Moli milují špínu, tmu a vlhké prostředí a pokojovou teplotu, doslova si libují v záhybech tkanin, nevypraném oblečení a tmavých zákoutích skříní. Proto je potřeba učinit všechno pro to, aby se jim právě v naší skříni vůbec nelíbilo.

Všechno oblečení, které ukládáme na delší dobu do skříně - tedy v zimě oblečení letní a v létě zase naopak to zimní, je potřeba před uskladněním dát do čistírny nebo pořádně vykartáčovat, vyprat, vyžehlit a pro jistotu ještě uzavřít do fólie či vaku na šaty.

Právě ušpiněné šaty plné nečistot jsou pro moly doslova pastvou, neboť zrovna do nich nejčastěji kladou svá vajíčka. Jedna samička jich dokáže naráz naklást až tři stovky. Během několika měsíců se pak z vajíček stanou nenasytné larvy, a tehdy už bývá pozdě.

Jednou za čas je vhodné všechno šatstvo ze skříně vyskládat a provětrat, skříň vytřít a vysušit a nechat chvíli dýchat. Vzhledem k tomu, že šatní motýlci nesnášejí některé vůně, je nasnadě položit či zavěsit na několik míst ve skříni plátěné sáčky s levandulí, skořicí, kůrou citrusových plodů, mařinkou vonnou, rozmarýnem, pelyňkem nebo listy vlašského ořechu. Tak se proti nepříjemnému hmyzu a jeho zákeřným larvám bránily už naše babičky.

Vedle těchto přírodních zbraní je možné využít i některých lapačů molů, které jsou na trhu. Pozor ovšem musíme dávat při jejich výběru. Vhodnější jsou ty, které obsahují pouze přírodní feromony, tedy přírodní sexuální lákadlo samiček. Nedoporučují se naopak používat produkty tvořené chemickými látkami (naftalín nebo pyretrin), které mohou být škodlivé pro naše zdraví.

Autor: efa

Články s podobnou tématikou
Jak zařídit ložnici
Pár rad a triků do domácnosti
Stěhování a zbavování se veteše podle Feng-šuej
Podzimní depresi zažente aromaterapií