Panelové byty jsou obecně vnímány jako nepříliš komfortní a ani krásou zrovna neoplývají. Přesto v nich částečnou nebo kompletní rekonstrukcí můžete dosáhnout výrazné estetické i funkční kvality. Pokud toužíte po skutečném komfortu bydlení, maximálním využití obytné plochy a originálním interiéru, na nic nečekejte a pusťte se do toho. Váš byt může získat vzdušnější a modernější ráz a navíc se vám pomocí rekonstrukce podaří zbavit tradičních panelákových hříchů. Kvalita bydlení tak výrazně vzroste a uvidíte, že žít v panelovém bytě nemusí být vůbec špatné.
Kvalitní rekonstrukce podtrhne výhody paneláku a jeho nevýhody na minimum sníží. Lidé obývající panelákové byty si nejčastěji stěžují na málo místa, nepěkný vzhled, špatnou tepelnou či hlukovou izolaci. Pokud se tedy majitelé takového bytu rozhodnou pro rekonstrukci, budou se potýkat s mnoha překážkami a neduhy, které je provázejí.
K těm nejtradičnějším problémům v panelákových bytech však patří:
- malá stísněná koupelna
- umakartové jádro
- malá kuchyň oddělená od obytné části
- nedostatek úložných prostor
- nedostatek pracovních ploch
- předimenzovaná předsíň s mnoha dveřmi
- nerovné podlahy, stěny i stropy
- vymezení prostoru betonovými panely
I v těchto zdánlivě nepříznivých podmínkách se dají dělat doslova zázraky. Každá přestavba však něco stojí. Nicméně pokud dodáte bytu nádech originality a rekonstrukce bude kvalitně provedena, do budoucna se vám tímto byt výrazně zhodnotí. Velkou výhodou je dnes trh dostatečně zásobený technicky vyspělými materiály a výrobky, které vám budou nápomocny v této rozsáhlé akci.
Málokdy se podaří, aby při rekonstrukci dvoupokojového bytu vznikla další místnost - v tomto bytě vznikla samostatná šatna s místem pro pračku i sušení prádla. Nikoho ani nepřekvapí, že autorem i majitelem bytu je architekt. Foto: Architektonický ateliér 2H
Koupelna
Koupelny jsou v panelákových bytech asi tím nejslabším článkem, a proto je mnoho majitelů bytů předělává jako první. Koupelna by měla být plnohodnotnou místností, ale vzhledem k rozměrům, které má, to často není možné. Při rekonstrukci je třeba volit jiná řešení její dispozice. Skvělým řešením může být například pořízení takových umyvadel a van, které jsou určeny přímo k použití v koupelnách malých rozměrů. Získáte tak nejúspornější prostorovou kombinaci koupání a sprchování. Umyvadlo s vanou do sebe přesně zapadají jako skládačka, čímž jednou pro vždy vyřeší stísněné prostory. (http://www.ravak.cz/cz/koncept-behappy) Některé firmy se zabývají také výrobou nábytku přímo do malých koupelen. Zůstane tak zachována vzdušnost, spousta odkládacích ploch je vyřešena pomocí závěsných systémů skříněk.
Speciální tvar vany BeHappy šetří spotřebu vody i místo v koupelně a přitom nesnižuje pohodlí při koupání. Ergonomicky řešený panel usnadňuje přístup k vaně. Zalomený lem vany a zástěna (jejíž krajní část lze sklopit směrem do vany) poskytují ještě pohodlnější sprchování, aniž by se v koupelně nacákalo. Čelní panel umožňuje rychlou a snadnou instalaci vany bez zdění a obkládání. Foto: Ravak
Možné je také spojení koupelny s toaletou, čímž získáte místo, ale přijdete o příčku a také o dvě stěny, které by mohly sloužit pro zavěšení skříněk. Toto řešení se nedoporučuje do bytu, v němž žije početnější rodina. Skříňky vybírejte do koupelny vždy uzavřené a mějte všechny z jedné koupelnové série. Můžete do nich ukrýt veškeré drobné předměty, které by se jinak povalovaly na povrchu. Do malých koupelen jsou vhodná také umyvadla asymetrického tvaru, která mají asymetricky řešenou baterii, čímž vytváří více mycího i odkládacího prostoru. Totéž platí i u vany, tu je nejlepší doplnit ještě zástěnou z bezpečnostního skla.
Neodmyslitelnou součástí mnoha panelákových koupelen jsou pračky. Pokud si pračku v koupelně chcete nechat, vyberte si model s vrchním plněním. Lepší je však její umístění například do niky v chodbě nebo do komory (pokud nějakou máte). Koupelnu můžete vybavit klidně i tmavším nábytkem, pokud jej zkombinujete se světlými obklady.
Podlahy
Podlaha určuje styl každého interiéru, proto není dobré na ní šetřit. Vyberte si kvalitní podlahu, která bude nejen dobře vypadat, ale především bude také tlumit hluk. Nejlépe vypadá, když jsou podlahy v obytných místnostech malých bytů jednotné. Prostor se tak opticky zvětší. V současnosti se upouští od plovoucích lamino podlah a do popředí se dostávají vinylové podlahové krytiny i antialergické přírodní linoleum Marmoleum. Tyto podlahy vynikají širokou škálou dekorů a navíc jsou cenově příznivé. Do ložnic a dětských pokojů se však stále hodí celoplošné koberce, které se dnes dají pořídit i s antialergenní úpravou. Při rekonstrukci nezapomeňte odstranit stávající krytinu a povrch pečlivě urovnat pomocí stěrky.
Dveře
Při rekonstrukci panelového bytu bude potřeba vyřešit také problém s dveřmi, které již nevyhovují vzhledem ani technickými parametry. V některých bytech se stává, že při otevření dveří od pokoje není možné projít chodbou, nebo obyvatelé bytu v chodbě „zakopávají“ třeba o troje dveře. Moderní kolekce dveří jsou designově pestré a uživatelé bytu ocení také jejich tichost. Ocelové zárubně můžete vyměnit za modernější obložkové, které se montují současně s dveřmi v poslední fázi stavebních dokončovacích prací. Nejvhodnější je jejich instalace až po vymalování a dokončení podlah. Obložkové zárubně se dají nainstalovat na stará ocelová futra, což není náročné z hlediska stavebních úprav. Výsledkem však bude menší průchodná šířka dveří. Druhou možností je staré zárubně vybourat a nahradit je novými.
Velmi zdařilá rekonstrukce bytu v panelového domě - díky posuvným dveřím zasazeným do stavebního pouzdra je v ložnici i obývacím pokoji dostatek místa. V celém bytě je navíc stejná vinilová podlaha, která z interiéru tvoří přirozený celkek. Foto: Architektonický ateliér 2H
Problém s nedostatkem místa v úzké chodbě je možné vyřešit stavebními pouzdry, do nichž budou zajíždět posuvné dveře. Jdou elegantním a prostorově úsporným řešením. Nejvíce se hodí do místností, které příliš často nezavíráte, což bývá například obývací pokoj. Také se hodí do chodby a předsíně, kde křídla klasických dveří ukrajovala podstatnou část podlahové plochy. Posuvné dveře se však nemusí vždy osazovat do stavebního pouzdra, pokud nestojíte o rozsáhlé stavební úpravy, můžete si vybrat variantu, kdy se posouvají po stěně.
Stěny v panelovém bytě
Stěny jsou dalším kamenem úrazu starých panelákových bytů, bývají nerovné a zůstávají na nich stopy po předchozím malování nebo intenzivním tapetování nekvalitním materiálem. Pokud jste se rozhodli pro kompletní rekonstrukci, vyhlaďte povrchy stěn keraštukem nebo sádrovou stěrkou. Když byste totiž chtěli stěny následně vymalovat nějakou tmavší barvou, byly by nerovnosti dost viditelné. Až budete mít hladké stěny, můžete bez obav malovat i tapetovat. Skvěle vypadá kombinace výmalby a tapet.
V panelákových bytech jsou však velkým problémem nejen nerovné stěny, ale i stropy. Nejvhodnější je instalace sádrokartonových podhledů, do nichž se dá zabudovat moderní systém osvětlení, nebo skrýt odtah digestoře. Do sádrokartonových podhledů můžete rovněž schovat nové rozvody, čímž se umně vyhnete sekání do panelu. Velmi efektně vypadá i to, když podhledy vyplňují jen část stropu.
- jpa -