Dalším příznivým aspektem hovořícím pro nákup myčky je cena. Myčky se stávají stále dostupnější, zároveň se na trhu objevují neustále technicky a funkčně dokonalejší typy.
Typy myček
Základní rozdíl mezi myčkami je v jejich šířce, a tudíž v množství nádobí, které se do nich vejde. Myček širokých 45 centimetrů ubývá v nabídce výrobců i v menších kuchyních. Menší kuchyň totiž nutně nemusí znamenat, že v domácnosti žije jedna osoba. Mnohdy je tomu právě naopak, a o to více místa je v kuchyni potřeba. Nejvíce se využívají myčky široké 60 centimetrů.
Dle umístění lze myčky rozdělit na volně stojící, vestavné a podstavné. Ideální umístění myčky je poblíž kuchyňského dřezu, kam lze opláchnout zbytky jídla a větší nečistoty (ještě lépe, pokud je dřez opatřen drtičem). Mimo to lze použít pro myčku a dřez také stejný sifón.
Úspory na prvním místě
Samozřejmě, že pořízení myčky něco stojí, její provoz je ale spojen pouze s úsporami. Každá hospodyňka si může změřit, kolik času denně stráví umýváním nádobí. Pokud má početnou rodinu a denně vaří, může se čas strávený nad nádobí vyšplhat třeba i na dvě hodiny denně. Pokud je řeč o úsporách, je nutné zmínit také úsporu místa. S příchodem myčky je v kuchyni pořádek. Špinavé nádobí zabírá v kuchyni spoustu místa a také umyté nádobí je třeba před jeho vyschnutím a uklizením někam dát.
Úspory se samozřejmě týkají zejména elektrické energie a vody. V porovnání s ručním mytím nádobí pod tekoucí vodou šetří myčka 50 až 60 % vody. Totéž se týká také energie na ohřev vody. Zde je směrodatné, jakým způsobem rodina vodu ohřívá. Ještě více vody lze ušetřit, pokud je myčka vybavena úsporným programem nebo technikou střídavého mytí. Množství vody i energie šetří také aqua-senzor, který dle množství nádobí a znečištění vody řídí spotřebu i teplotu vody. Příliš vysoká spotřeba vody může být také důvodem pro pořízení myčky. Pokud máme myčku již několik let, může být její spotřeba vody i 36 litrů, což je zhruba třikrát tolik, co spotřebují dnešní úsporné myčky. Totéž platí také pro elektrickou energii.
Co znamená údaj o hlučnosti?
Údaje o hlučnosti, které dříve neměly velkou vypovídací hodnotu, ani neumožňovaly srovnání, protože si vzdálenost měření mohl každý volit podle svého, jsou dnes měřeny podle shodné metodiky EU. Myčka s hlučností pod 50 dB je již považována za poměrně tichou.
Co s únikem vody?
Dražší myčky jsou vybaveny systémem Aqua-stop (popřípadě Aqua-control), který zabrání úniku vody v případě jakéhokoliv problému s vodou. Pokud se chceme vyhnout vytopení sousedů, určitě se vyplatí připlatit si.
Kromě přípravku na mytí nádoby je do myčky potřeba také přidat sůl, která reguluje tvrdost vody. Dávkování může probíhat ručně i elektronicky.
Co do myčky nepatří?
• broušené a ručně foukané sklo,
• nádobí, kde je dekor na glazuře,
• dřevěné předměty, nože, příbory či hrnce z hliníku,
• k mytí vinných skleniček bychom měli používat šetrné programy s teplotou do 40 st. Celsia.
Pro správnou funkčnost myčky bychom neměli zapomínat ani na pravidelné čištění myčky (alespoň jedou za dva měsíce) speciálními mycími tabletami nebo tekutým přípravkem v plastové lahvičce.
Foto: archiv firmy Bosch