Montované domy si u nás jen velmi pomalu získávají důvěru stavebníků. Češi jsou totiž v oblasti stavebních technologií značně konzervativní a bojí se opustit tradici domů zděných, které se staví již po dlouhá staletí. Montovaným domům se však v posledních letech podařilo zvítězit nad předsudky a začínají se objevovat i v našich končinách.
Typy montovaných domů
V současnosti je možné rozeznat dva základní typy montovaných domů. Mohou mít lehkou konstrukci na bázi dřeva nebo masívní konstrukci na bázi betonu (vláknocementové panely). Tyto dva typy montovaných domů se pak dále dělí podle složení konstrukce a použitých materiálů.
Dřevostavby – tento typ montovaných staveb tvoří dřevěný nosný rám osázený tepelnými izolacemi. Tento rám je z obou stran opláštěný deskami, z vnější strany jsou to velkorozměrové sádrovláknité nebo OSB desky (deska lisovaná pryskyřicí z orientovaných štěpek z jehličnatého dřeva) a ze strany vnitřní sádrokartonové desky, případně ekopanely.
Montované domy mohou vypadat velmi jednoduše a účelně - uspokojí tak nenáročnou klientelu, menší rodiny nebo seniory, kteří nechtějí investovat do velkého domu. Foto: Bahal
Montovaný dům s parametry velkého přízemního rodinného domu. Firma Bahal staví domy vlastním „celosvětově" patentovaným stavebním - BAHAL SYSTEM. Základ tvoří lehký ocelový skelet, OSB desky a minerální vlna. Foto: Bahal
Moderní dřevostavby je možné vystavět dvěma způsoby. Prvním způsobem je jejich výstavba z hotových velkoplošných stavebních dílů, které jsou zhotoveny již ve výrobně. Výrobci se snaží vytvářet co největší prefabrikáty, aby mohli ve výsledku použít co nejmenší počet těchto prvků. Není ničím výjimečným, když se ve výrobním závodě připraví celá podélná stěna domu. Takto připravené díly se poté přivezou na místo stavby, kde se poté pomocí jeřábu montují na předem připravenou základovou desku. K tomu, aby byla hrubá stavba dokončena, stačí jen několik dní. Ve výrobně se vnější strana obvodové stěny zateplí fasádním polystyrenem a zhotoví se základní omítky. Poslední vrstva omítky se nanáší ve výrobní hale, nebo až na staveništi.
Dřevostavby ELK splňují parametry nízkoenergetického případně pasivního domu. Podobně jako u ostatních monotovaných domů je výstavba otázkou několika málo týdnů. Foto: ELK
Dalším způsobem, jak je možné dřevostavbu sestavit, je pomocí sendvičové konstrukce. Od předchozí metody se tento způsob výstavby liší tím, že se montuje z jednotlivých materiálů přímo na staveništi. Díky tomu je možná náprava případných nepřesností spodní stavby. Pokud však tento způsob výstavby porovnáme s metodou výstavby z prefabrikátů, je zde potřeba počítat s delší dobou montáže. S tím je spojena nutnost ochránit stavbu před povětrnostními vlivy.
Domy ze železobetonových panelů – jde o druhý, tentokrát masívní typ montované stavby. Objekty vynikají těžší konstrukcí, která v sobě spojuje výhody zděné a montované stavby. Tato technologie není nijak neznámá, právě naopak, je užívána na panelových sídlištích. Současné panely se ovšem chlubí výrazně lepšími tepelně izolačními parametry a akumulací tepla, navíc je možné si vybrat ze široké škály nejrůznějších povrchových úprav. V neposlední řadě jsou pak domy ze železobetonových panelů atraktivní také svou přijatelnou cenou. Pokud jde o technologii, je izolační vrstva konstrukčního prvku sevřena mezi dvěma železobetonovými deskami. Styčné plochy panelů jsou ve spárách zality betonem a spáry utěsněny tmelem. Výstavba takovýchto domů není nijak pracná, železobetonové panely se však hodí pouze k výstavbě obytných a typových rodinných domů. V porovnání s dřevostavbami jsou na realizaci stavby kladeny vyšší nároky.
Prefabrikované díly domů Dennert Massivhaus na bázi lehčeného betonu se skládají přímo na stavbě. Díly jsou jsou opatřeny tepelnou izolací a vlastní sestavení dílů je otázkou jednoho dne. Foto: Massivhaus
Nedostatkům se dá zabránit
Montované domy byly neustále porovnávány s klasickými zděnými domy a bylo jim vytýkáno, že mají podstatně horší tepelně izolační vlastnosti. V současnosti se však již nestaví jiné, než nízkoenergetické montované domy. Ty spadají do kategorie objektů, jejichž roční spotřeba tepla na metr čtvereční podlahové plochy nepřekračuje 50kWh. Objevují se dokonce i pasivní montované domy a zdokonaluje se způsob jejich zateplení a vytápění. Také v montovaných domech jsou samozřejmostí tepelná čerpadla a rekuperace, tedy řízená výměna vzduchu.
Montovaným stavbám se rovněž přičítaly horší zvukově izolační vlastnosti. V tomto případě vše závisí na objemové hmotnosti konstrukce – mezi lehkou a masívní konstrukcí je podstatný rozdíl. Dřevostavby mohou mít například o něco horší zvukově izolační vlastnosti. Nejde však o nedostatečnou izolaci vůči venkovnímu prostředí, ale spíše o šíření zvuku v samotném objektu.
Dřevostavbám konkrétně se také vytýká nízká akumulační schopnost, tedy malá tepelná setrvačnost. V praxi to znamená, že se tyto domy sice rychle vyhřejí, ale také stejně rychle vychladnou poté, co se teplo přestane dodávat. To může být problém zejména v létě, kdy se dům nepříjemně přehřívá. V takovém případě se doporučuje doplnit dřevostavbu o vnitřní cihlovou vyzdívku, nebo betonovou konstrukci, čímž se zvýší akumulační schopnosti domu.
Montované stavby mívají také problém s difuzí vodních par, což je laicky řečeno prodyšnost konstrukce. Čím je materiál pórovitější, tím více dokáže propouštět vodní páry a ty způsobují nejen v interiéru, ale také v konstrukci stěn značné problémy. Jde především o vznik plísní, nebo snížení tepelně izolačních vlastností stěn. Vlhkosti je možné zabránit větráním, ale také dvěma dalšími způsoby. Vlhkost je možné nechat vstoupit do konstrukce a nechat projít až do exteriéru za pomoci difuzně otevřených konstrukcí, nebo jí můžeme ve vstupu do konstrukce zabránit neporézním materiálem, což je například beton nebo paronepropustná fólie.
Montované stavby jsou všeobecně mnohem citlivější na dokonalé technické provedení, nejrůznější chyby v izolaci, jako jsou tepelné mosty, nebo v instalaci parotěsných zábran, mohou do konstrukce přivést vlhkost a tím ji vážně poškodit.
Výhody montovaných domů
Abychom nezmiňovali jen mouchy, které montované domy mají, je třeba vyzdvihnout také jejich přednosti. Za největší výhodu je považována rychlost jejich výstavby, čímž vzniká podstatná úspora času. Jelikož se na stavbě nepoužívají mokré procesy, které by vyžadovaly určitou dobu schnutí, je možné dům vystavět v opravdu krátkém čase a klidně i za mrazivého počasí. Stavba montovaného domu obvykle trvá tři až šest měsíců. Domy není nutné nechávat ani přezimovat, aby lépe sedly a proschly. Celková časová úspora výstavby pak představuje asi půl roku, s čímž souvisí také značné finanční úspory. Ve srovnání se zděnými stavbami mají montované domy také téměř o polovinu tenčí stěny, díky čemuž získáte o 10 až 15% více užitné plochy – to ve standardním rodinném domě může představovat až jeden pokoj navíc.
- jpa -