K základním požadavkům zdravého bydlení patří určitě zdravý vzduch, obydlí založené na zdravotně nezávadných materiálech, akustická a tepelná pohoda v domě, světelná a psychická pohoda, zařízení interiéru prosté závadných látek a v neposlední řadě splnění požadavků ekologie. Jak to vše zajistíme v duchu dnešní doby – vše v jednom?
Tepelná pohoda a větrání
Zdravý domov to je především zdravý a čistý vzduch. Spolehlivou zárukou čistého vzduchu a prevencí vzniku plísní je časté, nejlépe každodenní krátkodobé a intenzivní větrání. Abychom dýchali zdravý a čistý vzduch (co se týče jeho složení), je potřeba své bydlení co nejvíce přiblížit podmínkám venkovního prostředí s omezením například alergenů. S tím ruku v ruce souvisí tepelná pohoda a větrání.
Větrat a přitom neztrácet zbytečně drahé teplo? Dobře hospodařit s teplem bez omezení přístupu čerstvého vzduchu umožňuje novinka firmy Schiedel - řízený systém větrání Schiedel AERA určený pro novostavby. Systém, který průběžně větrá v závislosti na vlhkosti v místnostech, řeší základní problém izolovaných domů.
Letní horka a dny strávené v přehřáté domácnosti značně zatěžuje organismu člověka a snižuje jeho pracovní výkony. Ohrožuje také zdraví slabších členů rodiny, ať už jde o malé děti, seniory či chronicky nemocné. Vhodným řešením je pořízení klimatizace, přestože ji většina z nás stále ještě vnímá jako poměrně luxusní záležitost. Opak je však pravdou. Klimatizační jednotka optimálně upravuje poměr iontů ve vzduchu místnosti generátorem záporně nabitých iontů.
Vzduch s převahou záporně nabitých iontů vnímáme jako chladný. Osvěžující čerstvý vzduch má převahu asi 20 % záporně nabitých iontů nad kladnými. Záporně nabité ionty v ovzduší zlepšují kvalitu spánku, zvyšují pH krve a tím snižují překyselení v organismu způsobující různá onemocnění, a tím zvyšují odolnost organismu vůči virovým onemocněním. Záporně nabité ionty se postarají také o snížení krevního tlaku a spotřebu kyslíku a v neposlední řadě zlepšují látkovou výměnu. Tepelné pohody v domě dosáhnete také, když zajistíte optimální regulovatelnost teplot v jednotlivých místnostech, případně s využitím slunečních zisků v zimě.
Akustická pohoda a zdravé spaní
Vedou-li okna například do rušné ulice, ticho zajistíte zvukovou izolací v podobě plastových oken nebo dvojitých dveří. V nižším podlaží vytvoříte zvukovou bariéru izolační vrstvou položenou pod podlahovou krytinou. Záležet si dejte i na výběru podlahové krytiny, která pomáhá tlumit hluk. Příjemné na dotek jsou vlněné koberce, ale i dřevěná podlaha, která se navíc velmi dobře udržuje.
Respektování geopatogenních zón patří podle názoru řady odborníků zabývajících se přírodní léčbou k účinné zdravotní prevenci. Postel umístěná v geopatogenní zóně bude mít za následek nespavost a únavu, ale časem může přispět i k dalším zdravotním problémům - zejména k takovým, k nimž má člověk dispozice. Geopatogenní zóny totiž snižují obranyschopnost našeho organismu.
Určitě nepodceňujte investici do zdravotní matrace. Vyplatí se to. V místnosti, kde spíme, bude lépe udržovat teplotu raději nízkou (ideální je 13 až 15 °C), abychom se vyhnuli dehydrataci. V ložnicích dětí a starších osob může být o pár stupňů více. Rozhodně se hodí zvlhčovače vzduchu, hlavně v letním období.
Ekologie a přírodní materiály
Kvalitní úsporný dům na bázi dřeva zatěžuje mnohem méně okolí a je všeobecně prokázáno, že dřevo působí příznivě na psychiku člověka. Ke zdravému bydlení přispívá nemalou měrou stavba rodinného domu založená na zdravotně nezávadných materiálech, jako jsou například Bio desky bez formaldehydu. Zařízení interiéru bez závadných látek zajistí například vhodné podlahové krytiny neobsahující formaldehyd a nábytek z masivu. Pro povrchové úpravy dřeva bychom proto měli volit především ekologické materiály, přírodní vosky a oleje, popřípadě laky ředitelné vodou. U nábytku zvolme laky vhodné i pro přímý styk s potravinami, případně laky použitelné na dětské hračky.
Nikdo dnes také nepochybuje o tom, že centrální vysavače jsou zařízení, které výrazně zjednoduší a zpříjemní úklid v domácnosti. Jejich hlavní výhodou je ale fakt, že veškeré nečistoty - prach, bakterie i alergikům nebezpeční roztoči jsou vysáváním odváděny mimo obytné prostory. Vynález, jehož služeb užívá lidstvo už víc než padesát let, se tak stává stále důležitější nejen pro naše pohodlí, ale i pro naše zdraví.
Stačí se rozhlédnout po svém domě či bytu a hned kolem sebe uvidíte plno věcí, které jsou pouze na jedno použití. Najdete je nejen v kuchyni a v koupelně, ale naprosto všude ať už jde o plastové sáčky a příbory nebo jednorázové papírové ubrousky a ručníky. Lepší službu určitě vykonají věci z přírodních materiálů, které můžete opakovaně vyprat či umýt.
Zcela přírodními a staletími prověřenými čističkami vzduchu jsou živé rostliny. Vědci z NASA opakovanými testy prokázali, že některé rostliny dokážou z atmosféry eliminovat škodlivé látky. Podle feng shui k nim patří především banánovník, břečťan, fíkus a filodendron.
Autor: Alexandra Rohanová