Snad málokterý druh domácích spotřebičů prošel tak viditelným vývojem, jako právě chladničky. Nejde jen o velké množství funkcí, kterým dnes překvapují své uživatele, ale také o jejich samotnou koncepci. Chladniček a mrazáků je v současné době na trhu nepřeberné množství. Pokud bychom to chtěli zjednodušit, je možné si vybrat z lednic malých a velkých, volně stojících či vestavných, amerických, s mrazákem nebo bez něj, s otevíráním dvířek vpravo nebo vlevo. Je toho však mnohem více, na co je třeba se při výběru lednice zaměřit.
Energetická třída chladničky
Nejen u lednic, ale i dalších domácích spotřebičů, potřebujeme vědět, do jaké energetické třídy spadá. Není to žádná věda, protože se používá standardního označení energetických tříd podle písmen abecedy od A až po G. Energeticky nejméně náročné jsou chladničky zařazené do třídy A, A+, A++ nebo A+++. Dá se říct, že chladničky nižší třídy než je B jsou naprosto neekonomické a vaše peněženka to brzy pocítí. Tyto výrobky se dnes již nedoporučuje vůbec kupovat. Však také moderní chladničky a mrazničky už se vyrábějí pouze v energetické třídě A a výše.
Vybírejte podle velikosti
Aby mohlo být chlazení ekonomické, měl by se prostor lednice využívat alespoň z 70%. Každý litr prázdného prostoru navíc způsobuje po každém otevření lednice nevýhodné energetické ztráty.
Americká chladnička (Side by Side) od Bauknechtu - každý druh potravin tu nalezne své pevné místo díky poloprůhledným zásuvkám s antibakteriálním povrchem Microban. Nechybí ani dávkovač vody a výrobník ledu či ledové tříště v mrazící části.
Chcete mít velkou rodinnou chladničku ve vícedvéřovém provedení, ale americká Side by Side se vám domů nevejde? Nebaví vás otevírat při vstupu do mrazničky dveře a záhy ještě zásuvky? Pak právě pro vás značka Hotpoint představuje inovovanou čtyřdvéřovou chladničku Hotpoint Quadrio. Nový design, netradiční, ale praktické rozměry se zvětšeným objemem při zachování šířky 70 cm, pečlivé zpracování interiéru, promyšlené funkce a energetická třída až A++.
Výběr klimatické třídy
Klimatická třída lednice souvisí s její teplotou a výkonem, určuje optimální teplotu prostředí, ve které výrobek pracuje. Je jasné, že ledničky určené pro země v teplých klimatických pásmech budou mít jiné vlastnosti než ty, vyráběné pro severské země. Například lednice spadající do klimatické třídy SN jsou určeny do prostředí o teplotě +10 až +32 stupňů Celsia. Klimatická třída N optimálně pracuje v případě, že jsou vnější teploty v rozmezí +16 až +32 stupňů, výrobky třídy ST zvládají teploty +18 až +38˚C a u třídy T očekáváme teplotu prostředí +18 až +43˚C.
Optimální nastavení teploty
Do energetické spotřeby chladničky a mrazáku se výrazně promítne to, jaká teplota je nastavena uvnitř. V chladničce si bohatě vystačíte s teplotou +5˚C a v mrazáku postačí -18˚C. Další snižování teploty není třeba provádět, provoz lednice i mrazáku by se vám tak zbytečně prodražil. Vždyť pouhé snížení teploty o 2˚C dokáže zvýšit spotřebu energie až o 15%. Dávejte si pozor také na dlouhé otevírání lednice, nebo na její umístění do blízkosti tepelného zdroje, jako jsou kamna, sporák, trouba, radiátor a další. Nevhodné je rovněž umístění do prostoru, kam po celý den dopadají sluneční paprsky.
Box Drink Express dokáže lahev vychladit 6x rychleji než zbytek chladničky, Foto: Electrolux
Kolik kompresorů vybrat?
Při nákupu nové lednice se nezapomeňte zaměřit také na počet kompresorů. Pokud si chcete pořídit kombinovanou chladničku s mrazákem nahoře, bude vždy jednokompresorová. U větší kombinované chladničky s mrazákem umístěným dole však máte na výběr mezi jedním nebo dvěma kompresory. Obecně se však dá říct, že lednice s jedním kompresorem jsou levnější a mají nižší spotřebu. Toto provedení má však jednu nepřehlédnutelnou nevýhodu – při odmrazování ledničky musíte vypnout i mrazák. U většiny starších chladniček s jedním kompresorem a pouze jedním okruhem hlídá teplotu také pouze jeden termostat. Pokročilejší jsou pak spotřebiče s jedním kompresorem, ale dvěma okruhy. Toto řešení je sice nepatrně dražší, ale máte zde alespoň možnost nastavit si teplotu zvlášť pro ledničku a zvlášť pro mrazák.
Asi nejlepším řešením je pořízení chladničky vybavené dvěma kompresory, kdy je provoz chladící i mrazící komory na sobě nezávislý. Sice mají o něco vyšší spotřebu, ale je možné je dnes pořídit i v energetické třídě A+. S takovýmto výrobkem budete mít možnost samostatného vypnutí lednice i mrazáku a v každé části spotřebiče se dá nastavit jiná teplota. Kompresor má zásadní vliv na mrazící výkon a na něm je závislé, kolik kilogramů potravin zvládne mrazák zmrazit na teplotu -16˚ za 24 hodin. Například kombinované ledničky s mrazákem se hodí pro zmrazování od 2 do 24 kilogramů, pokud ovšem míváte pravidelně větší množství potravin, které chcete mrazit (například po zabijačce), měli byste si tyto údaje pohlídat. V takovém případě je lepší si pořídit samostatný mrazák, který disponuje velkým výkonem a zvládne za den zmrazit až 40 kilogramů.
Uvnitř mrazničky Hotpoint Quadrio najdete držák na plechovky a oddíl na lahve, rozšířený úložný prostor ve dveřích a otočný výrobník ledu. Foto: Indesit
Pryč s hlukem!
Kvalitní lednice dnes poznáte i podle nízké hlučnosti. Dnes již existují normy, podle kterých nesmí chladnička s jedním okruhem (bez ohledu na obsah) překročit hranici 45dB. To platí i pro kombinované jednokomorové chladničky. U chladniček kombinovaných dvoukomorových nebo u mrazniček s obsahem 200 l je povolena hlučnost nepatrně vyšší, a to 47dB. Na trhu se však dnes můžete setkat i s chladničkami o hlučnosti 36dB. Jak hlučná lednice ve výsledku bude, je dáno také tím, kam ji umístíte. Pokud bude stát například na křivé podlaze a pouze na třech nohách, bude jistě hlučnější, než udává výrobce.
Výbava moderních chladniček
Moderní chladničky umí daleko více, než jen uchovávat potraviny. Nabízí velkou škálu funkcí, které se výrazně podílejí na celkovém uživatelském komfortu. Vnitřní vybavení je bohaté a variabilní z hlediska ukládání potravin. V minulosti sloužily k ukládání potravin police ve formě mřížek, které jsou dnes již nahrazeny plnými plochami. Ty mají tu výhodu, že pokud se vám něco v horním patře lednice vylije, nemusíte ji kvůli tomu čistit celou, ale umyjete jen konkrétní patro. Moderní chladničky jsou vybaveny různými boxy a praktickými úložnými programy, které jsou speciálně vyrobeny pro ukládání určitých druhů potravin, nebo na lahve.
Zásuvky na zeleninu, které jsou o 20 % prostornější, se systémem regulace míry vlhkosti a s možností uložení týdenní zásoby ovoce a zeleniny do oddělených zón. Foto: Indesit
Zajímavé funkce
Skvělou funkcí nových chladniček je regulovatelný termostat, který umožňuje dosáhnout v lednici několika teplotních zón. Na každý typ potravin si tak můžete zvolit jinou teplotu. Novinkou je také regulace vlhkosti v tzv. nulové zóně, kam se ukládají čerstvé potraviny.
Další užitečné funkce
No frost – řízená cirkulace vzduchu zamezuje vzniku námrazy. Tato funkce šetří čas při údržbě zařízení a zároveň výrazně snižuje spotřebu energie. Námraza totiž snižuje účinnost chlazení.
Poloautomatické odmrazování – při odmrazování není nutné lednici odstavit mimo provoz.
Plně automatické odmrazování – lednice si odmrazování řídí sama podle potřeby.
Šestý smysl – integrované senzory udržují optimální teplotu, čímž se trvanlivost potravin prodlužuje až o 25%.
Anti Bacterial – lednice je vybavena filtrem zachycujícím bakterie, chemické i mechanické nečistoty, čímž se výrazně snižuje kazivost potravin.
Kombinovaná chladnička Panasonic je vybavena systémem Hygiene Active - ten je tvořen kombinací několika technologií, které potraviny ochrání před kontaktem se škodlivými bakteriemi. Kombinace stříbrného filtru, který produkuje ionty stříbra, vodní mlhy a světla modré LED diody vytváří antibakteriální atmosféru označovanou jako 'Hydroxy Radical', jaká se přirozeně objevuje v troposféře. Tento přírodní úkaz vyvolaný uvnitř ledničky eliminuje 99,9999 % škodlivých bakterií. Foto: Panasonic
Aircooler (Air Flow) – v horní části ledničky je umístěn ventilátor, který pomocí cirkulace vzduchu zabezpečuje rychlou obnovu optimálních teplotních podmínek po každém otevření dvířek.
Superfreeze – rychlé mrazení čerstvých potravin bez asistence termostatu.
Supercool – rychlé chlazení potravin právě vložených do ledničky.
Holiday/Vacation – tento prázdninový režim umožňuje před odjezdem snížit výkon chladničky. Vnitřní teplota je nastavena a udržována na 12 stupních Celsia, trvanlivé potraviny se tak nekazí.
- jpa -
Titulní foto: Panasonic