Dům má z pohledu bezpečnosti svá slabá místa. Základem ochrany proti vloupání je jeho mechanické zajištění. Vyplatí se tedy zvážit, jak vylepšit odolnost všech rizikových míst dříve, než nám je „nějaký zloděj ukáže“. Hlavně je třeba zaměřit se na všechny vstupy do domu a okna.
Zajištění domu
Většina pachatelů vloupání při volbě vstupu do objektu dává přednost domovním dveřím. Má to pro ně výhodu, že v případě jejich odhalení, mohou dveřmi co nejrychleji uniknout. Všechny vstupní dveře by měly splňovat určité bezpečnostní standardy. Jde o to, aby byly zhotoveny z masivního materiálu a osazeny bezpečnostními prvky. Tyto prvky dveří představují zejména bezpečnostní zámky, dveřní kování a cylindrické vložky odolné proti vloupání.
Dalším slabým místem jsou okna. Měla by být chráněna proti vypáčení. Na závěsech je možné nainstalovat pojistky zabraňující vysazení okna. Sklo oken je dobré zabezpečit proti rozbití instalací bezpečnostních fólií, nebo může být vyrobeno ze speciálního tvrzeného skla. Vnitřní prostory domu by měly být chráněny elektrickou zabezpečovací signalizací (EZS).
Okolí domu
Důležitým prvkem je osvětlení. Vyplatí se vždy osvítit prostor před vstupem do domu. Dle konkrétních místních podmínek je vhodné instalovat osvětlení i na některých místech po obvodu domu. Osvědčují se elektrické prvky, které rozsvítí světlo při pohybu jakékoli osoby ve stanoveném sektoru.
Další bezpečnostní rizika tvoří žebříky a volně přístupné nářadí či ostatní předměty. Je lepší mít je uloženy uvnitř domu. Zapomínat nesmíme ani na vegetaci, která se nachází kolem chalupy nebo rodinného domu, tj. keře a stromy, například v bezprostřední blízkosti oken apod. Přerostlá vegetace může usnadnit přístup do oken a na verandu. Pamatujte také na kůlny, zahradní domky a podobný typ staveb. Měly by být opatřeny alespoň základními prostředky mechanické ochrany. Dražší nářadí a předměty v nich raději nenechávejte.
Činnost obyvatel domu
Bezpečnost však ovlivňuje například i to, jak mluvíme na veřejnosti o úspěších své práce, sbírkách cenností, o památečných a historických předmětech, jež vlastníme, to vše vytváří hrozby a zvyšuje naše rizika. Zvýšenou pozornost věnujeme neznámým a podezřelým osobám ve chvíli, když se chystáme odjet s vozidlem a vždy, je-li předvídalelný náš příští pohyb.
NĚKOLIK DOPORUČENÍ
1. Buďte ostražití k podezřelému chování osob kolem vás a v okolí vašeho domu.
2. Informujte někoho spolehlivého z vašeho okolí při opuštění domu na delší dobu. Zabezpečte pravidelný výběr pošty, novin, apod.
3. Přístupové cesty k domu a do garáže mějte s osvětlením ovládaným zevnitř domu.
4. Vždy před spaním zkontrolujte zajištění oken a dveří.
5. Zvažte možnost chovat psa.
6. Učte děti, kdy a jak co nejrychleji přivolat pomoc policie nebo sousedů. Neříkejte dětem důležité detaily o vaší finanční situaci, aktivitách apod.
Autor: Petr Petříček, Časopisy pro volný čas