Elektronické zabezpečení hlídá objekt především ve chvíli, kdy jsme mimo něj, případně v noci, když spíme. Nabízí však i další jeho možnosti – ovládání přes telefon, komunikace s hlasovou nápovědou nebo řízení automatizace ovládání dalších elektronických přístrojů.

Základem celého systému je ústředna. Ta komunikuje s dalšími čidly a vyhodnocuje jejich signály. Rozhoduje o vyhlášení samotného poplachu. Při vstupu do zabezpečeného objektu nás zvukový pípavý signál vyzve k odblokování systému. To se provádí pomocí klávesnice, na kterou zadáme příslušnou číselnou kombinaci, případně stiskem speciálního ovladače, který vygeneruje plovoucí kód. Pokud kód nezadáme správně, zpravidla máme možnost se opravit. Musíme to ovšem stihnout v nastaveném časovém limitu.

Ústředna komunikuje se všemi čidly, které máme nainstalovány. Jelikož až 80% vloupání je uskutečněno přes vstupní dveře, bývají opatřeny magnetickým detektorem. Ten hlídá a oznamuje otevření dveří. Magnetický detektor je první čidlo, které nás při vstupu odhalí. Pokud by chtěl zloděj vniknout skleněnými dveřmi, výlohou nebo oknem, rozbití skla odhalí akustický detektor. Reaguje na nezaměnitelný tříštivý zvuk a je zcela imunní ostatním zvukům. Tyto dva detektory zabezpečují plášťovou ochranu.

Vnitřní prostory jsou chráněny především infrapasivními spínači ztv. PIR snímači. Tyto detektory reagují na teplo a na základě její analýzy odhalí pohyb člověka. Nabízeny jsou různé typy snímačů podle druhu mísnosti. Zpravidla jsou imunní menším živočichům např. kočkách, myším apod. Zabezpečení se provádí nejen proti vniknutí cizí osoby, ale také proti požáru. Požární snímače detekují zvýšený výskyt kouře v místnosti a standardně mívají zabudovanou sirénku, která dokáže zalarmovat majitele. V budově s plynofikací se instalují detektory úniku plynu. Hlídají hladinu všech druhů výbušných plynů. Mohou být propojeny s automatickým uzávěrem přívodu plynu.

Pokud ústředna zaznamená z některého z čidel signál nebezpečí a vyhodnotí poplach, zaktivuje sirény. Vnitřní sirény mají za úkol upozornit obyvatele v objektu a vystrašit přítomného pachatele. Venkovní sirény upozorňují kolemjdoucí, sousedy a okolí, že uvnitř objektu není vše v pořádku. Sirény jsou chráněny proti poškození a nedají se pachatelem lehce poničit. Venkovní sirény jsou navíc chráněny proti povětrnostním podmínkách. V případě poplachu ústředna vyšle telefonní signál, případně pomocí SMS, majiteli. Na uvedené telefonní číslo (i vícero) zavolá vzkaz, který si majitel sám nahrál. Je tu i možnost zalarmovat policii nebo pult centrální ochrany. Profesionální pomoc bývá účinnější a bezpečnější, než se pokusit zloděje chytat sám.

Elektronické zabezpečení může být kabelové nebo bezdrátové. Bezdrátové se hodí pro dodatečnou instalaci, je přenosné (např. při stěhování) a méně náročné na montáž. Je však nutné mu pravidelně měnit baterie.

Při výběru systému se informujme, zda je výrobek testován dle normy pro systémy a případně schválen Českou asociací pojišťoven. Při případném vniknutí si usnadníme jednání o náhradě škody a dokonce můžeme i výrazně ušetřit při sjednání pojištění.

Autor: Věra Tomíčková

Foto: archiv firem Vejvalka, Acces