Požární hlásiče nebo detektor CO a CO2 jsou malá a levná zařízení, která ale ve výsledku mohou být tím nejdůležitějším vybavením vaší domácnosti.

Detektory a hlásiče můžete pořídit za cenu pohybující se kolem jednoho tisíce korun. Jejich instalace i provoz jsou snadné, a proto není důvod se jejich pořízení vyhýbat. Pokud si nejste jisti, který model by pro vás byl nejvhodnější, můžete se při nákupu u prodejce Tympol Plus poradit a nechat si doporučit konkrétní zařízení.

Co když začne hořet? Detektory kouře a hlásiče požáru by rozhodně neměly chybět

Jedním z nejdůležitějších bezpečnostních detektorů je detektor kouře. Tento požární hlásič spolehlivě zachytí přítomnost kouře nebo vás včas varuje před vznikem požáru.

Detektory do domácnosti

Optické požární hlásiče fungují tak, že kouřové čidlo zaregistruje přítomnost kouře podle odrazu paprsku. Teplotní požární hlásiče oproti tomu detekují rychlost změny teploty v objektu nebo hlídají mezní teplotu v místnosti.

Řada lidí se bojí, že detektory kouře budou často hlásit falešné poplachy, ale pokud víte, na jakém principu hlásiče kouře fungují, je snadné se těmto poplachům vyvarovat. Určitě neplatí mýtus, že detektory kouře reagují na cigaretový kouř nebo že kouřové hlásiče detekují i únik plynu (k tomu slouží speciální požární hlásiče).

Myslíte si, že kouřové hlásiče nepotřebujete, protože kouř je vidět a cítit a vy případně stihnete utéct včas? Toto platí bohužel jen ve dne a když jste vzhůru. Jakmile usnete, je šance na včasnou registraci nebezpečí velmi malá.

Nebezpečné plyny - vy je nezachytíte, detektory ano!

Druhým důležitým typem hlásičů jsou detektory CO a CO2. Tyto dva plyny se často zaměňují a je dobré vědět, který z nich je smrtelný.

Detektory do domácnosti

Detektor CO je tím nejlepším, co můžete pro svou bezpečnost udělat v případě, že máte spotřebiče, s jejichž provozem se pojí možnost výskytu oxidu uhelnatého.

CO2 neboli oxid uhličitý nemá barvu ani není nijak cítit a v běžném prostředí vám nijak neublíží. Jeho přítomnost poznáte spíše v kancelářích nebo v domácnostech, kde je tzv. vydýchaný vzduch. CO2 může způsobit motání a bolesti hlavy a měření jeho koncentrace je vhodné spíše tam, kde je potřeba zajistit optimální pracovní prostředí.

Něco úplně jiného je plyn CO neboli oxid uhelnatý. Ten se může objevit ve spojitosti s plynovými kotli, tam kde je instalovaná karma, krby, kamna nebo jiná zařízení spalující palivo. Ani oxid uhelnatý není nijak cítit a nemá žádnou barvu, ale jeho únik už přímo ohrožuje zdraví i život, protože výrazně působí na nervový systém, srdce i cévy. Slabší koncentrace mohou vyvolat bolesti hlavy a únavu, při vyšší koncentraci už přichází bezvědomí a smrt. Proto je detektor CO tím nejlepším, co můžete pro svou bezpečnost udělat v případě, že máte spotřebiče, s jejichž provozem se pojí možnost výskytu oxidu uhelnatého.

Samozřejmě existují i další nebezpečné plyny, jako zemní plyn nebo propan-butan. I pro tyto případy se dají pořídit detektory úniku zemního plynu a propan-butanu.

Mohlo by vás zajímat 
Zásuvky v domácnostech – typy, funkce a využití