Již před 5000 lety v Orientu v hojné míře používali léčivé účinky aromatických rostlin. Lidé zjistili, že se díky vůní mohou příjemně uvolnit, zmírnit napětí a pomoci si tak i od mnohých neduhů. Zásluhou lékaře a filozofa Avicenny, objevitele destilace siličnatých rostlin vznikla aromaterapie, která využívá působení vonných látek na lidský organismus.
Voňavá pohoda
Vnímání vůně je velmi individuální, a proto se aromaterapie nedá využívat pro více lidí najednou. Nejjemnějším způsobem užití je inhalace, jíž lze hluboce ovlivňovat psychiku. Do vody v aroma lampě stačí nakapat pár kapek silice. Postupně dochází k odpařování a už se můžeme nechat unášet do říše snů. Inhalace páry éterických olejů jsou vhodnými přísadami na podporou léčby rýmy a dalších chorob. Do misky s vroucí vodou se přidá jedna nebo dvě kapky oleje, hlava se zakryje ručníkem a vonná pára pak vdechuje asi pět minut.
Vůní proti stresu
V každodenním shonu několikaminutové zastavení bude nejen příjemné, ale i povzbudivé. Vůně vybírejte podle svého naturelu a dopřejte si aromatické oleje s vysokým obsahem silic, které jsou sice o něco dražší, ale pár korun navíc se jistě vyplatí. Do aromalampy stačí opravdu jen pár kapek. Pomeranč rozradostňuje a osvěžuje ducha a skořice vytváří pohodu. Pokud jste velmi unaveni, zvolte mateřídoušku společně s mátou peprnou a citrónem. A jestliže chcete zvýšit svoji výkonnost, sáhněte po bergamotu a růžovém dřevě. Depresi zažene borovice, heřmánek, jalovec, vanilka, třezalka, mateřídouška, paměť podpoří cedr, meduňka a rozmarýn. Zlostné pocity zmírní bergamot, jasmín, citrón, levandule a konečně celkovou harmonii navodí grep, kadidlo nebo šalvěj.
Osvěžovače versus aromaterapie
Gelové osvěžovače, vonné svíčky, různé tyčinky a interiérové dezodoranty ve spreji, voňavé stromečky i některé ventilátorové vůně mají jednu podstatnou společnou vlastnost – pachy neodstraňují, pouze je překryjí silnějším parfémem. Jenže kromě vonných složek obsahují určité množství syntetických sloučenin, které na sebe chemickým procesem vůni vážou. Některé osvěžovače mohou obsahovat škodlivý benzen, toluen, styrén i naftalén či polycyklické aromatické uhlovodíky nebo xylény. Všechny tyto látky jsou prokazatelně škodlivé pro lidský organismus a dokonce u alergiků mohou vyvolávat těžké záchvaty i závažné poruchy dechu. Samozřejmě, efekt osvěžovače na každého působí jinak - vždyť vůni aerosolu vdechujeme i s nosnou látkou. Riziko je pak nejen ve škodlivých příměsích, ale i v množství kolik takové „vůně“ vdechneme. Pro klid spotřebitelů je nutno uvést, že pro výrobu osvěžovačů sice existují normy, aby výrobek nepoškozoval lidské zdraví, na druhou stranu nikdo neřeší kolik syntetické vůně organizmus unese. To se týká především osvěžovačů v ložnicích kde trávíme během spánku poměrně dlouhou dobu. Ano, bez osvěžovačů se již moderní domácnost neobejde, ale přece jen platí všeho s mírou. Pro děti syntetické osvěžovače vhodné rozhodně nejsou. Rozumnější je používat vůně z přírodních zdrojů – například vonné polštářky nebo sáčky se sušenými bylinami.
Autor: Irena Forejtová