Bohužel alergiků mezi námi stále přibývá a také nám už začala pylová sezóna, která je pro mnoho lidí hotovým peklem. Pyly se dostanou i do interiérů, kromě toho jsou nejběžnějšími alergeny doma prach a roztoči. Pokud máte doma alergika citlivého na prach, je ideální eliminovat vše, kde se prach drží – textilie jako jsou závěsy, těžké koberce, nejrůznější přehozy apod. Když už je v domácnosti koberec, měl by mít co nejkratší chlup, aby se dobře vysával a drželo se v něm co nejméně prachu.

Přečtěte si také článek Jak vybrat vysavač – přehled základních typů a funkcí

Sáčkových vysavačů najdeme na trhu nepřeberné množství a téměř každý výrobce domácích spotřebičů nabízí sáčkové vysavače. V čem jsou tedy rozdíly?

Sací výkon a příkon

Zatímco příkon vysavače, resp. motoru, udává jeho spotřebu a jedná se o povinný údaj, tak sací výkon nám říká, jak efektivně vysavač vysává (jak moc saje). Tento údaj mnoho výrobců vysavačů vůbec neuvádí a neexistuje také jednotný systém pro jeho měření. Obecně se dá říci, že sací výkon je přibližně 20 – 35 % příkonu – u vysavače s příkonem 1600 W je sací výkon zpravidla v rozmezí 320 – 560 W. Čím vyšší sací výkon, tím efektivnější vysávání a tím méně prachu na podlaze zůstává.

Filtry a sáčky

Sáčkové vysavače mají zpravidla 3trupňovou filtraci. První stupeň tvoří sáček vysavače, druhý potom filtr mezi sáčkem a motorem, který primárně chrání motor před nečistotami, a třetí stupeň tvoří výstupní filtr. Právě tady jsou rozdíly mezi vysavači a filtry největší. Základní typ filtru je tzv. mikrofiltr, vyrábí se z tkaniny, molitanu nebo netkané textilie a nemá certifikaci. Najdeme jej zejména u starších nebo no-name vysavačů.

Kvalitní certifikované filtry mají označení jako EPA nebo HEPA a zvládnou zachytit mikročástice od 0,01 mikrometrů až do 100 mikrometrů. Podle účinnosti se filtry dělí do několika tříd a proto se za označením EPA či HEPA objevuje i číslo třídy. Čím vyšší číslo, tím vyšší účinnost filtrace. Nejúčinnější je HEPA H13, který má účinnost až 99,95 % zachycených částic, EPA 10 zachytí pouze 85 % prachových částic.

Filtry mohou být omyvatelné a neomyvatelné. Ty omyvatelné se lépe udržují – zhruba po 5 vysáváních se propláchnou pod tekoucí vodou a nechají volně uschnout. Dle doporučení výrobce bychom měli filtry měnit přibližně jednou za rok. Také proto najdeme v originálním balení 4 náhradních sáčků také jeden filtr.

Sáčky do vysavače, které je potřeba pravidelně dokupovat a měnit jsou, jak již bylo řečeno, první filtrační vrstvou. Pokud tedy chcete zachovat vlastnosti a úroveň filtrace deklarované výrobcem, kupujte raději značkové sáčky. Cenový rozdíl není tak markantní (stovka nebo dvě ročně asi nikoho nezruinují), ale nekvalitní sáček může propouštět prach, špatně těsnit a dokonce zničit motor, nebo alespoň snížit jeho výkon.

Příslušenství

V základní výbavě každého vysavače je univerzální hubice na tvrdé podlahy a koberce a většinou také štěrbinová hubice a malá hubice na čalounění. Některé výrobky mají ale mnohem rozsáhlejší příslušenství – hubice s rotačním kartáčem na vlasy a zvířecí chlupy, minirotační kartáče, hubice na parkety a dřevěné podlahy,

Alza - sáčkové vysavače

Sáčkové vysavače jsou stále nejprodávanější, protože nabízí ideální poměr mezi výkonem a cenou. I ty nejvýkonnější přístroje s řadou příslušenství se pohybují v rozumném cenovém rozmezí od 2 do 6 tisíc korun. Mezi nejprodávanější patří např. velmi tichý vysavač Rowenta RO6491EA Silence Force Animal Care PRO – k dostání v ceně kolem 4 500 korun, nebo vysavač ETA Avanto za 3 000 korun.

Alza - sáčkové vysavače

Alza - sáčkové vysavače

Autor: redakce

Foto: archiv firem