V prvé řadě je nutné, a to ať už v kanceláři nebo doma, důkladně a pravidelně uklízet. Zřejmě byste se divili, kolik prachu zadržují záclony, závěsy, matrace nebo koberce. Proto je důležité, a to zejména u alergiků a astmatiků, pravidelně prát všechny látkové doplňky a pořídit výkonný a kvalitní vysavač.
Vysavač by měl mít dobrý tah a měl by umět zlikvidovat jak ten nejjemnější prach, tak i mikroby a plísně. Pro alergiky jsou dokonce na trhu i velmi sofistikované přístroje, které umějí zlikvidovat všechny alergické částečky i roztoče, jejich cena je však poměrně vysoká (pohybuje se v řádu desítek tisíc) a ne každý alergik si takový vysavač může dovolit.
V létě, kdy hodně větráme, případně používáme klimatizaci, není nutné vzduch nijak zvlhčovat. Jiná situace však nastává v zimě, kdy jsou mnohé místnosti, hlavně pak byty v panelových domech, nezdravě přetopeny a vzduch je velmi suchý a prašný. Do těchto domácností je vhodné pořídit zvlhčovač vzduchu, případně čistič vzduchu.
Tyto přístroje jsou dnes na trhu k dostání v mnoha provedeních a s různými parametry - je tedy vhodné důkladně promyslet, jaký konkrétní přístroj se bude hodit právě k nám domů. Je dobré si rozmyslet, zda chceme pouze čistič vzduchu nebo čistič kombinovaný se zvlhčovačem, případně s ionizátorem vzduchu, porovnat parametry přístroje s velikostí místnosti, do které jej instalujeme a podívat se také na jeho elektrickou spotřebu a hlučnost.
Samotný přístroj, který pořídíte už od zhruba dvou tisíc korun nahoru, je pak nutné vhodně umístit do daného pokoje - neplní totiž zcela svůj účel v průchozích a otevřených místnostech, v blízkosti topení či oken, naopak ideální je postavit jej nebo pověsit někam do středu místnosti. A nakonec nesmíme zapomenout na jeho dobrou obsluhu - pokud se naplňuje vodou, pak ji pravidelně měnit a přístroj čistit.
Autor: efa