Pračku, podobně jako myčku nádobí, vybíráme dle spotřeby energie, spotřeby vody na prací cyklus a účinnosti praní i odstřeďování. Účinnost odstřeďování je dána počtem otáček za minutu a má vliv také na pozdější součinnost pračky se sušičkou. Počet otáček se pohybuje mezi 400 a 1800 otáčkami a u nových praček by již mělo být možné jej regulovat. Mohlo by se zdát, že čím více otáček, tím lépe. Ne vždy je tomu tak, protože každá textilie 1800 otáček nesnese a je dobré počet otáček raději snížit. Týká se to zejména jemného prádla, ponožek, spodního prádla apod. Některé firmy však již nabízejí speciální bubny, které jsou k prádlu šetrné i při vysokých otáčkách.
Na bubny a vany praček se používá nejčastěji nerezová ocel, která však snese pouze 1600 otáček. Proto se začínají používat také další materiály - například Carboran, na který nepůsobí chlór ani oxidační přípravky, má pružnou vnitřní strukturu a nevadí mu ani vyšší otáčky, má výrazně nižší tepelnou vodivost, proto má také výrazně nižší ztráty tepla.
Užitečnou funkcí je také opožděný start – využít můžeme zlevněné noční sazby proudu nebo mít prádlo vyprané a připravené k pověšení po návratu z práce.
Množství prádla, které jsou pračky schopny vyprat, lze regulovat buď jednou z funkcí pračky, nebo úměrně tomu přizpůsobíme výběr pračky. I mezi pračkami určenými do domácnosti nalezneme modely, které pojmou až 9 kilogramů prádla, což oceníme zejména při praní přikrývek.
Pračky s horním plněním se většinou používají do místností, kde se z důvodů nedostatku místa či špatné obsluhy nedá umístit pračka s předním plněním. Pračky s horním plněním jsou totiž většinou o něco málo dražší než tytéž s předním plněním a mnohdy mezi nimi nenalezneme ani tak širokou nabídku. Pračky s předním plněním dnes nabízejí výrazně větší otvor pro vkládání prádla a dvířka lze otevřít v úhlu 180 stupňů. Bubny některých praček s předním plněním jsou nakloněny o 20 stupňů, což opět usnadňuje manipulaci s prádlem. Na trhu nalezneme také pračky hluboké pouhých 40 centimetrů či vysoké 60 nebo 70 centimetrů, které se pohodlně vejdou pod umyvadlo či kuchyňskou linku.
Dražší pračky pracují s elektronikou – senzory určují optimální množství vody (a tedy i optimální množství energie) a program určí potřebné množství pracího prášku. Na dispeji potom vidíme zvolení program, teplotu, zbývající čas do konce pracího cyklu, zvolený počet otáček a další užitečné informace. Ty nejpřívětivější přístroje „mluví“ dokonce česky.
Spotřeba vody a energie je při častém praní klíčová. Úsporné pračky dokáží vyprat 5 kilogramů prádla i se 40 litry vody.
Aqua-senzor dokáže rozpoznat množství prášku ve vypouštěné vodě a úměrně tomu přidá nebo ukončí máchání.
Šetrné programy se zase postarají o to, abychom mohli bez obav vyprat vlněný svetr i hedvábnou halenku.
Také ceny automatických praček jsou stále příznivější. Ty nejjednodušší modely pořídíme již od 7 tisíc korun, modely s elektronikou přibližně od 15 tisíc korun.
Foto: archiv firem Siemens, AEG-Electrolux, Miele