I když ale máme dům nebo byt zajištěný sebelépe, nikdy nemůžeme vyloučit, že se někdo dostane dovnitř, třeba i lstí, krádeží klíče apod. Rovněž pokud nechceme jedince, kterým nedotknutelnost soukromého vlastnictví mnoho neříká, zbytečně lákat okatými bezpečnostními dveřmi, zvláště když doma nemáme žádné drahé vybavení, stačí dobře zabezpečit několik cenných drobností. K tomuto účelu se dobře hodí domácí trezor.

Jestliže se začneme zajímat o jeho koupi, brzy zjistíme, že nabídka je široká a ceny velmi různorodé. Ty nejlevnější trezory začínají s cenou už na pár stovkách, ovšem je na pováženou, zda si takováto plechová krabička označení „trezor“ vůbec zaslouží. U trezorů platí, že za kvalitu je třeba dobře zaplatit.

Při výběru trezoru si musíme nejdříve ujasnit několik věcí. Tak především – co do něj budeme dávat? Podle toho pak volíme přiměřenou velikost. Pokud nejste zrovna strýček Skrblík nebo nevlastníte poklad pirátů z Karibiku, pro finanční hotovost a šperky stačí menší schránka. Jestliže zamýšlíte schovávat doklady nebo dokonce celé šanony, bude nutné pořídit trezor mnohem větší. K zabezpečení uměleckých děl nebo zbraní pak jsou určeny speciální trezorové skříně. Kvalitnější trezory jsou dvou- nebo tříplášťové a bývají vyrobeny z materiálů se zvýšenou odolností proti vrtání, řezání, broušení atd. Je vhodné zjistit i odolnost proti požáru. Ceny opravdových trezorů začínají na několika tisících a stoupají v závislosti na velikosti a provedení až k desítkám či dokonce stovkám tisíc korun.

Vybrat si můžeme i systém uzamykání. Vyrábějí se provedení s klíčem, mechanickým číslicovým zámkem nebo elektronickým zámkem s klávesnicí (nebudeme teď probírat takové speciality, jako čidla na otisky prstů, sítnici apod.). Tzv. moderní člověk má tendenci šáhnout po trezoru s elektronickým zámkem, ale i ten má své nevýhody. Celá klávesnice musí být dostatečně pevná, aby se přes ni zloděj nedostal dovnitř, nebo ji aspoň ve zlosti nerozbil a tím znemožnil vstup i majiteli trezoru. V elektronice také mohou zoxidovat kontakty, může dojít ke zkratu nebo poškození v důsledku vlhkosti atd., a v neposlední řadě je celé zařízení potřeba nějak napájet. Oproti tomu dobře promazaný mechanický zámek bude spolehlivě fungovat i za sto let. Ať už ale otvíráme klíčem nebo kódem, je samozřejmé, že ani jedno nesmíme ztratit nebo poskytnout někomu cizímu.

Ještě pár slov k umístění trezoru. Zvláště ty malé se dají bez problémů odnést celé, aniž by se zloděj namáhal s jejich otvíráním, jenž může nechat na později. U velkých a těžkých trezorů je to samozřejmě složitější, nikoliv však vyloučené. Trezor by proto měl být pevně ukotven. Ideální je, když se s jeho umístěním počítá už při stavbě domu. I dodatečně je však možné jej zazdít nebo ještě lépe zabetonovat dostatečně silnou vrstvou materiálu tak, aby nešel vylámat, vysunout apod. U většiny trezorů se již se zazděním počítá a mají proto kovový límec, který je pevně drží na místě. Když se vhodné místo nenajde ve stěně, dá se použít i podlaha, např. ve sklepě nebo v garáži, kde nějaké kopání a betonování nezpůsobí velké problémy. Pro běžně velký trezor v obstojné kvalitě počítejte s investicí v řádu zhruba 4 až 10 tisíc korun.

Autor: Michal Hamšík