Bezsáčkové vysavače jsou zajímavou alternativou pro ty, kteří už nechtějí žádné další výdaje spojené s nákupem sáčků. Během životnosti vysavače se uspořená částka za sáčky může vyšplhat i na několik tisíc korun. Ovšem s cyklonovými vysavači je spojena zase nějaká ta údržba navíc.
Bezsáčkové vysavače využívají cyklonového efektu pro oddělování hrubých a menších nečistot. Hrubé nečistoty zůstávají v nádobě a ty menší jsou zachyceny filtrem. Nádobu je dobré po každém vysávání vysypat do popelnice, vymýt a nechat vyschnout, aby bylo vše připravené na další použití. Vzhledem k tomu, že u bezsáčkových vysavačů chybí první stupeň filtrace v podobě sáčku, je nutné počítat s častější výměnou filtrů než u sáčkových vysavačů. Z tohoto pohledu je velmi užitečnou funkcí indikátor zanesení filtru. U těch nejkvalitnějších cyklonových vysavačů lze dosáhnout stejné úrovně filtrace jako u sáčkového vysavače. Filtry a technologie se totiž neustále zdokonalují. I u bezsáčkových vysavačů se můžeme setkat s účinnými filtry HEPA 13.
U bezsáčkových cyklonových vysavačů je dobrým vodítkem kvality a účinnosti vysávání cena. Od vysavače za 1500 korun nečekejte zázraky, dokonalou filtraci a tichý provoz. Levnější přístroje jsou určeny spíše pro ty méně náročné, kteří nemají tak vysoké nároky na účinnost vysávání, do garáží, na chalupy apod. S tvrdými podlahami si poradí celkem dobře, u koberců s vyšším vlasem už je rozdíl v ceně znát. Někteří výrobci také férově rozdělují své výrobky do kategorií dle výkonnosti vysávání jednotlivých povrchů (tvrdé podlahy a koberce), účinnosti filtrace a spotřeby energie.
Přečtěte si také článek Jak vybrat vysavač – přehled základních typů a funkcí
Velká výhoda oproti sáčkovým vysavačům je možnost mokrého vysávání, což znamená, že kromě prachu a smetí lze vysát i rozlitou tekutinu na dlažbu či koberec, nebo odsát přebytečnou tekutinu při čištění koberců. Tekutina zůstane v nádobce na hrubé nečistoty a poté ji vylijeme do odpadu nebo ven.
Podobně jako u sáčkových vysavačů lze i u cyklonových vysavačů používat nejrůznější příslušenství jako turbokartáče na zvířecí chlupy, extra dlouhé štěrbiny na vysávání auta, hubice na parkety apod. Např. vysavač ETA Salvet Animal je v energetické třídě AAAA, je vhodný na všechny druhy podlah, je velmi tichý a kombinuje vstupní a výstupní HEPA filtry. Kromě standardních hubic je vybaven také speciální hubicí na sběr zvířecích chlupů.
Údržba bezsáčkových vysavačů
Některé kroky jsme naznačili už v textu výše. Základem je pravidelné vysypávání nádoby na hrubé nečistoty. Pokud máte tu možnost, vysypávejte ji raději rovnou do popelnice venku. Čas od času je dobré nádobu umýt (dle intenzity vysávání jednou za týden až jednou za měsíc). Pravidelně je třeba čistit také filtry, omyvatelné omývat, neomyvatelné otřít suchým hadrem. Jednou za půl roku je nutné filtr vyměnit. Pokud má vysavač indikátor zanesení filtru, upozorní nás na údržbu sám. A také je třeba pečovat o gumové těsnění dle doporučení výrobce, které najdete v návodu každého vysavače.
Pár užitečných tipů na závěr:
- na tvrdé podlahy vybírejte vysavač s měkkými kolečky,
- pokud chcete prodloužit životnost motoru, vybírejte vysavač s funkcí Soft Start, která vysavač nastartuje pozvolna,
- pro tvrdé podlahy vám stačí menší výkon, čímž ušetříte na spotřebě,
- velmi praktické a pohodlné je ovládání vysavače a jeho výkonu na rukojeti.
Autor: redakce
Foto: archiv firem Concept a ETA