Možná jste se právě přestěhovali z bydlení v paneláku do nového rodinného domu a třeba jste se chtěli zbavit pračky v obytné části domu. Technická místnost v suterénu je skvělý pomocník, zejména když se koupelna shodou okolností nachází přímo nad ní. Pak může skvěle zafungovat shoz špinavého prádla přímo z ní. Užívat příjemně zařízenou koupelnu, kde vše slouží pouze potřebám osobní hygieny či relaxace a nic tu nepřipomíná nutné domácí práce, je asi snem každé ženy.
Pokud máte v přízemí domu prostornou prádelnu – místo, kde je pračka, centrální koš na špinavé prádlo, úložné prostory na úklidové předměty i dostatečný prostor na sušení prádla – máte vyhráno. Pokud se ve vašem domě nachází prádelna v suterénu pod koupelnou, může do ní vést malá šachta pro shoz špinavého prádla. Prádlo poté padá vlastní vahou do připraveného sběrného koše v prádelně. Za instalaci takového zařízení v menším domě (přízemí + podkroví) zaplatíte asi 19 tisíc korun bez DPH. Do většího domu se suterénem, přízemím a podkrovím vás tato investice přijde přibližně na 32 tisíc korun bez DPH.
Shoz prádla je jednoduché a praktické zařízení, sloužící k přemístění prádla z obytné části domu do prádelny či jiné technické místnosti. Lze je využít nejen v rodinných domech, ale například v penzionech, nemocnicích, hotelech, pečovatelských domech apod. Páteří důsledné logistiky v těchto budovách jsou gravitační shozy, které jsou stejné jak pro nakládání s odpady, tak s prádlem. Shozy na volně ložené prádlo se používají pouze v menších objektech, jako jsou rodinné domy a soukromé penziony, protože obsahují maximálně 3 vhozová místa.
Hlavní páteří systému je šachta tvořící spojnici jednotlivých pater. V každém patře je instalován tzv. vhozový díl. Ten je pro obsluhu přístupný po otevření vhozových dvířek. Systém je zakončen vyústěním šachty např. do prádelního koše. Na jednotlivých podlažích usnadňují manipulaci s prádlem svozové manipulační vozíky, kterými se sváží prádlo k vhazovacím dvířkům gravitačního shozu. V optimálním případě ústí gravitační shoz přímo do prádelny, ve které se prádlo třídí a pere.
Shozy musí ústit přímo do místnosti vybavené vybírací vanou, a která je v projektu určena pro skladování nebo praní prádla. Shozy jsou vyráběny v různých průměrech. Shozy pro větší objekty je možné vybavit také odvětráním, desinfekčním, případně mycím nebo hasicím zařízením. Desinfekční zařízení zabezpečuje čistotu a hygienu ve shozu, případně zamezuje vzniklému zápachu. Je tvořeno kruhovým kartáčem a rozprašovačem desinfekčního roztoku. Odvětrání slouží k zamezení pronikání případných vzniklých pachů do prostorů budovy. Dle druhu shazovaného materiálu se provádí přirozené nebo nucené odvětrávání pomocí ventilátoru.
Vhazovací dvířka zajišťují bezpečné vhození materiálu do tubusu shozu. Typ dvířek se volí dle vlastností vhazovaného materiálu. Design a provedení dvířek lze individuálně přizpůsobit. Nabízejí se možnosti obložení obkladem, mramorem, leštěnou nerezí apod. Z bezpečnostních důvodů je možné vybavit dvířka mechanickými nebo elektromagnetickými zámky se světelnou indikací a jejich vzájemné propojení.
Autor: Alexandra Rohanová
Foto: archiv firmem Newag, Aha Komíny