V posledních letech se hodně udělalo pro zlepšení venkovního životního prostředí. Jak ale vyplývá z průzkumů, většina obyvatel naší republiky se na čerstvém vzduchu pohybuje v rozmezí pouhých 2–3hodin. Zbytek dne lidé tráví v uzavřených prostorách, kde zatím žádné zlepšení nebylo zaznamenáno. Naopak v souvislosti se snahou o úsporu tepla se utěsňují okna a větrání se omezuje naminimum. To vede k tomu, že se v interiérech hromadí škodlivé látky uvolňující se ze syntetických materiálů, pracích a čisticích prostředků. Jedná se o bakterie, plísně, zbytky roztočů, pyly, prach... Vzduch uvnitř některých budov je až 100 x znečištěnější než ovzduší v průmyslových městech.
JAKÉ JSOU POTÍŽE
Bezprostřední zdravotní potíže způsobené znečištěným vzduchem mají podobu podrážděných očí, krku, nosu... Dlouhodobější účinky mohou pak být příčinou astmatu, hypersenzitivy, alergií, ale i chřipek a srdečních chorob. Naštěstí trh dnes nabízí přístroje, které mohou výrazně zvýšit kvalitu vzduchu, který dýcháte. Jejich hlavním úkolem je s co nejvyšší účinností zbavit vzduch většiny škodlivin v pevném i kapalném skupenství.
ČISTIČE VZDUCHU
Současný trh nabízí čističky vzduchu pracující na různých principech. Čističe s vodními filtry zachycují nečistoty do nádržky s vodou, která slouží zároveň k vlhčení vzduchu odpařováním z hladiny. Protiprašná účinnost těchto přístrojů je 50 až 70%. Vodu ve filtru je však třeba včas vyměňovat, aby v ní nedošlo k množení bakterií.
Vyšší účinnost mají čističky s absorpčním principem čištění vzduchu. Jsou založeny na využití filtru s živočišným uhlím často ve spojení s filtrem na čištění pylu a prachu. Protiprašná účinnost těchto čističů dosahuje až 99,97 %.
Třetí skupina čističů vzduchu pracuje na fotokatalyckém principu. Jeho podstatou je chemický rozklad emisí do bezpečných komponent (voda, oxid uhličitý) a jejich okyselení na povrchu fotokatalyzátoru pod vlivem ultrafialového záření. Tento princip efektivně ničí toxiny, viry i bakterie.
Čtvrtou skupinu tvoří přístroje s elektrostatickým filtrem. Jejich předností je možnost umývání filtrů vodou, čímž se podstatně snižují náklady na provoz. Jejich protiprašná účinnost přesahuje 90 %. Nevýhodou těchto přístrojů je vyšší pořizovací cena.
Další skupina čističů vzduchu využívá sterilizační vlastnosti ozónu. V čističce se vytváří ozón, který sterilizuje vzduch od virů a bakterií a odstraňuje pachy a kouř. Součástí těchto čističů je ionizátor, přístroj, urychlující shlukování a sedimentaci prašných částic z ovzduší. Elektrickými silami je navíc odpuzují, takže se částice zachytí na nejbližších plochách. Výsledkem je výrazné snížení koncentrace respirabilního prachu ve vnitřním ovzduší.
NEDOSTATEČNÁ VLHKOST
Výskyt škodlivých částic však nemusí být jediným nedostatkem vzduchu, který dýcháte. Vašemu zdraví neprospívá ani nedostatečná vlhkost vzduchu. Ta se v zimním období ve vytápěných místnostech mnohých domácností pohybuje okolo pouhých 20 %, zatímco za optimální se považuje vlhkost v rozmezí 40–50 %. Pokud dýcháte suchý vzduch, prach, bakterie, viry, výkaly roztočů, které jsou za normálního stavu zachycovány nosní sliznicí a vydechovány zpět, se dostávají do dýchacího ústrojí. Dochází tak k přetěžování imunitního systému a následně k podráždění sliznic, dráždivému kašli, popraskaným rtům. Suchým vzduchem trpí i vaše pokožka.
ZVLHČOVAČE VZDUCHU
Zvlhčování vzduchu je nezbytné zvláště v topném období, kdy vlhkost vzduchu v místnostech často nedosahuje ani zmíněných 20%. K zajištění vhodné vlhkosti vzduchu slouží různé druhy zvlhčovačů vzduchu. Existují různé druhy zvlhčovacích systémů, od nejjednodušších, jako je studený odpar nebo tepelný mikroodpar, až po mechanické, parní a ultrazvukové zvlhčovače. Při volbě vhodného zvlhčovače vzduchu je vhodné se poradit s ošetřujícím lékařem. Vzájmu zajištění optimální vlhkosti se doporučují zvlhčovače s regulací.
Měli byste vědět Pro provoz čističe platí – jedna místnost, jeden přístroj. Pro provoz čističe je důležitý ionizátor, který zvyšuje jeho účinnost. Čistič vzduchu musí být vybaven indikátorem zanesení filtru, který upozorňuje na potřebu výměny filtru. Čistič vzduchu by měl být v provozu trvale nebo alespoň po dobu pobytu osob v místnosti.
Kvalitní čističe vzduchu dokáží zbavit vzduch většiny škodlivin. V zimě je v některých místnostech vlhkost pouze 20 %, za optimální se ale považuje 40–50 %.
Autor: Alena Vondráková, Časopisy pro volý čas
Foto: archiv firem Avair, JML