Odpovědí na stále profesionálnější postupy kriminálníků je moderní Elektronický zabezpečovací systém – EZS, využívající technologické novinky. Pomocí senzorů detekuje narušení či pokus o vniknutí do chráněného prostoru a neprodleně varuje bezprostřední okolí, nepřítomného majitele a bezpečnostní složky, a snižuje tak rizika a škody.

EZS se v současnosti vyvinul v účinný komplexní systém. V případě, že se zloděj rozhodne o průnik oknem, je odhalen doslova okamžitě. Postará se o to první linie EZS - plášťové detektory. Moderní akustický senzor již plně nahradil tradiční kontaktní fólie. Namířený na skleněné výplně okamžitě zaregistruje pomocí mikrofonu pokus o rozbití skla a pošle signál na ustřednu, která spustí poplach ještě dříve, než zloděj proleze oknem dovnitř.

Pokus proniknout dveřmi kontroluje další plášťový detektor – magnetický spínač, který se rozepne spolu s otevřením dveří. Dnešní verze se nenechají zmást žádným lupičským trikem. Co když by zloděj dveře prokopne, vyřízne nebo vylomí způsobem, při kterém magnetický detektor zůstane sepnutý a selže? Pokud máte bezpečnostní dveře, nebo alespoň bezpečnostní zámky a výztuhy, tak je to velmi nepravděpodobné.

Zdá se, že plášťová ochrana zloděje odhalí. Přesto existuje několik možností, kvůli   kterým   tato ochranná linie samotná nestačí. Zapomenuté pootevřené okno, nezamčené dveře při kterých se spínač neaktivuje.. a zloděj by zůstal nezpozorován.

Proto EZS obsahuje druhou linii detektorů. Nejčastěji ji tvoří infračervené pasivní senzory pohybu. Jsou to citlivé přístroje, které snímají teplotu stěn a předmětů v místnosti. Pokud náhle zaznamenjí v zorném poli nečekanou změnu teploty, znamená to, že je v chráněném prostoru osoba a okamžitě centrále signalizují poplach.

Určitou nespolehlivost starších pasivních senzorů dnes řeší duální detektory, které navíc obsahují mikrovlnný snímač. Byť poněkud dražší, stávají se dnes standardem. Mají totiž jednu velmi praktickou výhodu, kterou ocení i chovatelé psů a koček. Díky kombinaci infračerveného a mikrovlnného senzoru a digitálního vyhodnocování informací totiž rozpoznají nejrůznější falešné poplachy včetně pohybu malých zvířat, průvanu nebo zapadajícího slunce.

Signály z detektorů vedou do centrální ústředny. Kromě standardních kabelových rozvodů jsou dnes k dispozici jako alternativa plně bezdrátové systémy. Digitální zpracovávání informací umožňuje snadné vytvoření oddělených zón – například lze vypnout okruh detektorů v prvním patře, kde je umístěna ložnice, zatím co přízemí zůstane přes noc aktivní.

Nebezpečí netvoří jen zloději. Samostatný okruh může být využit i pro ochranu proti požáru nebo úniku plynu. I zde nastupují kombinované senzory, které nejnovější metodou ionizace   a klasického tepelného čidla bezpečně odhalí nebezpečí požáru mnohem dříve, než se objeví první plameny. Detektory plynu zase dokáží komunikovat s ventilem a přívod nebezpečně unikající látky uzavřít.

Nahlásí-li jeden z detektorů poplach, ústředna provede zároveň několik operací. Spustí venkovní syrénu pro upozornění sousedů, že něco není v pořádku. Dále uvede do provozu vnitřní syrénu, která psychologicky donutí vetřelce ustoupit. Nepřítomný majitel může být informován na mobilní telefon, kterým může systém na dálku i ovládat. Pokud je EZS napojen na pult centralizované ochrany, je ihned informována bezpečnostní služba zajišťující výjezd zásahové jednotky nebo hasičů.

Je-li EZS správně navržen a zapojen, dokáže efektivně odradit vetřelce a spolehlivě varovat před rizikem požáru. Duální senzory a digitální zpracování signálů pracuje s vysokou spolehlivostí a přenos pomocí GSM či GPRS zajišťuje bleskovou komunikaci. Investice do zařízení není malá, ale vzhledem ke škodám, kterým lze účinně předejít, stojí EZS za zvážení.

Autor: Dalibor Mašek