Cenové dostupnosti DVD přehrávačů i domácích kin si jistě všimli mnozí. Z původních zhruba dvaceti tisíc za pouhý DVD přehrávač ubyla jedna nula, a tak si jej dnes můžete pořídit už za cenu kolem dvou tisíc. Znalci i odborníci ovšem tvrdí, že bez patřičné reprosoupravy (domácího kina) to prostě není ono. Pořizovat si samotný DVD přehrávač k televizi s úhlopříčkou kolem 50 centimetrů a zvuk z DVD zapojit pouze do reproduktoru televize je opravdu zbytečné. Celá soustava domácího kina, ze kterého budete mít opravdový požitek, by měla obsahovat kvalitní televizor s úhlopříčkou alespoň 70 centimetrů (více o televizích v článku Není televize jako televize), DVD přehrávač a sadu reproduktorů (subwoofer, 2 přední reproduktory, středový reproduktor a 2 zadní pro prostorový zvuk). DVD přehrávač spolu se sadou šesti reproduktorů se prodávají právě pod názvem "domácí kino". Při výběru domácího kina bychom dbát také na výkon zesilovače - čím větší výkon, tím větší rámus, ale také menší zkreslení při nižší hlasitosti.
Jak si upravit obývací pokoj
Aby byl výsledný vizuální a zvukový efekt byl co nejlepší, měli byste spolu s nákupem elektroniky učinit i drobné úpravy v obývacím, popř. jiném pokoji. V prvé řadě by zadní prostorové reproduktory měly být na úrovni sedícího diváka, nebo ještě lépe až za ním. Divák by měl samozřejmě sedět mezi reproduktory, tzn. že ani více vlevo ani vpravo. Pokud tedy máte v obývacím pokoji sedací soupravu až vzadu u zdi a ještě k tomu v jednom z rohů, budete mít pravděpodobně jeden ze zadních reproduktorů hned nad hlavou a další několik metrů od vás, což není dobře a bude třeba s uspořádáním pokoje něco udělat. Reproduktory by z důvodu nežádoucí rezonance neměly být nikdy umístěny bezprostředně naproti oknům, skleněným výplním nebo knihovnám. Vhodné umístění je například naproti závěsům nebo policím s knihami.
Reproduktory je nejvhodnější umístit na speciální stojany, tedy ani na nábytek, ani na police s hrníčky. Někteří výrobci nabízí reproduktory domácího kina již se stojany - jedná se většinou u vyšší produktové řady.
Vzdálenost stereofonních reproduktorů od sebe navzájem se doporučuje v rozmezí 1,5 až 2,5 metru, měla by zároveň být stejná nebo menší než je vzdálenost reproduktorů od diváka.
Nejen filmy
Ti, kteří uvažují o nákupu domáciho kina a zároveň ještě nemají přehrávač CD nebo rádio, mohou "zabít několik much jednou ranou". Přehrávač DVD slouží zároveň i jako přehrávač cédéček i CD-R a CD-RW (lze tedy přehrávat nejen hudbu v audio formátu i mp3, ale i třeba fotky z dovolené), zesilovač a tuner (čili rádio).
Přestože pračky i mikrovlny už "mluví česky", u elektroniky to zatím nemůžeme očekávat a ani by to u nadšenců asi žádný velký ohlas nezaznamenalo. Je tedy třeba obeznámit se některými speciálními pojmy:
Dekodér - zajišťuje rozkódování vícekanálového zvuku (nejčastěji Dolby Prologic a Dolby Digital).
Dolby Digital - šesti kanálový dekodér (2 přední kanály, středový kanál, 2 zadní prostorové kanály a kanál pro subwoofer).
Digital Theatre System (DTS) - rovněž šesti kanálový dekodér, poskytuje vyšší kvalitu obrazu a zvuku než DD, protože pracuje s vyšším datovým tokem.
Dolby Prologic - pěti kanálový prostorový zvuk, který je zakódován do stereofonního signálu, zadní reproduktory jsou zapojeny v módu mono.a frekvenčně omezeny do 7kHz.