Jen když si chcete vybranou pěknou fotku dát někam do pokoje (na stůl, na zeď), necháte si ji „postaru“ vytisknout na fotopapír. Ovšem i to se mění…

Své uplatnění totiž nacházejí tzv. digitální fotorámečky. Co to je? V zásadě jde o malé obrazovky, připomínající běžný rámeček a umožňující zobrazení vybrané fotografie. Rámeček si můžete někam postavit nebo pověsit a když vás fotka omrzí, jednoduše přepnete na jinou. Zdá se vám to jako skvělá věc, nebo zbytečnost? Názory se různí, ale faktem je, že u nás se digitální fotorámečky zatím příliš nerozšířily. Důvodů je hned několik, přičemž tím hlavním je jistě cena. Za nejlevnější fotorámeček totiž v současnosti dáte kolem 2 tisíc korun, ale pokud chcete kvalitu, počítejte s částkou ještě vyšší (někdy i třeba 10 až 12 tisíc).

Digitální fotorámečky se liší především ve velikosti, rozlišení a kvalitě obrazu. Ty nejlevnější mají rozlišení poměrně malé, např. 480 x 234 bodů, což kvalitu milujícího fotografa určitě neuspokojí. Ne vždy je vyhovující také jas, podání barev atd. To však neznamená, že se nedá koupit fotorámeček kvalitní, splňující i dosti náročné požadavky. Jistěže dá, ovšem cena je pak dost vysoká a je otázkou, zda to vůbec stojí za to. Výhodou naopak je, že většina typů umožňuje zobrazení na šířku i na výšku, podle druhu fotografie. Časté jsou také výměnné okraje, tzn. různé rámy kolem fotografií.

V čem se digitální fotorámečky liší? Některé jsou napájeny jen ze sítě, jiné mají i vlastní baterii. Rozdíl je dále v paměti. Základní modely mívají paměťové sloty na různé typy karet (CF, SD, xD, MMC aj.) s tím, že karta musí v rámečku zůstat. V dražších typech je zabudována interní paměť různé velikosti, kam je možno snímky přehrát. Plusem je USB konektor pro přenášení souborů z „flashky“ a možnost propojení kabelem s počítačem nebo fotoaparátem. Běžné je dálkové ovládání funkcí.

Většina rámečků umí zobrazit i text ve formátu TXT a má různé doplňkové funkce (kalendář apod.), některé umožňují navíc poslech hudby (MP3) či dokonce přehrávají videosoubory včetně zvuku. Co se týče samotných fotografií, nemusíte se dívat stále na jednu, kromě ručního listování se dá zvolit slide show, různé náhodné přechody, fotka se dá přiblížit zoomem atd.

Takový fotorámeček si můžete vzít s sebou třeba do restaurace nebo na návštěvu a přehrávat na něm snímky svým přátelům.

Vše se navíc rychle vyvíjí a na trh přicházejí digitální fotorámečky se stále lepším obrazem a více funkcemi, přičemž cena se postupně snižuje. Ať už je považujeme za zbytečné nebo ne, v budoucnu se zřejmě stanou běžnou věcí. Jak se technologie průběžně vylepšuje, možná bude mít za pár let každý v obýváku Monu Lisu téměř nerozeznatelnou od originálu…

Autor: Michal Hamšík