U nízkoenergetických a pasivních domů mají architekti a projektanti nelehký úkol – musí dostat co největší objem do co nejúspornějšího tvaru. Platí zde totiž přímá úměra, že čím menší je plocha obvodových konstrukcí, které jsou okolním vzduchem ochlazované, tím méně energie je potřeba na jeho vytápění. Členitý tvar domu nejen že zvětšuje plochu obvodových konstrukcí, ale také vyžaduje složitější stavební řešení, u kterého je následně větší riziko vzniku tepelných mostů.

Které tvary jsou pro rodinný dům nejvhodnější?

Jak si možná pamatujete z hodin fyziky, nejmenší plochu má při zachování největšího objemu koule. Je ale otázkou, jestli by vás dům ve tvaru koule zaujal, protože z hlediska dispozičního by byl velmi nepraktický. Proto sahají projektanti pasivních a nízkoenergetických domů po dalších tvarech, které zachovávají výše uvedená pravidla jednoduchosti tvaru, ale zároveň jsou pro bydlení mnohem praktičtější. Mezi takové tvary patří krychle a nebo kvádr na šířku, s delší stranou orientovanou na jih. Vhodné je zvolit dvoupatrovou stavbu, protože u přízemního bungalovu se kvůli ploše obvodových konstrukcí standardu pasivního domu dosahuje jen těžko.

Úsporný dům nemusí být nutně malý

Požadavek na co nejmenší obvodovou plochu domu ale samozřejmě neznamená, že se bude jednat o dům malý, ve kterém budete mít nedostatek prostoru. Jde jen o to, omezit záležitosti, které tvar domu zbytečně komplikují a mohou tak indikovat zbytečné tepelné ztráty. Při navrhování nízkoenergetického rodinného domu je také vhodné využít okolní terén. Jestliže je váš pozemek svažitý, může být část vašeho domu chráněna zeminou a okolní vegetací, čímž se také snižuje množství tepla potřebné k vytápění domu.

Správná orientace domu

Důležitou roli v otázce energetické náročnosti rodinného domu hraje i jeho orientace vůči světovým stranám. Obytné místnosti s větším množstvím prosklených ploch by měly být orientovány směrem na jih, kde budou nejvíce vystaveny slunečním paprskům. Naopak na straně otočené na sever by měly být umístěné místnosti, které nejsou vytápěné a nebo v nich není potřeba tak vysoká teplota. Kromě toho by měla být severní strana domu také masivně zaizolovaná.

Spotřebu energie ovlivňuje i střecha

Co se týká střechy, z pohledu energetické bilance je nejvhodnější střecha plochá. Vhodné jsou i střechy pultové či sedlové, ale u sedlové střechy by měl být její sklon maximálně 20 stupňů. Tím se minimalizuje velikost ochlazované plochy.

Hledejte levnější řešení

Jestliže se pustíte do stavby nízkoenergetického domu se společností Ekonomické stavby, můžete využít program slev nazvaný Kuponová knížka. V ní najdete kupony pro čerpání slev u řady partnerů, mimo jiné například slevy na topné panely, fotovoltaiku, solární systémy, izolace, atd. Díky tomu můžete ještě více snížit náklady na pořízení nízkoenergetického či pasivního domu.

O společnosti Ekonomické stavby

Ekonomické stavby, přední stavební společnost v oblasti výstavby zděných rodinných domů v regionu střední Evropy, se od svého založení v roce 1998 zaměřuje na kvalitu a šíři nabídky, která je svým rozsahem na trhu ojedinělá. Od počátku své existence se Ekonomické stavby specializují výhradně na oblast bydlení a každoročně realizují a předávají svým klientům v České republice přes 400 domů. 

Cílem Ekonomických staveb je zpřístupnit bydlení v rodinném domě co nejširšímu spektru zákazníků, čehož dosahují širokou nabídkou služeb – od individuálního projektu, přes vyřízení stavebního povolení a zajištění financování až po samotnou realizaci – a příznivými cenami. Ekonomické stavby chtějí být spolehlivým a stabilním partnerem pro výstavbu rodinných domů, který vždy nabízí něco navíc. Ekonomické stavby jsou ryze českou společností s dlouholetou tradicí, která klade důraz na kvalitu a maximální efektivitu všech procesů. Ke spolupráci si vybírá silné a stabilní partnery, díky kterým může neustále svou nabídku rozšiřovat a zajistit stavbu domu za příznivou cenu. Společnost je držitelem certifikátu jakosti ISO 9001 již od roku 2003 a certifikátu ochrany životního prostředí ISO14 000 od roku 2007.

Předchozí články firmy Ekonomické stavby
Galerie rodinných domů
Dům bez zbytečných nákladů postavíte pouze s námi
Investice do nízkoenergetického domu se vyplatí!
Ekonomické stavby v roce 2011
Pasivní dům za cenu domu běžného
Ze zahrady už neodjíždíme do paneláku, doma jsme tady

- PR článek -