Čtečka elektronických knih je lehký a tenký přístroj určený ke čtení textů v digitální podobě. Dokáže pojmout tisíce elektronických „svazků“ a tak u sebe můžete nosit veškeré knihy, které máte ve vaší knihovně a ještě mnohé další. Číst můžete elektronické knihy převedené do nějakého obecně známého formátu jako TXT, RTF, PDF či ePub. Ne všechny čtečky si ale poradí s každým z těchto formátů, proto si předem zjistěte, v jakém formátu jsou knihy, které vlastníte nebo budete stahovat. Možná vás tento jedinečný přístroj zaujal a uvažujete o jeho koupi, proto si o čtečkách povíme něco více.
Displej chrání oči čtenáře
Čtečku rozhodně není možné srovnávat s počítačem nebo tabletem, využívá totiž technologii e-ink neboli elektronický inkoust, který má obvykle šestnáct odstínů šedi. Působí tak jako text vytištěný na papíře a z toho důvodu šetří a neunavuje oči. Elektronické čtečky jsou zkrátka přímo určené ke čtení textů v digitální podobě. Většina čteček má matný displej, jehož výhodou je, že se neleskne jako displej u mobilních telefonů a tak je možné text číst pod nejrůznějšími úhly. Navíc je perfektně čitelný i při jasném slunci. Displej není podsvícen a tak nevytváří silný kontrast. Jelikož ale není podsvícen, je čtení možné pouze za externího světla, ve tmě číst nelze.
Rozměry displeje
Standardní velikost displeje je 9 x 12 cm, úhlopříčky elektronických čteček jsou cca od 12 do 25 centimetrů. Větší úhlopříčky jsou určeny čtenářům, kteří chtějí číst soubory ve formátu PDF, dimenzované na velikost A4. Jestliže vám jde ale jen o to, přečíst si text v některém z běžných formátů elektronických knih, bude pro vás menší displej naprosto dostačující. Při čtení je možné přepínat mezi horizontálním a vertikálním zobrazením textu, ne všechny přístroje tak ale činí automaticky. Umí to pouze ty, které jsou vybaveny pohybovým senzorem. Čtečky jsou lehoučké, váží jen pár stovek gramů a snadno se vejdou do jakéhokoliv zavazadla či kabelky. Ani při dlouhém držení čtečky se vaše ruce nijak neunaví.
Amazon Kindle 4. generace, WiFi
Zcela nová o 30% lehčí čtečka elektronických knih s jednoduchým názvem Kindle nabízí oproti předchozí generaci menší rozměry a velmi lehké a kompaktní tělo. Vynikající čitelnost zůstala díky E Ink dipleji zachována a písmo vypadá jak na skutečném papíře.
Nedostatky displeje
Elektronický inkoust bohužel nedokáže zobrazovat barvy a tak neumožňuje věrně reprodukovat fotografie, složitější grafiky nebo videa. Navíc mají displeje elektronických čteček knih pomalou odezvu, kdy zobrazení nové stránky může trvat i několik vteřin. Na displeji tak není možné zobrazovat plynulý pohyb.
Amazon Kindle 4. generace
Životnost baterie počítaná na měsíce
Převážná většina elektronických čteček knih není dotyková (ale i takové se vyrábí), což zaručuje jistou energetickou úsporu. Pro někoho může být absence podsvícení považována za nevýhodu, ale na druhou stranu se životnost čtečky na jedno nabití nepočítá na hodiny, ale na dlouhé týdny nebo dokonce měsíce. Navíc dnes již existují čtečky, které jsou vybaveny přídavným osvětlením, nebo je možné ke čtečce dokoupit pouzdro se zabudovaným světlem. Displej odebírá energii pouze během vykreslování nové stránky a tak je výdrž na konkrétním výrobku uváděna počtem „otočených“ stránek. Většinou se pohybuje v rozmezí několika tisíc stran.
PRESTIGIO Libretto PER3072B
Čtečka elektronických knih se 7" barevným LCD displejem umožňuje i přehrávání videa, hudby a zobrazeni fotografií. Paměť má kapacitu 2GB a je možné ji rozšířit pomocí paměťových karet až na 32GB. Může také posloužit jako multimediální přehrávač
Ovládání je jednoduché
Pokud jste se rozhodli si čtečku elektronických knih pořídit, před samotným nákupem se zaměřte na její ovládání. Zjistěte si, jestli vám vyhovuje rozmístění navigačních kláves – právě to výrazně ovlivňuje fakt, jak dobře se vám bude číst. Čtečky lze obecně považovat za velmi jednoduchá zařízení, jejichž ovládání zvládne úplně každý. Můžete se však setkat s takovým modelem, na němž budou klávesy nevhodně rozmístěny, a pohyb v menu bude nepřehledný. Užívání takovéto čtečky by bylo nepohodlné, zdlouhavé a samotná čtečka by byla akorát k zlosti. U některých modelů se můžete setkat s klávesnicí sloužící pro psaní poznámek, vyhledávání v knihovně nebo v daném textu.
Modecom Yarvik TAB260 Tablet 7", 4GB
7" tablet s výkonným 1,2GHz procesorem určený pro nenáročné uživatele, kterým umožní přístup na Internet. Je vhodný pro spojení přes sociální služby, ale i jako multimediální přehrávač, fotorámeček nebo čtečka elektronických knih
Jak je to s pamětí čteček?
Čtečky elektronických knih jsou vybaveny vnitřní pamětí o velikosti 0,5 až 4 GB. Jedna elektronická kniha zpravidla nezabere příliš místa, pokud jde o prostý text. Velikost knihy se většinou pohybuje do 0,5 MB. Samozřejmě v případě, že jste si sehnali nějakou bohatě ilustrovanou publikaci ve formátu PDF, bude velikost knihy o mnoho větší. Řada čteček je navíc vybavena ještě zdířkou na paměťové karty a tak je velikost paměti ještě znásobena.
Jinke Hanlin eReader V5, pouzdro, 250 knih
Malý a lehký přístroj umožňuje mít sebou stovky knih a a dalších elektronických dokumentů (návodů, elektronických schémat apod.), a díky nové technologii elektronického inkoustu dovolí je číst po dobu desítek dní. 250 knih v češtině již nahráno.
Kde seženu knihy a jak je nahraju?
Všechny čtečky je možné přes USB připojit k počítači a nahrát tak do nich požadované soubory. Někteří výrobci ke čtečkám dodávají i speciální software pro správu knih. Ne všechny modely umožňují připojení k internetu pomocí Wi-fi nebo sítě mobilních operátorů. Brouzdání po internetu je však stejně značně omezené, tak jako získání českých knih. Mnohé elektronické knihy, které jsou zdarma k sehnání na internetu, jsou bohužel v angličtině, pokud s tím nemáte problém, máte vyhráno. Existuje však i několik českých serverů, jako je kupříkladu Bux, PalmKnihy, Wknihy nebo eLibellus, v jejichž nabídce najdete autory české i zahraniční. Podstatnou část nabídky tvoří literatura faktu, encyklopedie nebo učebnice – ve formátu PDF. Zdarma je tak k dispozici jen omezená nabídka.
Pokud máte rádi beletrii, nemůžete počítat s nabídkou posledních bestsellerů – mohou za to nevyjasněná autorská práva. Mnoho starších knih je však k sehnání zdarma. Vydavatelé knih nesdílí sympatie s elektronickými knihami, jelikož se obávají jejich úniku na pirátské servery. Knihy, které si na výše zmíněných serverech zakoupíte, jsou většinou chráněny proti kopírování pomocí technologie správy digitálních práv (zkratka DRM). Není možné je tisknout, sdílet a také je omezen počet zařízení, na kterých je lze číst.
- jap -
Foto: archiv firem