Oba pocházejí z malých měst a jejich rodiče mají na vesnici chalupu, takže vesnice jim není zcela cizí. Rozhodnutí tedy padlo, takže se pustili do hledání vhodného místa a pozemku. Podařilo se jim objevit čtyřicet kilometrů za Brnem krásný pozemek o rozloze 650 m2.
A maraton se rozeběhl.

Dvě zásadní otázky – z čeho stavět a jak stavbu zaplatit

„S majitelem jsme se domluvili, takže jsme si u právníka nechali připravit kupní smlouvu a pustili jsme se do plánování stavby,“ popisuje začátky Petr. Souhlas stavebního úřadu se stavbou rodinného domu je možné získat dvěma způsoby, záleží na velikosti domu. Pokud je stavba do 150 m2 zastavěné plochy s jedním podzemním a nejvýše dvěma nadzemními podlažími a podkrovím, stačí ohlášení jednoduché stavby. Každý další případ vyžaduje vydání stavebního povolení.

Mezitím si Lenka začala kreslit návrhy budoucího domu a pročítat nejrůznější časopisy o bydlení. „Hledala jsem inspiraci a zajímaly mě nové trendy. Vím například, že nechceme mít dvoupodlažní dům a že chceme mít samostatnou garáž pro dvě auta,“ svěřuje se Lenka se svými prvními představami o domě a dodává, že chtěli mít s Petrem připraveno co nejvíce poznámek a nápadů než osloví projektanta. Oba dva mají rok po vysoké škole a začali čerstvě pracovat. Peníze na pozemek si vybrali ze spoření, ale teď je čeká další důležité rozhodnutí – jak dál financovat stavbu. „Jsme rádi, že se nám podařilo najít a koupit pozemek. Na stavbu tolik nespěcháme. Musíme nejdříve vyřešit, z čeho budeme stavět a jak to vše zaplatíme,“ uvažoval koncem léta Petr.

Jelikož se v říjnu konal v Praze mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, Lenka i Petr se na něj vypravili. Celý den strávili na výstavišti, procházeli stánky, dívali se na stavební materiály a také se hodně ptali. Zajímali se o nové technologie a tepelněizolační parametry materiálů.

Zašli také do veletržního stánku společnosti HELUZ a necelou půl hodinu strávili s Jiřím Lomským, specialistou na stavby rodinných domů, který jim představil cihelný systém a cihly HELUZ Family 2in1.

Rozhodnuto. Svůj dům si postaví z cihel

„Uvažovali jsme nad různými stavebními materiály, dokonce i o dřevě. Nakonec zvítězila tradiční cihla, protože nám dodává pocit bezpečí a možná to zní trošku zvláštně, ale i dlouhověkosti,“ shrnuje Lenka jejich úvahy nad stavebním materiálem. Petr pokyvuje a navazuje na Lenku: „Zajímal jsem se o tepelněizolační parametry dostupných materiálů a musím říct, že cihly HELUZ mě opravdu překvapily.“ U zdí z cihel Family 2in1 jsou povrchové teploty skoro stejné jako teplota vnitřního vzduchu, proto není nutné vzduch přetápět. Zbytečné přetápění vzduchu může vést i ke zdravotním problémům, což u konstrukcí z cihel HELUZ Family 2in1 nehrozí. Díky svým vysokým izolačním vlastnostem neuniká přes stěny téměř žádné teplo. Cihly jsou vhodné pro stavbu nízkoenergetických a pasivních domů.

Rychlé provedení hrubé stavby systémem stavebnice

Společnost HELUZ nabízí jako jediná na trhu v České republice propracovaný cihelný systém pro jednovrstvé obvodové pláště budov s minimální spotřebou energie na vytápění. Zdicí systém je při použití cihel Family 2in1 pro obvodové zdivo jedna z nejvhodnějších variant pro stavbu, která garantuje minimální energetickou náročnost a jednoduché a rychlé provedení hrubé stavby systémem stavebnice. Je proto také hojně využíván pro stavbu svépomocí.

Další článek Heluz
S šekovou knížkou od Heluzu postavíte dům levněji
Bára Špotáková staví dům z cihel Heluz. Inspirujte se

- PR článek -