Beton je tradiční materiál, který má čistě přírodní složení – jde o směs vápna, cementu, vody a písku, případně štěrku. Jeho základní směs je možné dále různými postupy upravovat tak, aby beton získával na kvalitě nebo získal specifickou barvu. Nejdůležitější vlastností betonu je vysoká pevnost v tlaku, tahu i ohybu. Beton je navíc nenasákavý a odolný vůči vodě a nejrůznějším chemickým látkám. Ty nejnamáhavější prvky bývají vyráběny tak, aby byla zajištěna zvýšená odolnost vůči otěru, nárazům a také mrazuvzdornost. Některé betonové dlažby jsou opatřeny ochranou AQUA STOP, která je chrání a zvyšuje jejich odolnost proti vodě.
Beton je v současnosti jedním z nejvyužívanějších materiálů pro venkovní dlažby. Betonová dlažba je totiž dostatečně silná, má dlouhou životnost, dobré mechanické vlastnosti a protiskluzovou úpravu. Na trhu se dnes setkáte nejen s širokou nabídkou barev, ale také s bohatým výběrem tvarů a velikostí. Oblíbené jsou například betonové dlaždice s vymývaným povrchem, drenážní dlaždice či dlažba s reliéfem. Betonová dlažba tak poskytuje dostatečnou variabilitu použití. Zjednodušeně řečeno, beton je rozměrově přesným materiálem, který je možné vytvarovat podle potřeby, opatřit ho různým povrchem, reliéfem, vzorem i barvou.
V současné době není nutné mít betonovou dlažbu pouze v tradiční přírodní šedé barvě, vybírat můžete z rozmanité nabídky dalších přirozených odstínů. Docílíte tak většího efektu a dokonale sladíte venkovní dlažbu s domem a okolním prostředím, čímž dodáte celému objektu ucelený ráz. Je však třeba myslet na to, že nebarvené kostky v přirozeně šedé barvě jsou levnější, zatímco cena barevných modifikací je o něco vyšší.
Venkovní betonovou dlažbu o tloušťce od 60 do 80 mm tak skvěle využijete pro vytváření povrchu venkovních komunikací, parkovišť, různých vjezdů nebo také pro dláždění pěších a cyklistických cestiček. Navíc je možné k betonové dlažbě dokoupit i spoustu doplňkových zařízení, jako jsou lišty, obrubníky, profily a různá zakončení – nemusí však již být z betonu, ale třeba z plastu. Betonová dlažba se zpravidla usazuje do štěrku či drceného kameniva, obrubníky pak do betonové směsi.
Betonová dlažba je výhodná také z hlediska ekonomického. Snad nejoblíbenější a nejlevnější jsou již desítky let používané klasické hranaté betonové dlaždice, jejichž pokládka je velmi snadná. Velmi pěkně působí také dlaždice, do nichž jsou zapracovány kamínky s takzvaným vymývaným povrchem. Nejčastěji se s nimi setkáte na zahradách nebo terasách. Existuje také betonová zatravňovací dlažba, kterou může prorůstat tráva. Využijete ji především na odstavných plochách a parkovištích. Skvěle se hodí také pro zpevnění příjezdu do garáže a různých dalších nepříliš používaných průjezdů a podobně.
Speciálním typem betonové dlažby je zámková dlažba, která je po stranách vybavena výstupky, aby do sebe dlaždice zapadaly. Díky svým tvarům dlaždice lépe drží u sebe a zajišťují povrchu pevnost. Jsou jakoby „zamknuté“ do sebe, odtud také pochází název zámková dlažba. Zámková dlažba je vhodná do náročných podmínek s velkým zatížením. Zámkovou betonovou dlažbu si můžete vybrat v mnoha variantách, jako je tradiční vzor „kost“ používaný zejména na parkovištích, nebo třeba ozdobná „vlnka“ či „dekor“ hodící se pro širší komunikace. Opravdu netradiční je pak dlažba zvaná „historik“. Pokládka zámkové dlažby je o něco složitější, ale zase díky ní máte možnost vytvářet nejrůznější zajímavé vzory.
Venkovní betonová dlažba vyžaduje lehkou údržbu. Běžné nečistoty stačí omýt tlakovou vodou, kterou je možné kombinovat s běžnými ekologicky odbouratelnými saponáty. Samozřejmě se doporučuje dlažbu pravidelně zametat, aby tak bylo zamezeno dlouhodobějšímu styku s nečistotami. Sem tam je nutné odstranit rostliny vyrůstající ze spár. Nejvážněji může povrch betonové dlažby poškodit tuk, oleje a ropné produkty, jako jsou minerální oleje, nafta či petrolej. Způsobují neodstranitelné skvrny, které časem pouze trochu vyblednou. Nevratné změny na povrchu betonu způsobují také organické a anorganické chemické látky, jako je kupříkladu zelená skalice (síran železitý). V případě kontaktu těchto látek s betonovou dlažbou je možné doporučit již jen výměnu dlaždic.
Betonový povrch je možné dokonce proti znečištění ochránit impregnací, která zamezuje případnému nasakování kapalin a roztoků do povrchových vrstev. Impregnaci je možné provést přípravky na bázi směsi siloxanů, což jsou nízkomolekulární látky pronikající do pórů v hmotě betonu. Tam vytvoří krystaly chemicky vázané na betonovou hmotu a tím se póry ucpou. Díky tomuto opatření již nemohou prachové částice vnikat do betonu a povrch se tak lépe čistí.
- jap -
Foto: archiv firmy Best