Projektory v současnosti již neslouží jen jako pomůcka při pracovních schůzkách a prezentacích. Mohou se stát rovněž součástí vaší domácnosti a zvýšit prožitek ze sledování televizního vysílání, z hraní her nebo sledování filmů. Televizory jsou tak postupně vytlačovány projektory a technologicky vyvinutějšími projekčními plochami. Češi si totiž potrpí na velkých úhlopříčkách a dokonalém obrazu, což jim právě projektory nabízí. Svou kvalitou se ty nejkvalitnější projekční plochy dají s televizemi srovnávat, ale jejich ceny v úhlopříčkách nad 80“ jsou však mnohem příznivější. Není se tak čemu divit, že se prodeje televizorů celosvětově propadají, vloni byl zaznamenán propad o celých 6%.

Projektory lákají majitele novostaveb

Zajímavý je poznatek bytových architektů, kteří uvádí, že možnost pořídit si projektor s moderní projekční plochou zajímá především majitele novostaveb. Snad žádný filmový fanoušek, který si pořizuje nový dům, nezapomene myslet na to, aby se měl svému koníčku kde věnovat. Často proto tito lidé hledají prostory, z nichž by se daly vytvořit samostatné projekční místnosti. Do nich si pak majitelé domů či bytů pořizují kvalitní audio i video techniku.

Jaký projektor zvolit?

Zvažujete nákup projektoru a nevíte, na co se zaměřit při jeho výběru? Vždy závisí na tom, jakým způsobem jej chcete používat. Jedním ze základních parametrů pro pořízení projektoru je jeho konektivita. V současnosti jsou v nabídce projektory v rozhraní D-Sub (15pin), DVI, HDMI, LAN nebo mající bezdrátové připojení k síti. Dále je zapotřebí se zaměřit na svítivost projektoru. Pokud vám nevadí promítat pouze v přítmí, postačí projektor s asi 2000 ANSI lumeny, na promítání při denním světle je však potřeba svítivost alespoň 2700 ANSI lumenů.

Důležitá je rovněž volba zobrazovací technologie – v dnešní době známe tři – DLP, LCD a LED. Kvalitní projektory používají DLP (jedno a tří čipové), jež nabízí kvalitní barvy a kontrast. Je však třeba počítat s vyšší pořizovací cenou. Mnohem příznivější ceny a také větší množství funkcí pak přináší LCD technologie, která však nevyniká tak skvělou kvalitou obrazu a také je třeba počítat s nižším kontrastem. Nejmodernější špičkové stroje jsou dnes osazeny technologií LED, která je však zatím nejméně rozšířená. Kromě dokonalého obrazu a kontrastu patří k hlavním výhodám také velmi dlouhá životnost.

Podstatným faktorem pro výběr projektoru je také požadovaná projekční vzdálenost, tedy vzdálenost, ze které se dá na projekční plátno dívat. V dnešní době můžete zakoupit modely určené k projekci na vzdálenost několika desítek metrů, ale není problém si vybrat ani model zvládající zobrazení velmi velké plochy i například ze dvou metrů. Právě správný výběr vhodné projekční vzdálenosti ovlivní celkový dojem z výsledného obrazu. Vždy si proto zjistěte, jakou specifikaci a doporučení u daného modelu uvádí výrobce.

Hity mezi projektory

V současné době je největším hitem mezi projektory černá projekční plocha Black Diamond Zero Edge, která jako jediná svého druhu na světě dokáže eliminovat odrazy okolního světla z více směrů najednou. Umí tak zvýšit kontrast obrazu až o 900 %. Pohled na dokonalý obraz si tak můžete užívat v podstatě kdekoliv a kdykoliv - nemusíte kvůli tomu složitě zatemňovat místnost. Právě díky těmto skvělým vlastnostem jsou projekční plochy Black Diamond mnohem lákavější a také cenově výhodnější alternativou k LCD a plazmovým televizorům o úhlopříčce více než 80". Pokud bychom chtěli tyto projekční plochy porovnávat s projekcí na klasické bílé plátno nebo na stěnu, pak Black Diamond Zero Edge vítězí na plné čáře.

Díky 10 mm štíhlému designu může být tato projekční plocha ústřední ozdobou každého obýváku, projekční či zasedací místnosti. Black Diamond Zero Edge seženete i na českém trhu. Standardní rozměry pro formát 16:9 jsou od 80" do 115". Cena se v závislosti na úhlopříčce plátna pohybuje od 85 000 vč. DPH do 123 000 vč. DPH. Dalšími velmi oblíbenými a kvalitními projektory jsou výrobky značek Benq, Acer a Epson.

- jpa -