Otázkou je, jak si solárium vybrat: rozlišujeme přístroje horizontální a vertikální, tzv. sprchy, které jsou hygieničtější při delších opalovacích časech, ale ne tak pohodlné, ideální jsou s maximální dobou opalování do 12 minut. Každé ze solárií má svoje míry v zavřené a otevřené poloze, kromě toho musíme počítat i s dostatkem místa na bezproblémový přístup a údržbu zařízení. Je nutné znát technické možnosti vybraného přístroje a nechat si poradit přímo od prodejce, nebo od člověka, jemuž svěříme montáž a servis solária. Samozřejmostí je přívod elektrické energie a možnost větrání prostoru.
Opalovací židle pro "chytání" bronzu v sedě je jednou z možností, jak si udržet zhnědnutí pokožky v obličeji a na části rukou. Znalci však tvrdí, že takováto zařízení jsou v porovnání s výsledným efektem příliš nákladná.
UV lampy a trubice
Výkon solária je určen hustotou a počtem UV lamp. Obecně platí, že při výběru lamp je nejdůležitější podíl UV-B záření ve spektru vyzařování lampy. Kromě základních lamp se můžeme setkat s obličejovými zářiči (400, 500, 700 W), které mají vyšší podíl záření UV-A, a s integrovanými zářičemi, tzv. combi trubicemi, které mají opticky oddělené
obličejové části, nebo špagetami s vyšším podílem UV-B záření. UV-B záření aktivuje melanocyty a tato aktivace vede ke zvýšené produkci pigmentu. Čím více nově vytvořeného pigmentu je k dispozici, tím hlubší
a trvalejší je opálení. Proto by obě tato záření (UV-A a UV-B) měla být ve správně vysoké intenzitě.
Solární kosmetika
Výrobci nabízejí solární kosmetiku ve formě oleje, mléka, krému, gelu či pěny (podle typu pleti), při jejím použití lépe docílíte vyššího a trvalejšího efektu zhnědnutí pokožky.
K základním patří přípravky určené k ošetření pleti před opalováním a po opalování. Mimo běžné druhy existují také nadstandardní a finančně náročnější přípravky, například gely s obsahem částeček zlata a podobně.
***
10 pravidel opalování
1. Pokud máte kožní problémy, konzultujte vhodnost opalování s lékařem.
2. Nepoužívejte solárium, pokud se na vaší pokožce objevují známky alergické reakce na UV záření.
3. Používejte vhodnou ochranu očí. Obzvlášť to platí pro osoby, které prodělaly oční operaci.
4. Je-li to možné, několik hodin před opalováním si odstraňte make-up. Nezapomeňte si odložit šperky.
5. Solárium nepoužívejte, pokud vám je méně než 15 let.
6. Jedním z vedlejších účinků některých léků je zvýšená citlivost kůže na UV záření. V případě užívání léků vždy pozorně prostudujte příbalový leták nebo se poraďte s lékařem či lékárníkem.
7. Nikdy se neopalujte v soláriu více jak jednou denně. Není vhodné se po použití solária ještě opalovat na slunci. Maximum opalování v soláriu je 50 za rok.
8. Solárium se nedoporučuje pro fototyp číslo I.
9. Pokud máte pokožku spálenou nebo vznikají puchýře, okamžitě navštivte lékaře.
10. Dodržujte maximální opalovací časy určené pro dané solárium a váš fototyp.
Autor: Časopisy pro volný čas