Funkčnost a zejména bezpečnost schodů by měla stát na prvním místě. Jedná se o hlavní schodiště, po kterých chodíte dennodenně nebo pouze o vedlejší schody, které používáte jen občas jako třeba při cestě na půdu? Bezpečnější schodiště si můžete dovolit a nepotřebujete přitom žádné složité stavební úpravy ani bourání. Nemusíte přitom pořizovat statické výpočty ani drahé projekty.
Schodové nášlapy
Nášlap je horizontální plocha schodu, na kterou pokládáme nohu. Kvalitní nášlapy lze usadit čistě na každý typ schodů, u nichž lze využít stávající konstrukci. Například přesně sedící speciální hliníkové profily, skryté pod nášlapem zajistí, aby nemohlo dojít k jakémukoliv pohybu schodových stupňů. Jejich povrchová úprava snižuje riziko uklouznutí na minimum. Disponují vysokým stupněm odolnosti proti poškrábání a velmi snadnou údržbou.
Klasický schodišťový stupeň se skládá ze stupnice (nášlapná plocha schodišťového stupně), podstupnice – (svislá plocha schodišťového stupně), čela, hrany (měla by být z jiného materiálu než stupnice), hlavy, sedla a drážky. Důležitým výrazovým prostředkem je právě povrchová úprava schodišťových stupňů. Při volbě povrchu rozhoduje nejen estetický vzhled, ale také nároky na bezpečný pohyb a dobrou orientaci na schodišti, jeho údržbu atd.
Příklady aplikací z různých materiálů
Povrch schodišťových stupňů má být odolný proti mechanickému namáhání. Povrchy mohou být z masivního dřeva, dýhy, lamina, kovu nebo skla. Na obložení betonových, teraco, dřevěných i kovových schodů můžete použít například obložení schodů laminátových nášlapy systému značky Topstep, jehož součástí může být i nerezové zábradlí.
Nejčastěji používané kobercové nášlapy jsou opatřené samolepící páskou, které zabraňují opotřebení schodů a nebezpečnému podklouznutí. Jsou lemovány obšitím a jsou opatřeny pevnou hranou k lepší ochraně schodu a držení jejich tvaru. Třeba nášlapy na schody Derby jsou opatřeny kovovou lištou a samolepící páskou ze 100 % polypropylenu. Údržbu usnadňuje smyčkový vlas. Rozměr nášlapů na schody má rozměr 25 x 65 cm, nášlapná plocha po nalepení je 21 x 65 cm. Čištění provádíme měkkým kartáčkem a přípravky na čištění koberců.
V posledních letech se používají vedle tradičních produktů, zvláště při renovacích, speciální kousky z kamene, které jsou vyráběny pro pevné schodiště a nášlapy. Porfýry jsou běžně užívány pro realizaci schodů, buď pro úplné nášlapy, nebo pro obložení. Nášlapy z kamene můžeme rozdělit do dvou kategorií.
Nášlapy s přírodním povrchem mohou mít štípané hrany, které jsou získávány z nepravidelných desek (4 strany jsou štěpené a tloušťka se dělí 3 – 4, 4 – 5, 5 – 6 cm). Řezané hrany nášlapů se získávají z větších desek, které mají přírodní povrch vyplývající z počátečního štěpení lomu a vybrané tloušťky 3 – 6 cm. Desky pro nášlapy s opalovaným povrchem podstupují stejné opracování jako u žuly. Speciální stroj řeže kamenné bloky, aby získal desky s pravidelnou tloušťkou. Takto získaný povrch je pak upravován opalováním a následně řezán do požadovaných rozměrů.
Důležité informace
Stavba celého schodiště je natolik náročná, že její provedení vyžaduje pozornost všech zainteresovaných stran, tedy vás jako investora, dále projektanta a také realizační firmy. Pokud nejste přímo z oboru, pak se vybudování schodiště svépomocí nedoporučuje.
Jste-li přesto odhodláni postavit si své schodiště sami, nezapomeňte si prostudovat platné technické normy. Za zmínku stojí určitě ČSN 73 4130 – Schodiště a šikmé rampy - základní ustanovení. Zde se mimo jiné dozvíte, že každé schodiště delší než dva schody (resp. půl metru převýšení) musí být doplněno zábradlím.
Naleznete zde taky základní vzorec pro návrh schodiště, tzv. Lehmannův vzorec: 2v + š = 63 cm
(v = výška stupně, š = šířka stupně, výsledná hodnota je průměrná délka lidského kroku).
Autor: Alexandra Rohanová
Foto: archiv firmy General Compact