A právě do poslední zmiňované skupiny by se bezpochyby zařadil také pan Luděk Rýzner se svou firmou OK Plan Architects, tvůrce řady zajímavých realizací, zejména nadstandardních privátních projektů, které s masovou produkcí nemají rozhodně nic společného. Představme si dílo, ve kterém skupina architektů z OK Plan Architects požadavkem na originalitu, kvalitu, funkčnost i dokonalé začlenění do okolního prostředí rozhodně nešetřila.
Řeč je o rodinném domě v Jihlavě – Horní Kosov, který se, dle slov Luďka Rýznera, nachází ve třetí a zároveň i finální fázi projektu, tedy ve fázi provozu či „stárnutí“. Rodinný dům s neobvyklou fasádou a rozsáhlými prosklenými plochami tak na podzim letošního roku bude již dva roky spokojeně sloužit čtyřčlenné rodině. „Návrh a plány se všemi legislativními a schvalovacími procesy u podobných projektů trvají téměř půl až tři čtvrtě roku. Samotná realizace pak v tomto konkrétním případě probíhala rok a čtyři měsíce,“ doplňuje Zdeněk Rýzner. Novostavba o rozloze 250 m2 se nachází na pozemku o celkové ploše 1686 m2, kde nechybí částečně zastíněná terasa, zahrada s rozsáhlou zatravněnou plochou a bazén.
Výrazným architektonickým prvkem rodinného domu je atrium z polykarbonátů
Ze severu dům obklopuje křižovatka s hlavní komunikací, vedoucí k sídlišti Jihlava - Horní Kosov, a tak bylo třeba vymyslet fasádní řešení, které objektu zajistí dostatečnou intimitu. Architekti nárožní pozici vyřešili důmyslným a zároveň také výrazným architektonickým prvkem, a to působivým atriem. Atrium, tvořené polykarbonáty oranžové barvy, výborně splňuje požadavek na intimitu, zajišťuje klidové zázemí pro 1. PP a zároveň představuje zajímavý designový prvek. Pro hrubou stavbu rodinného domku, reprezentanta soudobé architektury, byly použity tradiční materiály, jakými jsou beton a cihly, minerální vata pro zateplení či železobeton použitý na stropech. Kromě již zmiňovaných polykarbonátů oranžové barvy funkčně i esteticky dotvářejí fasádu rodinného domku tvrzené laminátové desky MAX černé barvy a dřevěná nehoblovaná modřínová prkna, umístěná především kolem vstupů a v průchodu mezi patry. Nezastupitelnou roli na objektu představují okenní, dveřní a fasádní hliníkové systémy Schüco, zasklené bezpečnostním izolačním dvojsklem. Směrem do ulice sice objekt může působit zdrženlivě, na druhé straně směrem do privátní zóny je však maximálně otevřený a bohatě prosvětlený přirozeným světlem, nechybí ani světlíky na stropě.
Jednotlivá patra propojuje krytá terasa obložená modřínovými palubkami
Uvnitř nezastřešeného atria se nachází prostor se zahradou v japonském stylu, ze které se lze průchodem přes krytou terasu po schodišti dostat do exteriéru 1. NP, kde je centrální zahrada s terasou i bazénem. Dům je navíc vsazen do terénního zlomu s výškovým rozdílem jednoho patra, díky čemuž nedochází k půdorysnému překrývání spodní, převážně technické části, s vrchním podlažím. Atrium tak zajišťuje krytý prostor u vstupu i hlavní průchod, skrze zastíněnou terasu, do vyššího patra domu. Kromě základního technického zázemí, jakým je vestavěná garáž s potřebným technickým zázemím, prádelna či šatna, se v 1. PP nachází také sauna s velkou relaxačně-společenskou místností. Tuto relaxační místnost s kulečníkem propojuje s japonskou zahradou v atriu prosklená stěna sestavená z hliníkových profilů Schüco. Za hezkého počasí tak není problém si prostor do zahrady otevřít.
Provzdušněný interiér je zařízený v klidných a světlých tónech
Kvádrový půdorys 1. NP ve tvaru L byl naprojektován tak, aby se do prostor vešel velký obývací pokoj s kuchyní, tři pokoje a ložnice se dvěma šatnami a koupelnami i další místnůstky (WC, spíž, chodba či předsíň). Interiér je zařízený v klidných a světlých tónech, upřednostněny byly přírodní materiály. „Investor RD měl o celkovém konceptu i řešení detailů v interiéru a exteriéru určitou představu, po celou dobu však byl nakloněný diskusi, navíc jsme si vzájemně sedli, což byla dvě základní kritéria, která, myslím si, vedla k podařenému dílu,“ popisuje Luděk Rýzner. V místnostech dominují dřevěné podlahové krytiny, marocké štuky na stěnách či designové tapety. Vybavení interiéru bylo z části řešeno typovými věcmi, především v případě sedačky v obýváku, jídelních židlí či postelí. Řadu věcí byste však v prodejnách s nábytkem nenašli, na zakázku byla vyrobena například knihovna, televizní stěna, jídelní stůl i šatní a koupelnové skříně/skříňky. Za zmínku stojí i masivní krb umístěný v obývacím pokoji.
Rozsáhlé prosklené plochy v subtilních hliníkových rámech
Prakticky celou jižní fasádu prvního nadzemního patra propojují s exteriérem prosklené hliníkové profily firmy Schüco. „Tento objekt jsme řešili již ve fázi projektové dokumentace, měli jsme tak možnost veškeré detaily naplánovat předem, vyhovět všem požadavkům architekta a především také předejít případným problémům při realizaci,“ přibližuje spolupráci na RD Ing. Miroslav Culka, obchodní ředitel firmy DAFE-PLAST, dodavatele hliníkových profilů Schüco, a doplňuje: „S architekty firmy OK Plan Architects spolupracujeme již řadu let a u většiny realizací společně dáváme přednost právě hliníkovým profilům Schüco, neboť přinášejí vynikající hodnoty tepelné izolace, vedoucí k energetickým úsporám, i výběr z různorodých designových a konstrukčních řešení.“
I v tomto případě bylo hlavním požadavkem zajistit co možná nejvíce rozměrných prosklených ploch, ideálně v subtilních hliníkových rámech. Pro splnění těchto požadavků byl zvolen fasádní systém Schüco FW 50+, jehož výhodou je, že se zasklívá z vnější strany, a tím bylo za pomoci těžké techniky možné osadit bezpečnostní izolační dvojskla až o maxi rozměrech 3 x 2,5 m. Otvíravé části prosklených prostor jsou sestaveny z okenního systému Schüco AWS 70.HI, opět zaskleného izolačním bezpečnostním dvojsklem. Veškeré rohové pozice byly řešeny strukturálním zasklením skly s přesahem.
Automatizované ovládání dveří s možností čtečky otisku prstů
Vstup z obývacího pokoje na terasu je zajištěn posuvnými dveřmi ze systému Schüco ASS 50. Kvůli vysoké hmotnosti tohoto posuvného křídla i pro jeho komfortnější ovládání jsou posuvné dveře vybaveny elektricky poháněným kováním Schüco E-SLIDE. Z vnitřní strany se dveře ovládají tlačítkem umístěným na dveřích anebo dálkovým ovládáním. Z vnější strany je pak osazen klíčový spínač, který lze nahradit i čtečkou otisku prstů. Dominantu objektu při pohledu z ulice bezpochyby představuje světlík, který prosvětluje spojovací chodbu mezi místnostmi prvního patra. Světlík řeší fasádní systém Schüco FW 50+ o minimálním sklonu střešní části. Svislá část je provedena ve strukturálním zasklení s kalenými skly s přesahem. Všechny hliníkové obvodové výplně nesou černou barvu RAL 9005 v provedení mat. Výjimku představuje pouze segmentové okno v oválné pracovně na střeše objektu, které je stříbrné barvy RAL 9016.
Pracovna ve tvaru válce na střeše domu s výhledem na zahradu i do okolí
Zajímavým prvkem, dalo by se říci i ozdobou, ploché pobytové střechy i celého objektu je pracovna s kruhovým půdorysem. Jedná se o lehkou ocelovou konstrukci opláštěnou tepelnou izolací s použitím polykarbonátů stříbrné barvy v kombinaci s okenními profily Schüco. Vedle pracovny se na ploché střeše 2. NP nachází také ozeleněná terasa. Pracovna majiteli poskytuje nejen originální pracovní prostředí, ale i krásný výhled jak do okolí, tak na velkou zahradu s polozastíněnou terasou a bazénem s opalovací plochou. Na decentní zahradě dominuje zelený trávník doplněný o různé druhy keřů a stromků, nechybí masivní květníky s letničkami. Podlahy teras i obložení kolem bazénu tvoří dřevěné palubky z modřínu.
- PR článek -