tisíc Kč. Záleží však na konkrétní firmě a provedení.

Text: Eliška Střelková

Foto: Pixabay