Pokud tedy řešíte, kam umístíte schodiště až v době, kdy váš dům již stojí, je to dost pozdě. O tom, kde bude schodiště nainstalováno, by mělo být jasno už při tvorbě celkové dispozice domu či bytu. Jestliže to projektant opomene, dopustí se zásadní chyby. Nestačí jen zhruba navrhnout stropní otvor a myslet si, že o vše ostatní se později postará odborná firma. Konečnému umístění a řešení schodiště se pak musí mnozí uživatelé domů a bytů přizpůsobovat, ale správně by se schodiště mělo přizpůsobovat nám.
Kam se schodištěm?
Na tom, kde bude schodiště umístěno, velmi záleží, protože pokud vám jeho řešení nevyhovuje, je poměrně problém ho později nějak změnit. Je rozdíl, jestli vám do patra vede uzavřené postranní schodiště vedené mimo obytný prostor, nebo vám efektní schodiště ústí přímo do obývacího pokoje, kde je nepřehlédnutelným architektonickým prvkem. Pokud uvažujete, kam schodiště nejvhodněji umístit, zkuste si představit, jak bude domácnost fungovat a tuto představu pak propojte s provozem na schodišti. Nesmíte ovšem zapomenout, že po schodišti se nebudete pohybovat pouze vy, ale bude po něm také proudit vzduch – to znamená, že se na něm může vytvářet průvan, může jím unikat teplo do horního patra, nebo se jím šířit zvuk.
Velkorysé dřevěné schodiště se skleněný zábradlím sestupuje do haly, která volně navazuje na obytný prostor, foto: Mija-therm
Také musíte myslet na vaše čtyřnohé miláčky. Chcete, aby měli přístup do celého domu či bytu, nebo jim necháte pouze určitý vyhrazený prostor? Rovněž je třeba si odpovědět na otázky, jak bude schodiště frekventované, nebo jak bude vyřešeno jeho vytápění? Někomu může vadit, že bude teplý vzduch stoupat nahoru k ložnicím. Je také dobré si rozmyslet, jestli chcete, aby šel obývací pokoj uzavřít, protože případné hlučnější návštěvy by mohly budit nahoře spící děti. Pokud však víte, že je váš obývák spíše relaxační místností, není nutné uzavření schodiště řešit.
Schodiště může někdy fungovat také jako jakýsi rozdělovník domu pro dvě generace, pokud jeho spodní část obývají starší rodiče a horní mladý pár. Schodiště, které bude odděleno od obytného prostoru, zajišťuje uživatelům více soukromí a zároveň také klidnější provoz domácnosti. Výhodou bude i jistá energetická úspora. Nejvíce se hodí právě pro dvougenerační bydlení, nebo jej ocení rodiny počítající s častými návštěvami. Na veškeré tyto a klidně i mnohé další otázky byste si měli s projektantem odpovědět.
Jak velké schodiště?
Důležitým kritériem při výběru schodiště je to, kolik zabere místa. Jeho velikost je v podstatě dána jeho půdorysným tvarem, s čímž souvisí další podstatný aspekt a to je bezpečnost. Současná schodiště musí odpovídat normám a mnoha závazným předpisům. Velký důraz je kladen na poměr mezi výškou a šířkou stupně a výškou zábradlí, neméně důležité je i dodržování podchodné výšky a minimální průchozí šířky. Norma stanovuje maximálně 18 stupňů pro jedno rameno schodiště. Pohodlné schodiště by mělo mít výšku stupně od 15 do 18 cm a šířku 27 – 33 cm. Šířka schodišťového ramene se pak odvozuje od pohodlného průchodu pro dospělého člověka, což je 60 cm. Aby se mohly na schodech bez problémů míjet dvě osoby, je dobré, když je schodiště široké 120 cm. Takovýto rozměr by však zabral příliš mnoho z obytné plochy, proto se obvykle volí šířka 90 cm. Pohodlný sklon schodišťového ramene je od 25˚ do 35˚.
Typ schodiště
Podle toho, jaké máme požadavky na jeho funkci, vybíráme tvar schodiště. Nejběžněji je používáno přímé schodiště, které umožňuje bezpečný pohyb pro děti i starší osoby a je také velmi pohodlné. Tento typ schodiště klade poměrně vysoké nároky na prostor. Podstatně méně prostoru vyžaduje schodiště točité či vřetenové, jehož základním prvkem je středová tyč, případně stěna, kolem níž se jednotlivé stupně obtáčí. Mají velmi lákavý elegantní tvar, ale nejsou již tak pohodlná a bezpečná. Navíc po nich budete v případě potřeby jen horko těžko stěhovat nábytek. Nehodí se proto příliš do míst, kde je očekávána velká frekvence pohybu.
Schodišťová stavebnice Fontanot, foto: JAP
Hojně používaná jsou také víceramenná schodiště, jejichž konstrukce se skládá ze dvou či více ramen, která jsou navzájem propojena mezipodestami. Existují také zakřivená nebo lomená schodiště, která mohou být jednou nebo dvakrát lomená, s jednou či dvěma podestami, mohou být točitá, obkladová a podobně. Nejčastěji se užívá tvar písmene U nebo L.
Se zábradlím nebo bez?
Zábradlí je neodmyslitelnou součástí každého schodiště a rozhodně by mu nemělo chybět. Zábradlí zabraňuje pádu a usnadňuje chůzi po schodech. Také u zábradlí je nutné dodržovat technické normy, které určují jeho výšku a tvar. Nejmenší povolená výška zábradlí včetně madla je 90 cm, běžně používaná normová výška je však 100 cm. Co se týče výplně zábradlí, měla by být taková, aby dokázala zabránit případnému propadnutí malých dětí. Výplň může být plná, členěná nebo síťovaná. Pokud jste vybrali svislé členění, nesmí mít mezeru větší než 12 cm, aby jí dítě nedokázalo prostrčit hlavu. U vodorovného členění hrozí nebezpečí, že by se děti po zábradlí mohly vyšplhat a přepadnout dolů. Také kotvení zábradlí musí odpovídat bezpečnostním předpisům. Sloupky se nesmí nijak viklat a nesmí dojít k jejich vytrhnutí.
Velmi vzdušné samonosné dřevěné schodiště včetně ocelového zábradlí, foto: Tepp-art
Zábradlí na schodišti jistě nejvíce ocení rodiče malých dětí, ale i když děti nemáte, rozhodně byste se ho jen kvůli udržení designu neměli vzdát. Navíc nikdy nevíte, jestli k vám na návštěvu nepřijde někdo s malými dětmi. V případě jejich úrazu byste byli vy zodpovědnou osobou. Nemluvě o tom, že někdy na schody vkračujeme ještě rozespalí a co čert nechtěl, šlápneme vedle. Bez zábradlí může zůstat pouze schodiště, které má maximálně tři stupně.
Osvětlení
Aby byla chůze po schodišti bezpečná, je třeba jej i dobře osvětlit. Ideální je, pokud je zajištěn přístup denního světla a to nejen z hlediska bezpečnosti, ale také energetických úspor. Pokud je nutné umělé osvětlení, musí být kvalitní. Místo osvětlovacích tělesu stropu nebo na zdech se dnes upřednostňuje instalace přímého osvětlení jednotlivých schodišťových stupňů. Pokud máme nainstalovány svítidla na zdech, je třeba pamatovat na jejich zastínění shora, aby neoslňovala osoby na schodech.
- jpa -