Garážový přístřešek, nebo jinak též garážové stání, je levnou alternativou jak garážovat vašeho plechového miláčka. Můžete si jej nechat postavit na klíč, nebo pokud jste šikovní, postavíte si jej sami jako stavebnici. Na českém trhu je dnes poměrně pestrá nabídka garážových stání a přístřešků, které se od sebe liší designem, materiálem, velikostí, tvarem střechy, použitou střešní krytinou a samozřejmě také cenou. K dispozici jsou výrobky tuzemských firem, ale i zahraničních značek. Oslovit však můžete také tesařskou firmu, pro kterou není problém vyrobit ani atypické garážové stání na zakázku, přesně podle vašich představ.
Kvalitní přístřešek je praktickým řešením ochrany vašeho vozu před sněhem, deštěm, kroupami, padajícím listím, větvemi, ale i ostrým sluncem. Měl by tak být vyroben z dostatečně odolného materiálu. V dnešní době se můžeme setkat jak s dřevěnými garážovými přístřešky, tak i hliníkovými a ocelovými, nebo dokonce s plachtovými garážemi. Který materiál si tedy vybrat?
Dřevěné garážové přístřešky
Garážová stání ze dřeva se v současnosti těší asi největší oblibě. Je to dáno tím, že dřevo dokáže i přístřešek pro auto proměnit v zajímavý architektonický prvek domu a zahrady. Dřevěné garážové přístřešky jsou tak velice módním a estetickým řešením, jak auto ochránit před rozmary počasí. Kvalitní dřevěné garážové přístřešky jsou vyráběny nejčastěji z masivních smrkových či jedlových profilů, které zaručují řádnou odolnost proti povětrnostním vlivům. Luxusnější modely dřevěných garážových stání se vyrábějí tradičními truhlářskými postupy bez použití šroubů či konzol. Dřevo je možno opatřit povrchovou úpravou. Dřevěné přístřešky tak vynikají dlouhou životností přesahující minimálně několik desítek let.
Dřevěné gárážové přístřešky jsou stále velmi oblíbené. Přístřešek může stát samostatně na hranici pozemku nebo může být přímo přirozenou součástí stavby domu. Foto: www.novum-carport.com
Hliníkové a ocelové přístřešky
Materiálem, který se hodí pro stavbu garážového přístřešku, není jen dřevo, konstrukce může být také z jakostního hliníku či oceli. Výhodou hliníkových a ocelových konstrukcí je bezesporu jejich odolnost vůči klimatickým podmínkám a rovněž i větší variabilita materiálu, který je možné použít pro tvorbu výsledné podoby garážového stání. Pokud si vyberete hliníkový či ocelový přístřešek, můžete jej mít například s obloukovou střechou, nebo s opěrnými pilíři pouze na jedné straně. Hliníkové a ocelové garážové přístřešky se většinou prodávají jako stavebnice, proto je zvládne postavit každý zdatný kutil. Není k tomu potřeba žádného speciálního nářadí ani vybavení. Přístřešky z těchto materiálů je možné označovat za kvalitní, vynikají moderním designem a jsou navíc k dostání za rozumnou cenu.
Hliníkové přístřešky jsou prakticky bezúdržbové, nečistoty otřeme mokrým hadrem nebo můžeme celý přístřešek vyčistit tzv. wapkou. Foto: www.aluminiumcarport.net
Plachtové přístřešky
Nejlevnějším způsobem, jak efektivně zajistit vašemu autu bezpečné a kryté parkování, je pořízení plachtového přístřešku. Poskytuje dostatek prostoru jak pro auto, tak třeba i pro úschovu dřeva či nářadí. Plachtové přístřešky jsou tvořeny ocelovou konstrukcí s práškovou povrchovou úpravou, aby bylo zabráněno vzniku rzi. Střechu pak představuje voděodolná plachta nejčastěji z polyethylenové tkaniny. Je odolná proti protrhnutí a odolává také UV záření. Plachtový přístřešek tak dokáže stejně jako dřevěné či hliníkové přístřešky ochránit automobil před poškozením a vysokými teplotami. Kvalitní plachty jsou navíc opatřeny také přípravky proti plísním a blednutí. Výhodou je rychlá „výstavba“ garážového stání, již za cca hodinu a půl máte kde parkovat svůj vůz. Montáž je jednoduchá, není třeba mít žádné speciální nářadí a tak ji podle návodu zvládne každý. Pokud byste se rozhodli, že by se vám hodilo auto po čase parkovat někde jinde, jednoduše zase plachtový přístřešek rozložíte a postavíte na jiném místě. Modely plachtových přístřešků, které jsou dnes v prodeji, zaručují dokonalou stabilitu i napnutí plachty.
Podlaha garážového stání
Když už bude vaše auto hezky schováno pod střechou, jistě nechcete, aby zároveň stálo v blátě. Proto je třeba vyřešit také podlahu garážového stání. Obvykle se podlaha dláždí betonovou dlažbou, běžné je také řešení z litého nebo raženého betonu. Pokud se problémem podlahy nechcete nijak moc zaobírat, je dobré ji zpevnit alespoň štěrkem. Jestliže jste si však přístřešek umístili volně do terénu, je kromě zpevněné podlahy důležitá také drenáž a okapy.
Konstrukční varianty
Jako nejjednodušší garážové stání se jeví zastřešení, které je umístěno na dostatečně stabilní konstrukci – bývá nazýváno „carport“. Pokud je konstrukce dřevěná, tvoří ji nosné sloupky na betonových patkách nebo zemních vrutech a také jednoduchý, ale dostatečně zavětrovaný krov. Z této základní konstrukce pak vycházejí mnohé další varianty, které mohou mít částečně či zcela vykryté čelní a boční stěny. Jako ochrana před deštěm či sluncem postačí jednoduchý přístřešek bez bočních stěn, ale v případě, že chcete auto takto garážovat i v zimě, je lepší stání, které bude vybaveno i bočními stěnami. Přístřešek pak můžete dále rozšířit o jednoduchý prostor, který může sloužit jakožto příruční sklad, případně dílna.
Kam umístit garážové stání?
Garážové přístřešky bývají v závislosti na složitosti jejich nosné konstrukce dodávány jako stavebnice, kterou si majitel následně složí sám, nebo jako stavební dílo, které se montuje na místě. Garážová stání mohou být samostatně stojící objekty, případně mohou být instalovány jakožto přístavek ke stěně domu, garáže, nebo k jinému objektu.
Jakou střechu a co na ni?
V současnosti si můžete vybírat garážové přístřešky s různými typy střech. Nejste omezeni jen na rovnou střechu, ale můžete mít garážové stání se šikmou či zaoblenou střechou, případně se spádovou střechou. Pro zastřešení garážových stání se používají klasické pálené nebo betonové tašky (je nutné jejich váze uzpůsobit nosnost krovu), asfaltový šindel, asfaltové střešní pásy, trapézový plech či polykarbonátová krytina (trapézová, vlnková nebo dutinková). U přístřešků na klíč se obvykle již počítá s určitým konkrétním typem krytiny a není možné si vybírat. Pokud uvažujete ekologicky i ekonomicky, můžete si pořídit přístřešek s instalovanými solárními panely. Vaše auto bude v bezpečí a vy se tanete soběstačnými ve výrobě elektřiny a tím podstatně ušetříte náklady na energie.
Jak velký přístřešek pořídit?
Pokud si necháte vyrobit přístřešek na míru, nejste ohraničeni žádnou velikostí. Jinak velikost garážového stání samozřejmě závisí na tom, kolik aut potřebujete pod stříškou schovávat. Je možné si pořídit přístřešek pro jedno nebo dvě auta, nebo i řadové zastřešené stání.
Jedno pozitivum na závěr
Stavba garážového přístřešku nevyžaduje vyřízení stavebního povolení, postačí pouze územní souhlas, což se odráží na finanční úspoře. Kdykoliv máte navíc možnost změnit stávající umístění garážového stání, což je další velkou výhodou.
- jap -