Ale co když je nejbližší posilovna daleko, stydíte se ukazovat před ostatními, nebo tam z jiného důvodu nemůžete či nechcete chodit? Snadná rada – udělejte si posilovnu doma. Tak dobře, není to tak úplně jednoduché, ale jde to. Hlavním předpokladem je mít dostatek místa. Čím více, tím může být vaše domácí posilovna lépe vybavena. Na druhou stranu, když se chce, všechno jde, a základní vybavení zase tolik místa nezabere. Lavice na bench může stát někde v koutku nebo ve sklepě a dá se využít i k mnoha jiným cvikům, a když k tomu na zeď upevníte žebřiny, už se s tím dá ledacos dělat. Samozřejmě je lepší, pokud můžeme pro posilovnu vyhradit samostatnou místnost. Ať už si ale budete posilovnu zařizovat kdekoliv, mělo by to být místo s vhodnou teplotou, vlhkostí a také dobře větratelné. V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na snadnou přístupnost, hlavně proto, abychom tam vůbec mohli posilovací stroje umístit. Stěhování rozměrného a těžkého stroje do třetího patra po úzkých točitých schodech by se jinak už samo o sobě stalo pozoruhodným sportovním a logistickým výkonem.
Vybavování domácí posilovny poněkud usnadňuje fakt, že dnes si můžete pořídit mnoho víceúčelových posilovacích strojů, na kterých se dají cvičit různé cviky. Je ovšem dobré mít na paměti jeden z Murphyho zákonů tvrdící, že čím více má daný přístroj funkcí, tím méně uspokojivě je splňuje. Ano, často je to pravda, ale zase nemůžete mít pro každý cvik samostatný stroj, ledaže byste měli doma celou tělocvičnu. Vybírejte s rozumem, nechte si poradit nejen od prodavače, ale nejlépe i od profesionálního trenéra (dají se najít v mnoha veřejných posilovnách) a vždy si aparát nejdříve osobně vyzkoušejte, jestli vám vyhovuje anatomicky a rozměrově.
Multifunkční věž Ultra Po E
Co tedy koupit jako první? Na to není jednoznačná odpověď, záleží na tom, co chcete procvičovat. Jiné cviky jsou potřeba k posílení rukou, jiné na nohy a další na zpevnění břicha. Různé metody slouží pro zvýšení síly či vytrvalosti, liší se „hubnoucí“ cvičení pro ženy a „zesilující“ pro muže. Než začnete cvičit a kupovat stroje, zajděte si alespoň jednou (lépe však víckrát) do oné veřejné posilovny, byť se vám třeba příliš nechce. Promluvte s trenérem, řekněte mu, co chcete (pokud to víte), nechte si od něj poradit cvičební program. Teprve na základě těchto rad si začněte pořizovat domácí vybavení.
Nezapomeňte také na to, že některé cviky vyžadují dopomoc či asistenci, a že prakticky všechny cviky je nutné provádět správně, v opačném případě mohou mít na vaše zdraví (kosti, klouby, šlachy…) negativní vliv. Doma proto cvičte jen to, co opravdu umíte, a co zvládnete sami. Jestliže to nejde, zavolejte si na pomoc partnera/-ku, kamaráda apod. Kromě silového cvičení nezapomeňte ani na aerobní trénink. Rotopedy už jsou poměrně běžné, jinou možnost představují steppery, běžecké pásy aj.
Dobrým řešením je tzv. crossový, nebo také eliptický trenažér. Oproti rotopedu se na něm nesedí (což uvítají zejména lidé se sedavým zaměstnáním) a hlavně, procvičuje prakticky všechno kromě břicha, alternativně můžete trénovat jen spodní část těla. Je kombinací silového a aerobního tréninku, zlepšuje také krevní oběh. Tento stroj je tedy vhodným základem a zřejmě nejlepším řešením pro ty, kteří na více posilovacích aparátů nemají místo či peníze. Ceny crossových trenažerů se pohybují ve velkém rozsahu zhruba od 3 do 25 tisíc, ale dá se říci, že do deseti tisíc se už dá koupit velmi slušný a kvalitní.
Crossový trenažér
Muži možná dají přednost veslovacímu trenažeru. Jeho funkce je jasná z názvu a není snad nutné ji nijak přibližovat, stačí říci, že se při cvičení na něm trénují ramena, prsa, záda, břicho i nohy, takže se dá rovněž označit za téměř univerzální. Hlavní je (a platí to i v životě…) udržovat při cvičení rovná záda a zpočátku raději nechat někoho zkušeného držení těla kontrolovat. Ceny jsou podobné jako u crossových trenažerů.
Veslovací trenažér
Na závěr snad ještě jedna poznámka – nedopusťte, aby na zakoupené přístroje začal po pár týdnech či měsících sedat prach…
Autor: Michal Hamšík