Každý hledá stavební materiál, který by splňoval co nejvíce nejrůznějších požadavků a oplýval vynikajícími vlastnostmi. Materiály, které jsou dnes na trhu, mají každý své pro a proti a člověk si tak musí zvolit, čemu dává přednost. To platí především u jednovrstvých zdících systémů. Jen ty nejkvalitnější z nich totiž dokážou pořádně tepelně i zvukově izolovat. To je ovšem vykoupeno zmenšením vnitřní užitné plochy domu, jelikož musí mít obvodové zdivo dostatečnou tloušťku. Pokud by systém nedokázal zabraňovat úniku tepla, bydlení by se vám velmi citelně prodražilo.
Systém KMB Sendwix
Větší schopnost izolace mají domy, jejichž vnější stěny se skládají hned z několika vrstev. Je to stejné, jako princip vrstvení oblečení, když je nám zima. Více nás zahřejí 4 tenké vrstvy oblečení, než 2 silné. Více vrstev tedy více izoluje a to je i principem sendvičového zdiva. Sendvičové zdivo je tenkým, ale zároveň pevným nosným prvkem. Aby byl komfort bydlení co nejlepší, přidává se k němu tepelná a zvuková izolace. Ve výsledku je stěna ze sendvičového zdiva v porovnání se stěnou z klasického jednovrstvého zdiva mnohem subtilnější a v interiéru vám tak ušetří nemalý prostor. Například na zastavěné ploše 100 metrů čtverečních může být úspora 10 až 20 metrů čtverečních.
Základním prvkem celé stavby je nosná konstrukce, kterou v případě sendvičového zdiva tvoří vápenopísková cihla. Principu sendvičového zdiva využívají jak montované dřevostavby, tak technologie ztraceného bednění, které využívají litého betonu. Samotný „sendvič“ vznikne i v případě, že na stavbu použijete různé typy prefabrikovaných prvků s integrovanou tepelně-izolační vložkou. Může jít například o betonové či dřevocementové dutinové tvárnice zateplené polystyrenem. Zdící prvky se vyznačují vysokou přesností a umožňují tak tenkovrstvé lepení. Navíc u systému pero – drážka odpadá svislé lepení (maltování). Díky tomu ušetříte nejen na lepidlech, ale i maltě.
Varianty systému KMB Sendwix
Jestliže jste váš dům již postavili z jednovrstvého zdiva, nemusíte zoufat. Obvodový sendvič je možné vytvořit dodatečně ve chvíli, kdy se budete chystat rekonstruovat nebo opravovat fasádu. Stěny domu zvenčí doplníte tepelnou izolací a opatříte vhodnou finální úpravou. Některá izolace může mít dokonce vzduchovou mezeru, čemuž se říká provětrávaná fasáda. V současné době dochází k rozvoji fasádních zateplovacích systémů (kontaktních i odvětrávaných) a vytvářejí propracovaný celek.
Sendvičové zdivo je skvělé v tom, že umožňuje zvolit si tloušťku vnějšího zateplení polystyrenem nebo minerálem. Při zdění obvodových stěn se tak nemůže stát, že by zedník nějak významně narušil výsledné tepelně technické parametry. Musí pouze dodržovat správné vazby zdiva a statické parametry. Podle zvoleného typu a tloušťky tepelné izolace se vám nabízí spousta variant sendvičového zdiva.
Zdící systém Velox
Díky své vysoké objemové hmotnosti má zdivo opravdu nadstandardní akumulační vlastnosti
Tepelný odpor stěny je v rozmezí od 2,75 do 6,87 m2K/W, součinitel prostupu tepla je od 0,35 do 0,14 W/m2K. Zdivo tak dokáže vyrovnávat výkyvy teplot v místnosti v průběhu celého roku, což má ve výsledku pozitivní dopad na zkrácení topné sezóny až o měsíc. Právě většina nízkoenergetických montovaných dřevostaveb využívá sendvičového zdiva. Tenké, ale dobře odizolované stěny jsou dostatečně únosné. I když teplo akumulují jen minimálně, tepelný prostup dosahuje skvělých parametrů.
V dnešní době si kromě sendvičových systémů montovaných dřevostaveb můžete vybrat také z řady různorodých systémů vícevrstvého zdiva. Mnozí výrobci tepelný izolant vkládají přímo do tvárnic. Je tomu tak například u keramzitových zdících bloků GT, stěnových dílců Super Izo, Izo Plus Therm a Izoblok. Jiní výrobci jej zase vkládají do ztraceného bednění ze štěpkocementových desek, jde o systémy Velox nebo Durisol. Velké oblibě se těší také polystyrenové tvarovky, které jsou využívány u systémů Med, Medmax, Thermo, Thermomur a Cepol. Zajímavý je rovněž Betong, který byl vyvinut ve spolupráci s odborníky z Francie. Tento zdící systém je vytvořen z 20 cm tlustých skořepinových betonových tvárnic s izolačním sendvičovým komplexem, jež se lepí zevnitř. Jedním z hitů, který se již v roce 2002 objevil na tuzemském trhu je Sendwix. Jde o ucelený konstrukční systém vícevrstvého zdiva a vzešel ze společné dílny společností KM Beta, LB Cemix, Rockwool a Bison & Rose.
- jap -
Foto: archiv firem