Jaký je rozdíl mezi čističkou a zvlhčovačem vzduchu?
Věděli jste, že suché prostředí je pro viry jako stvořené? A nehledě na ně, sucho není ideální ani pro naše plíce. Někdy je prostě třeba si trochu pomoct, když pouhé vyvětrání nestačí. Čističky vzduchu a zvlhčovače dokážou výrazně ovlivnit vzduch, který denně doma vdechujeme. Pokud hledáte způsoby, jak pomoct alergikům zmírnit riziko respiračních problémů nebo prostě jen vytvořit kvalitní a zdravé prostředí pro své děti, pak by vás tyto spotřebiče mohly zaujmout.
Čistička vzduchu Dyson s HEPA filtrem
Čističky vzduchu
Čističky vzduchu se používají především k odstranění znečišťujících částic. Dvěma základními složkami takové čističky jsou ventilátor a filtr, i když se jednotlivé technologie mohou trochu lišit (od tradičních HEPA filtrů po ionizátory apod.).
Většina čističek funguje tak, že vzduch prochází skrz ni a nechtěné látky se zachycují na filtru. Do místnosti je pak navracen už jen očištěný vzduch. Čističky nepřidávají do vzduchu žádnou vlhkost.
Čistička a zvlhčovač 2v1 Philips
Zvlhčovače vzduchu
Zvlhčovače naopak vzduch nečistí, ale dodávají mu potřebnou vlhkost. Toho je dosaženo přeměnou destilované vody na vodní páru, která je rovnoměrně produkována do místnosti.
Někdy se můžete setkat také s kombinací obou spotřebičů – obvykle se jedná o čističky, které mají zabudovanou i funkci zvlhčovače.
Zvlhčovač vzduchu Philips 3000 series
Jak tito pomocníci ovlivňují naše zdraví?
Pokud někdo žije v domácnosti s astmatikem či alergikem nebo jím dokonce sám je, tento způsob zlepšení kvality vzduchu bývá často nezbytný. Čističky dokážou snižovat alergeny ve vzduchu, jakými jsou roztoči, srst zvířat, pyl nebo spóry plísní. Některé čističky alergeny pouze zachycují, jiné je ale dokážou účinně zničit.
Zvlhčovače naopak nemají na hladinu alergenů žádný vliv. Místo toho ale napomáhají lepšímu dýchání, například pokud máte suchý a podrážděný nos nebo vás trápí suchý kašel. O tento typ spotřebiče je třeba řádně pečovat a čistit jej. Při špatném používání se v něm totiž mohou tvořit plísně a spóry jsou pak společně s párou produkovány do vzduchu.
Každopádně obě technologie dokážou pomoci při nachlazení, chřipce či jakémukoliv jinému podráždění dýchacích cest a zmírnit příznaky.
Správná úroveň vlhkosti pak pomáhá poskytnout ochranu proti virům, kterým se ve zvlhčeném prostředí špatně daří. Vlhkost také usnadňuje dýchání, často se zvlhčovače používají například v místnostech, kde spí malé děti.
Čistit vzduch je vhodné také v domácnostech kuřáků, čímž se alespoň trochu sníží dopady na ostatní členy domácnosti.
Zvlhčovač vzduchu s technologií NanoCloud
Lze tyto spotřebiče používat společně?
Ano. Jelikož každý plní jinou funkci, je možné je používat společně, dokonce i ve stejné místnosti. Neměli by však být příliš vedle sebe, protože vlhkost ze zvlhčovače by mohla ucpat filtry v čističce nebo omezit její funkci.
Pro efektivní využívání je třeba oba spotřebiče pravidelně kontrolovat a čistit a používat destilovanou vodu. Běžná voda by totiž do vzduchu mohla vypouštět nežádoucí minerální částice.
Typy čističek a zvlhčovačů
Oba spotřebiče dnes pořídíte jak v různých cenových relacích, tak s různou výbavou. Důraz se klade nejen na funkci, ale také na vzhled. Často tak můžete narazit na designové kousky, které se stanou zajímavou součástí interiéru. Některé modely jsou čističkou a zvlhčovačem zároveň, u dražších se setkáte i se zabudovanými tepelnými ventilátory. Mezi oblíbené funkce patří automatický spínač, LED osvětlení, dálkové ovládání, aromaterapie a další.
Lepší je vybírat čističky s ionizátorem, ten už má však většina z nich, takže to není žádný problém. Co se týče napájení, čističky bývají napájeny přívodním kabelem na elektřinu. Proto je dobré zvolit umístění tak, aby vám kabel stačil.
Co se týče cen – u obou typů spotřebičů začínají ceny na zhruba 1500 Kč, lepší čističky ale seženete ve vyšších cenových relacích – od 10 tisíc Kč výš. O takových je ideální uvažovat v případě, že máte doma alergika, astmatika nebo jinak nemocného jedince, kterému opravdu kvalitně vyčištěný vzduch může výrazně pomoci.
Dobrou volbou může být například čistička se zvlhčovačem Sharp. Vzduch čistí pomocí velmi hustých iontů a obsahuje filtr HEPA, filtr živých organismů a uhlíkový filtr. Praktickou záležitostí jsou v tomto případě kolečka, díky nimž ji snadno přesunete, kam bude potřeba.
Text: Eliška Střelková
Foto: archiv firem