Sklo je amorfním materiálem, který vzniká roztavením a následným zchlazením křemičitanů. K těm se z důvodu zlepšení vlastností přidávají další látky. Jakmile je sklo v tekutém stavu, je možné jej formovat v podstatě do jakékoliv podoby a tvaru. Obyčejné sklo je průhledné a relativně i pevné, ale také velmi křehké. V případě nárazu se roztříští na ostré střepy. Tato vlastnost však může být změněna přidáním různých sloučenin a také tepelným zpracováním, jako je kalení. Dříve se sklo používalo pouze k dekorativním účelům, ovšem s rozvojem nových technologií získalo lepší vlastnosti a tak je možné jej nyní uplatňovat i jako plnohodnotný materiál. V interiéru je nenahraditelné a ať už jej použijeme v jakékoliv podobě, vždy do něj vneseme lehkost a jednoduchost.


Skleněné zábradlí, foto: Mija-therm

Skleněné zábradlí jako moderní prvek interiéru

Díky použití nejmodernějších materiálů, neustálé inovaci a novým technologiím ve výrobě je skleněné zábradlí celkem, který se hodí do většiny prostor. Je krásně vzdušné, naprosto bezpečné a vytváří zábranu, která téměř není vidět. Interiér více prosvětlí, ale také nám propustí více tepla od slunečních paprsků. Tabule skla může také pozměnit prostorovou akustiku (ne vždy k lepšímu).

Použitím skleněného zábradlí zdůrazníte interiérový styl nebo dosáhnete skvělého kontrastu. Pokud jej doplníte navíc vhodným nasvícením, bude skutečným reprezentativním prvkem. Skleněná zábradlí jsou sice finančně nákladnější, ale výsledný efekt stojí za to. Skleněná zábradlí se vyrábí nejčastěji z bezpečnostního kaleného skla nebo z vrstveného skla lepeného do konexu. Sklo je velmi pevné, odolné proti mechanickému poškození a při rozbití se nerozpadne na střepy.


Skleněné zábradlí, foto: Clearmont

Skleněná zábradlí nejčastěji využíváme na schodištích a galeriích, kde jsou elegantním bezpečnostním prvkem. Jsou nejen funkčním, ale také designovým doplňkem interiéru a dodávají domovu čistý vzhled. Je možné je doplnit madlem nebo nechat bez madla. Výhodou skla je také skutečnost, že jej lze velmi dobře kombinovat s jakýmkoliv materiálem, přírodním i umělým. Hodí se proto jak do historických, tak i do čistě moderních bytů.

Typy skleněného zábradlí

Skleněné zábradlí je možné rozdělit do dvou skupin, na zábradlí samonosné a zábradlí mezi konstrukci. Oba typy jsou využitelné jak do interiérů, tak i exteriérů. Celoskleněné zábradlí se dá vytvořit pomocí podlahových bodových úchytů skla. Díky otočným kloubům je možné jej také opatřit skleněnými dvířky. U skleněného zábradlí mezi konstrukci je konstrukce vyrobena většinou z oceli a tvoří ji sloupky k ukotvení skleněných ploch a madlo. Sklo je uchyceno ke konstrukci pomocí bodových úchytů ze spodní i horní části zábradlí.

 
Skleněné zábradlí, foto: Tradestairs.cz

Požadavky na skleněné zábradlí

Pokud se chystáte si pořídit skleněné zábradlí, měli byste se při jeho výběru zaměřit na několik bodů: estetiku, bezpečnost, způsob podepření a uložení, statiku, případné chyby a vady a také se zajímat o jeho údržbu a případnou výměnu. Co se týče estetických požadavků, můžete si u skleněného zábradlí vybrat jeho barvu, rozměr, tvar, popřípadě i motiv, který byste do skla chtěli vytvořit. Díky různým technologiím je možné sklo zušlechťovat broušením, leštěním, nebo jej opatřit různými fóliemi. V závislosti na tom, jak je skleněná plocha podepřená, se mění i její odolnost. Pokud je skleněná tabule podepřená po všech čtyřech stranách, snese mnohem větší zatížení, než ta, která je podepřená jen na dvou stranách. Jedním z dalších rozhodujících faktorů ovlivňující odolnost skla vůči zatížení a povětrnostním vlivům je jeho způsob a kvalita uložení. Každá skleněná tabule musí být nosnou nebo distanční podložkou oddělena od své nosné konstrukce.


Skleněné zábradlí, foto: Clearmont

Bezpečnost je na místě

Bezpečnost je u skleněného zábradlí tím základním požadavkem. Člověk by samozřejmě neměl zábradlím propadnout, neměl by se o něj poranit, v případě rozbití by nemělo na člověka spadnout a zároveň bychom se neměli bát o něj opřít. Musí tak odolávat bočnímu nárazu, nesmí dojít k propadnutí nebo vypadnutí tabule skla na osoby nacházející se pod zábradlím. Firmy zabývající se výrobou skleněných zábradlí musí přísně dodržovat normu ČSN 743305 – Ochranná zábradlí, která byla v roce 2008 doplněna částí s názvem Skleněné výplně zábradelních konstrukcí. Skleněná zábradlí se vyrábí z kalených bezpečnostních skel o minimální tloušťce osm milimetrů, čímž je naprosto minimalizováno riziko úrazu při rozbití. Kalené sklo má zvýšenou mechanickou i termickou odolnost, je odolnější proti úderům a má větší pevnost v ohybu. Skla používaná pro výplně zábradlí jsou navíc pro zvýšení pevnosti tepelně tvrzená a vrstvená pomocí fólií.

- jap -