Z toho všeho vyplývá asi jediné opravdu konsekventní pravidlo: váš dům (byt, domácnost) nebude inteligentnější (nápaditější či originálnější) než vy sami. Nebo v to aspoň doufejte.

Co můžete od inteligentního domu očekávat?

Zkusme si podstatu inteligentního domu naznačit na trochu lacině nadneseném, i když ne nereálném příkladu. Za dveřmi mužského obydlí se ozve zvonek a před nimi stojí půvabná žena. Integrovaná kamera mrkne do očí stojícího člověka, porovná jeho tvar obličeje a postavu s detaily zorniček a vyhodnotí: odemknout zabezpečovací systém, stáhnout žaluzie, přepnout telefony v domě do silent modu, v lednici aktivovat rychlo chlazení šampaňského, ve všech místnostech přidat na intenzitě osvěžovačů vzduchu, ztlumit světla v obývací místnosti a zvednout zde tepotu o tři stupně, slideshow na digitálních rámečcích v koupelně přepnout ze snímků z akcí s kamarády a nahodilými slečnami na razantní snímky ze sportovních výkonů, uzamknout vstup do místností s největším nepořádkem, v přízemí domu naladit romantickou hudbu na hlasitost 5, v případě aktivace vrchního schodu do patra pustit hudbu i do ložnice, vymazat z posledně navštívených kanálů na televizoru fotbal a přepsat to na kanál o vaření…
Prostě cokoliv vás napadne.

Ale nejen to – měli byste být schopni snadno sekvenci upravit nebo změnit na variantu jinou, třeba když vás navštíví pošťák nebo upovídaná tchyně. Zda zvolíte rychlé snížení teploty o deset stupňů v celém domě („Ani si maminko nesedejte, je tu zima.“) nebo rovnou rozezvučíte sirény zabezpečení a uvolníte zámky na kotci s vašimi rotvajlery (myšleno přirozeně v případě pošťáka), je pouze jen na vaší intuici.


Foto: Loxone

Jednotlivé kroky ve vaší režii

Asi každý si umí představit řešení, kde jsou kroky očekávané, navazující a logické. Je jasné, že když doma topíte a zároveň otevřete okno,není to úsporné a samozřejmě ani ekologické. Jedno z řešení tedy může jít po energetické stránce: jakmile topíte a otevřete okno, vypne se topení. Okno zavřete a topení se opět zapne. To je logické a snadné, což zvládne i jednodušší systém. Složitější již je, jestli se má topení jen ztlumit, na jak dlouho, o kolik stupňů a kde ano a kde ne. Nebo jak odlišit příchod nebo pobyt toho či onoho člena domácnosti, navíc ještě s ohledem na denní dobu nebo den v týdnu. Jde také o to, aby se dalo nastavení snadno a dálkově měnit. Každý umí nastavit třeba na chatě, pomocí týdenních digitálních hodin za tři sta korun z hobby obchodu, aby se v pátek ráno zapnul olejový radiátor. Ten zavlaží místnost v zimním chladu tak, že další vytopení víkendového domku, alespoň v některé místnosti, nebude trvat tak dlouho.

Zcela jiná situace ale je, když nevíte, zda přijedete v pátek nebo až v sobotu, nebo třeba vůbec a nechcete vytápěním zbytečně spotřebovávat drahou elektřinu. Asi budete potřebovat dálkové ovládání spojené logicky s monitoringem teploty a s dálkovým přístupem a ovládáním. Některé kroky lze tedy nahradit snadným, jednoúčelovým nebo hobby řešením – systém ale musíte domyslet a musí poskytovat značnou variabilitu. Stejně tak je logická sekvence v kombinaci s teplem, zabezpečením a třeba otevíráním vrat. Auto přijíždí kdo mu, automat otevírábránu(nebo vy tlačítkem v autě), vypíná zabezpečení, zapíná světla a pouští topení na vyšší stupeň.

Nejde jen o pohodlí, ale i úspory či bezpečnost

Přemýšlejte třeba o tom, co vám doma vadí, co vás unavuje, nač zapomínáte. Příklad: V noci jdete do koupelny, rozsvítíte a ráz plného světla působí jako rána do obličeje – oslepí vás. „Copak světlo neví, že jsou tři ráno?“ mumláte si. No jasně – neví. Neví to ani vypínač ani žárovka. Dokonce to neví ani spirála vytápějící podlahu pod obkládačkami, takže bosky své nožky nepotěšíte. Jsou to jednoúčelové spínače. Umí zapnout a vypnout, ne „přemýšlet“ nebo dávat do souvislostí. Ale možná ví údaj času rádio. Nebo myčka nádobí, u které jste nastavili funkci odložený start na dobu, kdy spíte, nikdo momentálně nepotřebuje čisté sklenice a je navíc levnější noční proud. I to jsou jednoúčelové spotřebiče, které nekomunikují s ostatními a ani to od nich neočekáváte. Ovšem právě míra schopnosti odlišných přístrojů komunikovat mezi sebou, sdělovat si přání šéfa domácnosti, předávat si návaznost požadavků a příkazů je to, co dělá domácnost „inteligentní“.

Logické a navazující kroky systému musíte vždy vymyslet Vy sami

Uvažujete o inteligentním domě? Je nutné, aby se s inteligentním domem počítalo už v projektu? Nutné ne, bývá to ale levnější. Mnohdy výrazně. Co je vlastně inteligentní domácnost z hlediska rozvodů a zapojení inženýrských sítí? Inteligentní domácnost v našem pojetí představuje, pochopitelně podle požadovaných funkcí, alternativní elektroinstalaci, umístění čidel, ventilů, motorků, další zařízení a řídicí jednotky. Nahrazuje klasické rozvody elektřiny.

V případě novostavby je tak cenová náročnost vyšší v řádech procent vzhledem k rozpočtové ceně elektroinstalace. Je rozumné vidět inteligentní domy vzorové a zapojené? Ano, může to být docela zásadní. Vzhledem k malému rozšíření, vysokým nákladům a nízké představivosti zákazníků to je třeba jen doporučit, dokonce opakovaně. Zajistěte si takovou návštěvu, vyzkoušejte si práci s ovládáním, dělejte si poznámky. O kolik zvýší všechny ty „vychytávky“ spotřebu energie? Inteligentní domácnosti mají být nastaveny tak, aby maximálně šetřily energetické náklady. Výrobce chce, aby systém optimalizoval spotřebu tím, že se chová tak, jak jej nastavíte. V domě se tedy zbytečně nesvítí či nevětrá. Energetická a potažmo i finanční náročnost provozu jednotlivých součástí systému a řídicí jednotky se odvíjí od jejich počtu a současně aktivovaných okruhů. Nicméně lze spolehlivě říct, že oproti běžné elektroinstalaci a koncovým zařízením je systém jako celek na provoz levnější.

Odběr elektrického proudu řídicí jednotky, která sestává z PC a ovládacích panelů, je stejný jako u běžných počítačů. Jak rychlé připojení k internetu potřebuji, když chci používat vzdálenou správu inteligentního domu? Obvykle se používá běžné ADSL připojení, někteří dodavatelé preferují wifi připojení. Z důvodů bezpečnosti při vyšší hodnotě domu a jeho zařízení může být (např. bezpečnostní agenturou) navržena kombinace třeba i s GSM signálem.

Vše promyslete. Definujte doma všechny možné verze svých potřeb, raději lehce naddimenzované. Zatímco v autě si to díky limitovaným možnostem ještě lze představit, i když je někdy nutné hodně popustit uzdu fantazii, u domácnosti a domu musíte opravdu dobře přemýšlet. Uvažovat také o čase (děti rostou, dospělí stárnou, jsou méně pohybliví a mají potřebu většího monitoringu) a o věcech, které časem přijdou. U některých domácích realizací je obtížné nebo drahé systém rozšiřovat.

Užitečné internetové tipy: www.netrex.cz, www.estelar.cz, www.elima.cz, www.inels.cz, www.aecusti.cz, www.ari.cz, www.smarthouse.cz, www.knxtechnik.cz, www.smartsolar.cz, www.insighthome.eu

Na co se může automatizace zaměřit:
ovládání topení, ventilace a klimatizace, ovládání světel, ovládání multimédií, ovládání zásuvek včetně dálkového (tedy všech spotřebičů), zabezpečení domu a bytu, případně zahrady, zabezpečení před ohněm nebo vodou (třeba i z vany či akvária),
kamerový systém vnější i vnitřní, tzv. videovrátný a intercom, monitoring potřebných osob (seniorů, postižených) a zvířat, přístupový systém, ovládání vnějších vstupů, vrat a garáže, ovládání žaluzií, rolet a markýz, zavlažování, chodníky a cestičky – vyhřívání,
obsluha skleníku, obsluha bazénu, osvětlení kolem domu a zahrady.

Autor: Jan Bělohubý, pro časopis DOMOV