Elektronické zabezpečovací systémy (EZS) slouží k ochraně rodinných domů, bytů, průmyslových zařízení a dalších objektů proti vloupání. Dokážou najednou hlídat interiéry i vzdálená místa na pozemku. Jsou integrovány v řídící jednotce domu (ústředně), která vyhodnocuje signály získané ze snímačů a ovládacích zařízení. Provede analýzu, na základě které pak v souladu s naprogramováním rozhodne o vyhlášení případného poplachu. EZS mohou komunikovat nejen s centrálou, ale zprostředkovaně i se vzdálenými místy. Majitel domu může s EZS komunikovat pomocí internetu či GSM. Nabízí se také možnost bezdrátové komunikace se vzdáleným pultem centrální ochrany (PCO).

Pokud si myslíte, že je pro vás EZS finančně nedostupný, pak vězte, že vás cena jistě mile překvapí. Ceny EZS se pohybují na úrovni běžných elektrických spotřebičů, které jsou v každé domácnosti samozřejmostí. Je však jasné, že jiná bude cena EZS určeného pro zabezpečení panelákového bytu a jiná pro zabezpečení luxusní vily.

Ochránců je spousta

Vnitřní a vnější prostory domu je dnes možné sledovat několika způsoby. Od 90. let 20. století jsou rozšířené pasivní infračervené detektory pohybu, tzv. PIR detektory, které dokážou na základě analýzy teplot rozeznat pohyb člověka. Jednotlivé PIR snímače mají odlišnou charakteristiku, některé jsou vhodné pro standardní prostory, jiné pro dlouhé úzké chodby a existují i snímače imunní vůči menším živočichům. K ochraně vnitřních prostor se hojně využívají také detektory tříštění skla. Tyto snímače se umísťují do místností se skleněnými výplněmi a jsou schopny přesně detekovat rozbití skla. Kvalitní snímače jsou přitom zcela imunní vůči jiným podobným zvukům.

Systémy EZS mohou pomocí čidel detekovat nejen přítomnost člověka, ale také upozornit majitele domu či pozemku na přítomnost vodní hladiny, vznik požáru, únik plynu či dalších látek. Jde o ionizační, optické nebo tepelné požární snímače, které v sobě mají zabudovanou sirénu, která dokáže v případě nebezpečí zalarmovat obyvatele. Velmi podstatná je také ochrana vchodových dveří pomocí mechanického zámku. Po otevření dveří se aktivuje magnetický detektor, který upozorní ústřednu, že došlo k otevření dveří. Ústředna po nějakou dobu čeká na odjištění systému, pokud k tomu však během stanovené doby nedojde, dojde k vyhlášení poplachu za narušení objektu.

Pod dohledem kamer

Technologie prochází neustálým vývojem a tak je dnes již běžnou metodou ochrany majetků zapojení kamerového systému. Oproti jednodušším čidlům umožňují kamery detailněji sledovat prostor a získaná data mohou ukládat. Kamerové systémy jsou tak vhodnou součástí elektronického zabezpečovacího systému. Umožňují snadnou a nepřetržitou kontrolu vnitřních a vnějších prostor. Základem těchto systémů jsou kamery, dále hardwarové vybavení (hard disk, monitor) a software. Součástí mohou být také mikrofony a reproduktory. Z digitálního videorekordéru je možné pořizovat a ukládat záznamy na hard disk, z něhož je možné potom data na USB přenést do počítače a tak je přehrát. Díky připojení k internetu se dá v reálném čase sledovat zaznamenávaný obraz z jakéhokoliv počítače na dálku. K jednomu videorekordéru se možné připojit až 16 kamer.

Kamera jako klíčový prvek

O kvalitě elektronického zabezpečovacího systému rozhodují kamery, podle jejich parametrů lze určit, jak bude systém funkční. Pro konkrétní účely je tak nutné vybrat optimální typ kamery. Před koupí EZS je třeba zvážit, jestli se například pro sledování prostoru před garáží vyplatí pořizovat kameru se zoomem a dalšími vychytávkami, které celé zařízení prodraží. Nabídka kamer vhodných pro systémy ostrahy je dnes velmi široká. K hlavním a nejdůležitějším parametrům patří rozlišení, typ snímacího čipu, citlivost na světlo a různé podpůrné funkce (režim den/noc, infra přísvit, ochrana proti osvětlení atd.).

Pokud hledáte co možná nejméně finančně náročný kamerový systém, pořiďte si kameru se zabudovaným objektivem, která je určena pro provoz za denního světla. Jestliže však provoz a ostraha domu vyžaduje sledování i během noci, musíte sáhnout po pokročilejších typech statických kamer, které jsou vybaveny infračerveným přísvitem nebo nočním viděním. Funkce celého systému bude vylepšena použitím kamer se zoomem, díky kterým máte možnost detailněji sledovat zájmovou oblast. Přibližování a oddalování s automatickým zaostřováním je velmi efektní. Nejvíce funkční je pak systém, v němž je kombinována kamera se zoomem a otočný mechanismus.

Dále si vybírejte kameru podle toho, jestli plánujete její užití v exteriéru nebo interiéru. Tyto dva typy se od sebe totiž odlišují svou konstrukcí. U kamer do vnitřního prostředí je kladen důraz na co nejmenší rozměry, ale není zde tolik podstatná jejich odolnost proti vlhkosti a extrémním teplotám. Kamery do venkovního prostředí zase vynikají pevným obalem, který obklopuje vlastní kameru. Ta je díky tomu odolná proti povětrnostním podmínkám a některé kamery mohou mít i samostatné vyhřívání.

Chytrý videovrátný

Komfort bydlení a samozřejmě i bezpečnost zvyšuje zařízení nazývané „videovrátný“. Jde o systém vybavený kamerami, který po zazvonění u vchodu zprostředkuje obyvatelům domu obraz a umožní komunikaci s člověkem stojícím za dveřmi. V případě, že jde o někoho známého, je možné vchod na dálku zpřístupnit. S tímto systémem získáte vrátného i ostrahu v jednom. Tím ale možnosti moderních přístupových technologií nejsou vyčerpány. Některé systémy nabízí dokonce možnost komunikace s příchozím návštěvníkem i v případě, že majitel domu není přítomen. S návštěvou stojící za dveřmi svého domu se může spojit pomocí mobilního telefonu, a pokud chce, může jí také na dálku zpřístupnit některé zóny domu nebo bytu (například chodbu nebo schodiště, záleží na konkrétním naprogramování).

- jap -

Foto: Inmagine.com