Hned na začátku je ovšem třeba říci, že boj s plísněmi je poměrně složitý. Tato forma života je velmi nenáročná, nepotřebuje světlo a živí se ze svého podkladu. Jistě, dá se umýt Savem nebo podobným fungicidním a dezinfekčním prostředkem, ale po nějakém čase se většinou zase objeví. Na omezenou dobu pomůže ošetření nátěrem s přídavkem vhodného protiplísňového prostředku, případně již hotovým speciálním protisplísňovým nátěrem, či vybílení klasickým vápnem. Pro definitivní zmizení plísně je nicméně nutné odstranit příčinu jejího vzniku. A to je právě kámen úrazu, neboť na některých místech může být odstranění příčin prakticky nemožné (pokud chceme zachovat náklady v přiměřené výši a nepřestavět celý dům).
Jak již bylo řečeno, ke vzniku plísní přispívá nejvíce vlhkost, respektive její špatný odvod. Původ vlhkosti může být různý – zatékání dešťové vody z venku, protékání vodovodních či odpadních instalací, nebo pronikání zemní vlhkosti kvůli neexistující nebo nedostatečné izolaci. Pokud se tedy chceme takto vznikající plísně natrvalo zbavit, je nutné např. provést novou hydroizolaci, vybourat staré a zabudovat nové rozvody či další stavební úpravy. To jsou zpravidla činnosti investičně i časově dosti náročné. A je to o to horší, když si nejsme příčinou vzniku plísně zcela jisti…
V již zmíněných koupelnách, popřípadě pak kuchyních, se plísně často objevují jen v důsledku nedostatečného větrání, respektive kondenzace. Obecně se dá říci, že větrání je na plísně dobrým lékem. Může dokonce pomoci odstranit (alespoň částečně) i plísně, vznikající z výše uvedených stavebních důvodů. Mnohdy stačí změnit rozestavění nábytku, např. od vlhnoucí a plesnivějící zdi odstavit skříňku, a díky zvýšenému odvětrávání je po problému. Když to z nějakého důvodu není možné nebo žádoucí, je vhodné pouvažovat alespoň o větracích kanálcích nebo otvorech.
V některých případech, např. ve sklepních prostorách, se pak dá výměně vzduchu pomoci použitím nuceného větrání (rozvod vzduchu s elektrickým ventilátorem, instalace odsávání apod.).
Rovněž pozor na nepoužívané a nevyvložkované komíny, kterými se může do objektu dostávat voda.
Pokud odstranění plísně vhodným prostředkem nepomůže a příčinu vzniku se vám nepodaří zjistit, nezbývá než obrátit se na odborníka. I to je samozřejmě někdy ošemetné, není odborník jako „odborník“ a špatná rada může situaci ještě zhoršit… Zkuste tedy raději někoho, kdo má opravdu zkušenosti a nejlépe i dobré reference.
Text: Michal Hamšík
Foto: archiv firem Ekowatt, WSI