Každá zima je zatěžkávací zkouškou zejména pro střechu, střešní krytinu, fasádu, odvodňovací systém, okna, vchodové dveře a všechny chodníky a vjezdy.
Okapy
Okapy by před uhozením mrazů měly být vyčištěné a zbavené veškerého listí a mechu, popřípadě byste měli zvládnout i drobné opravy prasklin a děr. Důležitá je také kontrola upevnění okapů. Poškozené a proděravělé částí okapů byste měli raději vyměnit za nové. Důsledkem znečištěných a zanesených okapů může být poškozená fasáda. Sníh ze střechy začne v teplejších zimních dnech tát a voda stékat do okapů. Přes nečistoty však voda nemůže odtékat do svodové trubky, přetéká přes okraje žlabů a vznikají rampouchy. Okapy mohou pod tíhou ledu prasknout a neštěstí je na světe. Zabránit ledu v okapech lze umístěním termokabelů do žlabu a odtokového svodu.
Chodníky a schody
U venkovních chodníků a schodů řešíme hlavně bezpečnou schůdnost. Pokud máte ve venkovních zpevněných plochách zabudované termokabely, které za pomocí senzorů snímají venkovní teplotu a zahřívají plochu, nemusíte se sněhu ani ledu obávat. Pokud nejste takto vybaveni, nezbývá než si opatřit hrablo na sníh a posyp na zledovatělý povrch. Jednoduché hrablo si lze vyrobit z hobrové desky, kterou upevníte mezi hroty vidlí. Zbytek sněhu nejlépe odstraníte tvrdým koštětem. Zledovatělý povrch musíte rozdrtit rýčem nebo speciálním nářadím na led a posypat solí. Přílišné množství soli však poškozuje beton, obuv a není příjemné ani pro psí tlapky. Velmi hladké schody, které snadno zledovatí, natřete raději venkovním nátěrem s množstvím stříbřitého písku, který zabrání uklouznutí.
Potrubí
Nevytápěné a neizolované místnosti v domě, jako je například sklep, garáž nebo půda, představují riziková místa z hlediska zamrzání vody v potrubí. Potrubí v těchto místech obalte izolací a nezapomeňte ani na ohyby a spoje. Pokud se chystáte dům na nějaký čas opustit a nebudete v tomto období topit, nechejte raději mírně pootevřený vodovodní kohout na umyvadle. Stálý pohyb vody v potrubí sníží riziko jejího zamrznutí. Trubky by se nikdy neměly dotýkat přímo obvodové zdi, mezi trubkou a zdí by měla být vždy nějaká tepelná izolace. Při dlouhodobé nepřítomnosti vypusťte raději všechnu vodu z vytápěcího systému výpustním ventilem.
Okna a dveře
Starší okna a dveře nejsou bohužel užitnými vlastnostmi na takové úrovni jako dnešní produkty. Jejich slabším místem je mimo jiné také nedostatečná termoizolace. Proto je lepší je utěsnit alespoň pěnovou nebo gumovou samolepící páskou. Podobný systém těsnění lze zvolit také u vchodových dveří. Na boční a horní část rámu se lepí těsnící pásky, na spodní hranu dveří můžete připevnit silonový kartáč.
Foto: archiv firem Klempl - Šajtar, Kamenoprůmysl Plzeň