Opakuje se to každý rok, na jaře s hrůzou v očích čekáme, co na našich terasách sníh přes zimu zase natropil. I když to tak zprvu nevypadá, pomoc je velmi jednoduchá. Většinou stačí napustit kyblík s vodou, přidat trochu mýdla nebo jaru a podlahu klasicky vydrhnout. Pokud máte terasu z prken z kompozitního materiálu, jako je třeba woodplastic, tak ty jsou téměř bezúdržbové. Jednou za rok – nejlépe tedy na jaře, je stačí omýt mýdlovou vodou. V případě potřeby ještě lehce okartáčovat rýžovým kartáčem a pomoci může také hrubší smeták.

S prkny dřevěnými to bývá trochu složitější, zůstávají na nich totiž nepěkné skvrny. Z tohoto důvodu je potřeba terasu nechat nově přebrousit, případně ošetřit novým nátěrem nebo napustit olejem. Pokud jsou na dřevěné terase místa, která jsou hodně namáhaná, je třeba na nich takovéto ošetření provádět až 3x ročně.

Pokud by se stalo, že byste měli na terase obzvláště odolné skvrny, nebo by se vám na ní objevila dokonce plíseň, sáhněte po přípravku obsahujícím bělidlo a pečlivě s ním povrch očistěte. Velmi vhodný je v těchto případech také speciální ekologický čistič Silva Clean od firmy Silvadec, který je určen na kompozitní materiál ze směsi dřeva a polymerů. Šetrně a bez námahy odstraní plísně i odolné skvrny z teras a balkónů. Po použití je nutné terasu ještě opláchnout vodou.

Zapamatujte si, že na dřevěná ani kompozitová prkna nesmíte používat agresivní čistidla na bázi rozpouštědel, napáchali byste tak více škody, než užitku. Povrch by se vám doslova rozežral a museli byste nechat celou terasu nově zbrousit. Navíc by došlo ke kontaminování okolní zeleně a mohla by být ohrožena i voda ve vašem bazénu.

Autor: - jap - ve spolupráci s firmou WPC-Woodplastic s.r.o

Foto: mojeterasa.cz