Zavěšené stropy mohou mít mnoho různých forem. V některých případech nelze připojit zavěšený strop ke stěně. Může to být vlivem ventilace, vysokých oken nebo čistě z estetických důvodů, které ztěžují spojení stropu se stěnou. Řešením může být strop plovoucí. Při návrhu místnosti existuje řada možností, jak využít zavěšené stropy jako akustické prvky interiéru. Vytvoří-li se strop v určité vzdálenosti od zdi, vzniká dojem plovoucího stropu. Například materiál Ecophon Focus vždy přináší spoustu příležitostí ke tvorbě vynikajících stropních řešení. Variace a flexibilita výrobků řady Focus umožňuje používat strop jako součást designu interiéru.

Napínací a látkové stropy

O co jde? Tři lehké dřevěné rámy drží napnutou látku (dle výběru), připevněnou čalounickou pistolí. Z původního nehezkého stropu tak zůstanou vidět už jen úzké proužky po obvodu. U tohoto řešení je důležité správné ukotvení.   Před vlastním zavěšením potažených rámů je potřeba natřít strop požadovanou barvou – mezi rámy je totiž vidět.

Při vrtání otvorů pro hmoždinky je třeba pracovat přesně, protože jakákoliv nesrovnalost by byla znatelně vidět. Na zavěšení je třeba použít hmoždinky se závitovou tyčí, propojovací matice a šrouby s okem. Do masivních materiálů, jako je beton, je potřeba použít hmoždinky odpovídající rozměru kotevního šroubu, na který navazuje propojovací matice a šroub s okem. Na lehké stropy budete potřebovat hmoždinky do dutých prostor s hákem na konci.

PVC nebo textilie?

Napínací stropy nabízí obvykle nejrychlejší řešení pro hladký povrch. Napínací stropy z PVC jsou na pultech obchodů k dostání už běžně a pro domácí kutily nejsou novinkou. Cena se pohybuje přibližně od 1 500 Kč/m2. Pracuje se s nimi velmi jednoduše, ale mají jednu nevýhodu. Změkčovadla obsažená v PVC mají určitá zdravotní rizika. Pomocí horkovzdušného agregátu se místnost musí na krátkou dobu nahřát na teplotu asi 60 °C, aby PVC změklo a bylo poddajné. Strop bývá po této úpravě zpravidla mírně lesklý. Plachtu z PVC lze kdykoliv jednoduše vyměnit.

Relativní novinkou na trhu jsou nyní textilní napínací stropy Clipso. Jsou stejně hladké jako elastické PVC, ale nemusí se kvůli poddajnosti nahřívat fénem, a tudíž neobsahují změkčovadla. Látku drží speciální plastové profily připevněné pomocí hmoždinek. Aby byl výsledný efekt estetický, rozhodně se vyplatí, když nováčci-kutilové svěří věc do rukou odborníků. Podle tvaru místnosti cena začíná asi od 1 800 Kč/m2.

Dalším typem jsou podhledy. Staré a nehezké stropy nemusí být odstraňovány, protože systém podhledů (např. Portas) může být, vzhledem k nepatrné výšce vestavby, namontován pod libovolnou stávající konstrukci jako např. pod dřevem obložený strop. Současné požadavky na flexibilitu uvnitř budov vedou k tomu, že je většina technologických rozvodů soustředěna nad podhledy. Tyto rozvody často procházejí celým nadstropním prostorem, a proto vznikají vysoké požadavky na jejich snadnou přístupnost.

Renovace stropu

Renovace je zkrátka nezbytná a nemine vás v případě, pokud máte příliš nízký strop, pod který se nedá zavěsit vůbec nic. Pro dobrý výsledek je v tomto případě rozhodující důkladná příprava. Pokud se rozhodnete pro kompletní renovaci stropu – máte 2 možnosti. Vymalování stropu s novou tapetou nebo použít polystyrenové panely či obklady.

Odstraňování starých tapet ze stropu funguje stejně jako u stěn. Speciální škrabkou nebo jehlovým válečkem je potřeba perforovat povrch tapet, důkladně namočit a následně odškrábnout špachtlí. Při odstraňování polystyrenových panelů však voda nepomůže. Podle použitého lepidla může pomoci horkovzdušná pistole. Teplo naruší lepidlo, a tak výrazně usnadní jeho odškrabávání.

Podstatně jednodušší než nové tapetování je polepení stropu polystyrenovými panely. Polystyrenová pěnovka je mírně elastická, takže dokáže vyrovnávat pohyby podkladu, ale samozřejmě jen do jisté míry. Předběžné ošetření hloubkovou penetrací by ale ani v tomto nemělo být ošizeno. Dokázalo by se to nehezky vrátit při příští renovaci.

U panelového stropu, kde popraskaly spáry mezi panely, stačí celý strop potáhnout perlinkou,vyrovnat lepidlem a následně vyštukovat. Jednoduchá práce pro zručného domácího kutila, přesto bude lépe svěřit práci do rukou profesionálů.

Zaměřit pohled jinde

Pokud se vám do jakékoli renovace poněkud nevzhledného stropu jednoduše příliš nechce – zařiďte věci tak, aby strop nepoutal pozornost. Této lehké manipulace dosáhnete šikovným uspořádáním vnitřního prostoru. Dobře funguje metoda originálního umístění nebo nasměrování světelných zdrojů, využitím barev a barevných přechodů nebo nápadnou dekorací stěn. Tyto triky samozřejmě působí jen u drobných vad na kráse.

Autor: Alexandra Rohanová

Foto: archiv firem