Plíseň se na zdech místností objevuje, když dojde k vysoké kondenzaci vlhkosti. Právě vlhkost je živnou půdou pro nejrůznější druhy plísní, které se na zdech drží, jak se říká „zuby nehty“.  Pouhé oškrábání zdi je nedostačující a plísně se tak jednoduše nezbavíte. Bude stačit pár dnů nebo týdnů a nevzhledná zelená, šedivá či černá kola se na zdi objeví znovu. Pokud tedy nechcete, aby vás plísně doprovázely na každém kroku, a jste rozhodnuti se jich zbavit jednou provždy, vyrazte do boje s pomocí chemických přípravků. Důležitá je však také prevence vzniku plísní.

Zamezte vzniku vlhkosti

Ideální vlhkost v interiéru by se měla pohybovat mezi 45 až 60%. Pokud je vyšší, může to znamenat problém. Jestli tedy máte doma pravidelně zapařená okna a vnitřní klima připomíná deštný prales, pak je třeba tento problém řešit. Příliš vysoká vlhkost domácího prostředí může být zapříčiněna několika faktory. Může jít o nově postavený dům, kde se ve stěnách a podlahách drží vlhkost, která ještě nestihla vyschnout, nebo jde o starou zástavbu, kde je špatně řešena izolace a tak dům nedostatečně větrá. Hlavním problémem je tak nedostatečná výměna vzduchu, protože vlhkost nemá kam unikat a sráží se proto na stěnách. Závažnějším problémem pak může být zatékání do stavby střechou, nebo vzniklá závada během zateplování domu.

Naopak místností, kde je vysoká vlhkost naprosto přirozeným jevem, je koupelna. I v ní se však často tvoří plísně, především v rozích, kolem vany a mezi spárami kachliček. Důležité je proto rovněž pravidelné větrání. Vhodná je také instalace vanových lišt, kterými se překryje a utěsní spára mezi vanou a zdí. Vlhkost a plísně tak přijdou o svou živnou půdu.

Důležité je větrání

Jak již bylo řečeno, tím nejúčinnějším způsobem, jak se zbavit nadměrné vlhkosti je pravidelné větrání. Větrání je podstatně efektivnější způsob, jak zamezit výskytu plísní, než vytápění místnosti. S větráním jsou však v zimě spojeny obavy z nadměrných tepelných ztrát. Doporučuje se proto větrat krátce, ale intenzivně. Vzduch v místnosti se vymění, ale zdi nestačí prochladnout. V létě je pak samozřejmě možné větrat po celé dny. Abyste umocnili efekt z větrání, udělejte průvan, kterému nemůže žádná vlhkost odolat. V případě, že nemůžete mít okna neustále otevřená, nechejte vzduch u fasádních oken proudit alespoň tzv. mikroventilací, u střešních oken pak ventilační klapkou. I malá mezera stačí, aby se místnost vysoušela. 

Zeď byla napadena plísní, co teď?

Když jen větrání a vytápění v boji s plísněmi nepomáhá, je třeba přistoupit na chemický útok. Na zdi zbavené předchozí malby se v takových případech nanáší například termoizolační antikondenzační nátěry. Malbu, která byla napadená plísní, je třeba odstranit. Provedeme to tak, že stěnu namokříme vodou, do níž jsme přimíchali Savo, nebo ji postříkáme přímo speciálním postřikem proti plísni bez zápachu. Zamezíme tak dalšímu rozšiřování spor po místnosti a následně malbu seškrábeme pomocí špachtle. Hlavním úkolem tohoto nátěru je rozkládat teplo na povrchu zdí a odstranit tak tepelné mosty – právě těmito místy totiž uniká teplo z interiéru. Dochází ke kolísání teplot, což způsobuje srážení vodních par, jež jsou častým důvodem vzniku kondenzační vlhkosti na zdech. Když se tepelné mosty odstraní, zeď přestane navlhat a tím je zamezeno vzniku plísní. Termoizolační antikondenzační nátěry navíc vynikají dlouhou životností.

sanace vlhkého zdiva

Další možností, jak se zbavit plísní, jsou fungicidní přípravky pro odstranění plísní, které jsou většinou k dostání ve formě spreje. Přípravek obsahuje převážně chlor a další účinné látky. Napadené místo a jeho okolí stačí 2-3krát postříkat. Je třeba to udělat přes tkaninu, aby nedošlo k uvolnění škodlivých spor. Po postřiku je třeba malbu s plísní odstranit. Až stěna opatřená těmito přípravky řádně zaschne, je možné ji natřít malířským prostředkem s protiplísňovou přísadou.

V boji s plísní pomůže i technika

Vlhkosti v domě či bytě nás pomohou zbavit i moderní přístroje, jako jsou odvlhčovače a vysoušeče. Nasávají do sebe vlhký vzduch, který proženou přes chladič, a ten se v něm ochladí až na teplotu rosného bodu. Vzduch tak ztratí schopnost držet vodu, ta zkondenzuje a nakape do sběrné nádoby. Do místnosti se tak vrací jen vysušený vzduch. Tyto přístroje nejsou hlučné, proto se skvěle hodí do jakéhokoliv interiéru. Ani jejich design nepůsobí rušivým dojmem. Této techniky si doma ani nevšimnete, přitom vám prokáže velkou službu. 

- jpa –