Již delší dobu můžeme pozorovat zvyšování kriminality a s ní spojené vykrádání nemovitostí. Nejedná se vždy jen o vyloupení bytu nebo domu, který má každý zpravidla pojištěn, ale mezi zloději jsou často v oblibě garáže na periferiích, rekreační chaty apod. V dnešním článku se podrobněji zaměříme na možnosti zabezpečení domácnosti i dalších objektů a také podrobněji zhodnotíme nový zajímavý výrobek nabízený na našem trhu.
Asi nejrozšířenější variantou zabezpečení je klasický drátový alarm, kde jsou na centrálu dráty připojeny jednotlivá čidla. Toto řešení má však mnoho nevýhod. Jeho hlavní nevýhodou je nutnost sekání rozvodů do zdí a s tím spojená odborná instalace profesionální firmou. Cena za takovou instalaci se může vyšplhat i nad 10 000,- Kč, takže je třeba s tímto kalkulovat.
Další variantou je napojení objektu na pult centrální ochrany. Zde je výhodou nepřetržitý dohled nad objektem, nevýhodou však pravidelné měsíční poplatky za tuto službu. Máme-li více samostatných nemovitostí, které chceme zajistit, celkový paušál za tyto služby může opět dosáhnout nemalých částek.
Jak tedy skloubit výhody běžného alarmu, kde neplatíte poplatky a nepřetržitého sledování, i když jste mimo objekt? Řešením je bezdrátový GSM alarm GSM Guard. Jedná se o zabezpečovací sadu, kterou můžete pořídit v obchodech jako krabicové řešení, které doma vybalíte a sami velice jednoduše nainstalujete. Veškerá čidla jsou bezdrátová a navíc obsahuje GSM modul, takže po vložení libovolné SIM karty Vám alarm v případě poplachu zavolá na přednastavená čísla.
Samotný alarm GSM Guard se prodává ve třech variantách Basic, Standard a Premium. Funkcionalita je u všech sad stejná, liší se pouze počtem dodaných čidel. Pro náš článek jsme dostali základní sadu GSM Guard Basic, která se v současné době prodává již za 6300,- Kč včetně DPH.
V sadě dostanete centrální jednotku, která slouží jako srdce celého alarmu. Do této centrály jsme vložili SIM kartu (přednabitou nebo paušálem) a centrálu zapojili do el. sítě. Dále je součástí sady siréna, kterou jednoduše připojíme k centrále. Toto je celý postup instalace centrály, i laik to zvládne za pár minut. Dalším krokem je rozmístění čidel. V sadě krom centrály dostanete také jedno pohybové čidlo a jedno magnetické čidlo. Pro zajištění menšího objektu (garáž, kancelář, chata) tato výbava pohodlně stačí, pro větší objekt je třeba zvolit vyšší variantu dodávaných sad, anebo dokoupit dodatečná čidla. Ke každé centrále je možno připojit libovolné množství čidel, takže i v budoucnu je možné čidla přidávat. Pohybové čidlo jsme umístili do rohu místnosti, magnetické na vstupní dveře. Instalace čidel nám zabrala cca 15 minut. K sadám lze dokoupit také detektory úniku plynu, požární detektory, sklo-tříštivé detektory a plošná pohybová čidla, která se používají tam, kde jsou v době zabezpečení domácí mazlíčci.
Tím je instalace hotova a zbývá konfigurace centrály. Celá konfigurace probíhá jednoduchou formou, kdy zasíláme na centrálu konfigurační SMSky dle přiloženého manuálu. Lze takto nastavit telefonní čísla, na která má centrála volat v případě poplachu, pojmenovat si umístění čidel, takže v případě poplachu potom přijde na mobil i SMSka s názvem čidla, které poplach spustilo a dále pak je možno nastavit pár nepovinných nastavení dle vlastní libosti. Samotné nastavení u naší testovací sady nám zabralo 5 minut.
Po instalaci a konfiguraci máte celé zařízení připraveno k provozu. Se sadou dostanete dvě klíčenky pro odemknutí a zamknutí objektu. Funguje to na stejném principu jako centrální zamykání u auta. Zamknete běžnými klíči objekt a zmáčknete tlačítko na klíčence a centrála zapne zabezpečení a začne objekt monitorovat. V tomto momentě, pokud dojde k narušení objektu, pak centrála spustí sirénu a začne obvolávat přednastavená telefonní čísla a odesílat SMSky. Tím pádem jste stále s centrálou v kontaktu a kdykoliv dojde k poplachu, víte o tomto okamžitě, což je klíčovou podmínkou k zajištění bezpečnosti objektu. Také je možné centrálu ovládat vzdáleně pomocí SMSek. Takže pokud například opustíte zabezpečený objekt a zapomenete ho zajistit, stačí jedinou SMSkou toto uvést do pořádku.
Nová verze alarmu GSM Guard navíc umožňuje napojení celého zabezpečení na kamerový systém. Takže pro zajištění větší bezpečnosti je možné dokoupit nahrávací zařízení a několik kamer a ty v objektu rozmístit. Dodavatel nabízí několik variant těchto nahrávacích zařízení, ale o nich si povíme více někdy příště. V případě poplachu pak centrála předá impulz nahrávacímu zařízení a to začne nahrávat záznam ze všech kamer. Tyto záznamy pak samozřejmě můžete zpětně prohlížet a mohou posloužit jako důkazní materiál jak pro pojišťovny, tak pro policii. Stejně tak můžete přes internet provádět kontrolu objektu a sledovat aktuální dění v objektu. Kamery je možno pořídit barevné, s nočním viděním, pro vnitřní i venkovní použití.
Celkový dojem z alarmu GSM Guard je výborný. Za tak nízkou cenu získáte bezdrátové zabezpečení, které Vás okamžitě upozorní na mobil v případě poplachu, zároveň s možností zapojení na kamerový systém. Instalace i konfigurace je velmi rychlé a jednoduché a samotné používání alarmu je bezproblémové a pohodlné.
Více informací naleznete na stránkách dovozce, kde je možné uvedenou sadu přes internet objednat. Zároveň je možné navštívit i firemní prodejnu, kde Vám celou sadu rádi předvedou a případně i za Vás nakonfigurují zcela zdarma dle Vašich požadavků.
Související článek:
Bezdrátový alarm je inteligentním strážcem
- PR článek -