Obecně se dá říci, že záleží na tom, z jakého materiálu vaše terasa je. Od toho se pak odvíjí následná péče o ni. Například exotické a tvrdé dřevo je mnohem náchylnější na extrémní střídání teplot a proto vyžaduje větší starostlivost a citlivější přístup. Záleží ovšem také na aktuální kondici nátěru či napuštění.

Samozřejmě všechny dřevěné terasy je lepší udržovat bez sněhu a především také bez ledu. Ideální by bylo, kdybyste sníh smetli ihned poté, co napadl, ale ne vždy je to možné - zejména když máte terasu na chalupě, kam jezdíte jednou za týden, nebo jste na dovolené na lyžích a vaše terasa u rodinného domku postupně zapadá sněhem. V těchto případech se rozhodně vyplatí nešetřit a již na podzim podlahu ošetřit kvalitní impregnací. Sůl je možné používat pouze na terasy vyrobené z materiálu woodplastic, který je z 60% tvořen dřevem a z 40% plastovými komponenty. Svým přirozeným vzhledem a pocitem tento materiál připomíná dřevo, ale je odolný proti mrazu, vodě, slunci a není možné jej poškodit solí nebo chlorem z plaveckých bazénů.

Mrazové praskliny se často objevují u nekvalitních dřevoplastových materiálů čínské výroby. Tyto materiály jsou totiž vyráběny z plastových recyklátů, které při nízkých teplotách křehnou a rozpínající se led terasu následně poškodí. Problém může nastat také u dutých prken a to v případě, že nejsou dostatečně odvodněny. Naopak terasám z kompozitního materiálu woodplastic nevadí mráz, sníh, led ani tání. Dá se tak říct, že jsou prakticky nezničitelné. Pokud tedy nemáte v plánu terasu v zimním období nějak využívat, můžete v klidu vyčkat na jarní oteplení, které se o odstranění sněhu a ledu postará samo. Pokud však na terasu z nějakého důvodu musíte vstupovat i v zimě, je z hlediska bezpečnosti dobré ji sněhu a ledu manuálně zbavit, ať už je postavena z jakéhokoliv materiálu.

Jak tedy terasu od sněhu očistit? Nejdříve sníh shrňte pomocí plastového nebo dřevěného hrabla. Kovovému hrablu se raději vyhněte, protože by mohlo vaši terasu nepěkně poškrábat. Zbytky sněhu je u teras z materiálu woodplastic možné posolit, protože jsou soli odolné – urychlíte tím tání sněhu a ledu. Použití soli na terasu dřevěnou se raději vyhněte, i kdyby byla předtím kvalitně ošetřená. Pamatujte na to, že sůl je aplikovatelná do maximálně -5° C, při nižších teplotách přestává působit a pro terasu, okolní zeminu a přírodu představuje zbytečnou zátěž!

Jakmile sníh odtaje, zůstanou na terase viditelné mapy, které většinou stačí opláchnout vodou. Pokud terasu navíc ještě pořádně vykartáčujete, bude na jaře jako nová. Pokud by se stalo, že na dřevěných prknech vaší terasy skvrny přece jen zůstaly, měli byste nechat terasu zbrousit, opatřit novým nátěrem nebo napustit olejem. U zvláště namáhaných oblastí je ošetření nutné opakovat až 3x ročně.

Zopakujme si tedy postup péče o terasu krok za krokem:

  • sníh opatrně shrneme plastovým nebo dřevěným hrablem, kovové by mohlo terasu poškrábat
  • zameteme zbytky sněhu
  • terasu posolíme, čímž rozpustíme zbytky přimrzlého sněhu (pouze do - 5°C)
  • terasu nesypeme štěrkem – hrozí poškrábání
  • po odtání sněhu a ledu mohou na oschlé terase zůstat mapy od špíny a zbytků soli. Terasu proto omyjeme vodou, případně lehce vykartáčujeme rýžovým kartáčem nebo hrubším smetákem

- jap -

Foto: WPC - woodplastic