Symboly mají svůj účel

Malý ústřižek látky přišitý na rubu závěsu nebo záclony mnohé napoví z čeho je textilie vyrobena, jakou snese teplotu, aby se nesrazila nebo zda nesnáší vodu a musí se čistit chemickou cestou. Co ale dělat v případě, kdy cedulka chybí? Nejméně škody naděláme, když zkusmo vyčistíme malý kousek látky na rubu nebo lemu. Nejlépe je začít vlažnou vodou a mýdlem. Na skvrny je pak vhodnější použít saponát nebo benzín než čistící sprej, který může poškodit barvu látky.

Jak se co pere

Bavlna je nejodolnější na teplotu pracího roztoku. Je jedinou látkou, která snese vyvářku. Lněné látky se mohou prát pouze ve vlažné vodě na 40 stupňů Celsia, protože len se sráží, stejně tak vlněné koberečky a pletáž jemně vymácháme ve vlažné vodě nebo dáme do pračky na program bez ždímání a teplotou vody třicet stupňů. Přírodní hedvábí se pere výhradně ručně ve studené vodě a rovněž se neždímá. Z chemických vláken je na teplotu choulostivé acetátové hedvábí. Polyamidové, polyesterové a textilie s obsahem akrylonu můžeme bez obav prát v pračce na program s nejnižší teplotou. Látky s kovovými vlákny nikdy neždímáme, ale necháme je odkapat a věsíme je za vlhka.

Jak prát záclony

Záclony ze syntetických vláken nejdříve vymácháme ve vlažné vodě, abychom je zbavili prachu. Hodně špinavé nebo mastné záclony je dobré namočit do mýdlového roztoku a po odmočení nechat odkapat, vymáchat v čisté vodě a vložit do pračky na program jemného praní. Při ručním praní jen záclony jemně promácháme, nikdy je neždímáme ani nemneme. Podobně postupujeme u záclon pletených či háčkovaných z bavlněné příze. (Jsou již v našich domácnostech výjimkou, ale třeba někde na okně v chalupě ještě visí). Bavlněné záclony, a stejně tak krajkové, zásadně pereme jen ručně. Krajkové ještě škrobíme a za vlhka vypneme.

Jak vyčistit rolety?

Látkové žaluzie, respektive vertikální lamely jsou lapače prachu stejně jako záclony. Vyprášit je jen tak „nasucho“ se míjí účinkem, protože prach se znovu na lamely usadí. Dát je doma do pračky je značně riskantní, látka se může srazit a navíc hrozí, že se řetízky přetrhají. Méně namáhavé a rozumnější je nechat lamely odborně vyčistit. Firma lamely demontuje, vyčistí a opět namontuje. Za běžný metr (včetně montáže) zaplatíte od devíti do patnácti korun. Čistírna vertikálních žaluzií má řadu zastoupení po celé republice, většinou v krajských městech.

Čištění sedacích souprav

Čalouněné soupravy se doporučuje čistit mýdlovým roztokem po předchozím vysátí prachu vysavačem. Pravá kůže se s vodou nesnáší. K čištění používáme výhradně speciální čističe na kůži, které brání popraskání a vysychání kůže. Na trhu je čistící emulze   Leather Cleaner nebo jednorázové utěrky, které současně osvěží barvu koženého předmětu.

Umělou kůži – Alcantharu čistíme roztokem vody s přídavkem saponátu na nádobí. Nakonec povrch ošetříme impregnačním sprejem bez obsahu silikonu. Pro nábytkové potahoviny všeobecně platí, že k čištění nikdy nepoužíváme benzín, aceton nebo Savo, které na potahu zanechávají skvrny a ve výsledku mohou poškodit i strukturu vlákna.

Látkové drobnosti

Drobné textilní doplňky jako jsou dečky, dekorace, polštáře, sedáky na židle či svítidla ošetřujeme podle druhu textilu. Stínítka lamp, pokud je nelze sejmout, zbavíme prachu „lepícím“ válečkem

Autor: Irena Forejtová

Foto: archiv firmy Úklid Slováček