Co je to chytrá meteostanice a jak se liší od těch běžných?
Nestačí vám se jen ráno podívat z okna, abyste věděli, jaké je venku počasí? Venkovní teploměr pro vás také není dostatečný a zajímá vás například i tlak vzduchu, vlhkost v místnosti nebo třeba i momentální předpověď počasí?
Pak jste ideálním kandidátem pro pořízení chytré meteostanice. Tato zařízení shromažďují takové informace, které vám mohou být opravdu užitečné. Oproti těm běžným jsou chytré meteostanice připojeny na internet a lze je také propojit s vaším telefonem nebo tabletem.
Díky tomu budete nejen informováni na dálku, ale stanici lze propojit i s dalšími chytrými zařízeními v domě a díky meteostanici je ovládat (například zavlažovací systém na zahradě, termostat a podobně).
Stanice Netatmo Healthy Home Coach je určena především k měření ideálních hladin tlaku a vzduchu v domácnosti, 2321 Kč.
Jednotlivé funkce chytrých meteostanic
Chytrá zařízení mají v základu stejné funkce, jako běžné stanice. Měří teplotu vzduchu uvnitř i venku, hodnotu tlaku, množství srážek, směr větru a podobně. S těmito daty však umí nadále pracovat a dokážou změřit například i vlhkost, hodnotu UV záření nebo třeba hodnotu oxidu uhličitého v ovzduší.
Připojení k chytrým telefonům, tabletům či k počítači probíhá skrze bezdrátové připojení (Wi-Fi nebo Bluetooth). Díky tomu si nemusíte pro informace chodit přímo k meteostanici, ale dostanete je rovnou na vybrané zařízení.
Mezi pokročilé funkce chytrých meteostanic například patří:
· Měření pocitové teploty
· Rosný bod
· Biometeorologická předpověď (krátkodobá na několik hodin dopředu i dlouhodobá na více dní)
· Fáze měsíce
· Doba východu a západu slunce
· Maximální a minimální naměřené hodnoty
· Dlouhodobé statistiky průměrných teplot
· Měření UV záření
· Měření CO2 ve vzduchu (interiér), díky čemuž vás stanice upozorní, že je třeba například vyvětrat, aby nebyla koncentrace moc vysoká a vás nebolela hlava
· Ovládání dalších chytrých zařízení v domě
Při ovládání dalších chytrých zařízení v domě platí, že stanice vyhodnotí aktuální počasí (srážky, teplotu) a podle toho například spustí zavlažování nebo sepne termostat, aby se začalo v domě topit. V souvislosti se svitem slunce může také ovládat stínění na oknech.
Stanice Netatmo Urban Weather Station dokáže navíc předpovídat počasí až na 7 dní dopředu, dokáže také měřit vlhkost i hluk a kvalitu vzduchu. Cenově se pohybuje od 4399 Kč.
Podle čeho chytrou meteostanici vybrat
Vybírejte jen takové meteostanice, jejichž funkce pro vás budou mít opravdový přínos. Jestliže nemáte v domě žádná jiná chytrá zařízení a ani je neplánujete, nemá smysl meteostanici určenou k ovládání těchto zařízení kupovat.
Dále je třeba přemýšlet nad umístěním čidla. V případě bezdrátových meteostanic může být čidlo vzdálené i desítky metrů. Je však třeba dávat pozor na to, aby mezi stanicí a čidlem nebyly nějaké bariéry, které by přenos mohly rušit.
Důležitá je samozřejmě i cena a opět nemá smysl zbytečně připlácet za modely, jejichž parametry ani nevyužijete. Jak se meteostanice pohybují cenově zjistíte v následujícím odstavci.
Meteostanice se srážkoměrem
Kolik stojí chytré meteostanice?
Tyto modely pořídíte zhruba od 2000 Kč. Samozřejmě záleží na obsažených funkcích, dostat se tak můžete i na ceny kolem 5 000 Kč.
Sada TFA - bezdrátový monitoring vnitřní/venkovní teploty a vlhkosti odkudkoliv a kdykoliv, možnost dokoupení a připojení celkem 50 senzorů (teplota, vlhkost, vítr, srážky, bazénový senzor, dveřní/okenní kontakty), bezplatná aplikace pro iOS a Android, historie měření až 90 dnů, bezdrátová komunikace až na 100m, aplikace Weatherhub.
Autor: Eliška Střelková