Bungalov označuje obytnou stavbu zpravidla ze dřeva či jiného lehkého materiálu. Půdorys má pravidelný, nejčastěji čtvercový. Objekt zahrnuje pouze přízemí (může mít takzvané půlpatro) a vstupní verandu. Jedná se o stavbu typickou zejména pro anglosaské země, ale v poslední době ji můžeme nalézt i u nás. Bungalovy jsou typické pro předměstskou či příměstskou zástavbu. Nesmíme si však plést bungalov a přízemní domek – ten má zpravidla jen jedno patro a eventuálně půdu, kde lidé skladují potraviny, seno či jiné krmivo. Postaven je ale z běžného zdiva.

Jak a kde vznikl bungalov?

Stavba má původ v britské kolonii Bengálsku. Britští úředníci si zde uzpůsobili lehké vzdušné dřevěné obytné stavby nazývané bangla či bangala. Příbytky měly mírně skloněnou střechu tvořenou zejména palmovými listy. Původní bungalovy zahrnovaly jídelnu, ložnici, kuchyni a koupelnu kolem dokola centrálního obývacího prostoru. Myšlenka vstupní verandy pochází z Persie. Na přelomu 19. a 20. století se bungalovy masově rozšířili v USA a v Kanadě, ale i jinde. První bungalov v Monumental Beach na Cape Cod v Massachusetts od autora Williama Gibbons Prestona pochází z roku 1879. Naopak na západním pobřeží postavil první bungalov A. Page Brown ze San Francisca na počátku 90. let 19. století.

Výhody bydlení v bungalovu

Bungalov je svou snadnou dostupností vhodný pro tělesně postižené osoby či seniory, pro které jsou schody noční můrou. Praktický je také pro rodiny s kočárkem či s malým dítětem. Všechno je při ruce, nemusíte se bát, že se děti při hraní zraní pádem ze schodů. Bungalov je úsporný a rychle realizovatelný typ obydlí, který navíc umožňuje provést rychlé dispoziční změny. Je vhodný i jako rekreační domek.


Z bungalovu můžeme mít díky francouzským oknům ze všech místností přístup na zahradu nebo na terasu. Foto: wowhaus.co.uk

Nevýhody bydlení v bungalovu

Místnosti bungalovu jsou zpravidla menší než u běžného rodinného domu, neboť stavbu neženeme do patra, ale všechny místnosti zabírají přímo část pozemku, který tudíž musí být dostatečně velký. Výsledek je méně skladového prostoru. Rovněž stěny jsou tenčí a poskytují obyvatelům méně soukromí než například cihlové či panelové. Rovněž ne každý je zvyklý spát v přízemí, protože patro mu dodává pocit většího bezpečí.

Vytápění bungalovu

Bungalov můžeme vytápět klasicky tak, jak jsme zvyklí z bytu či rodinného domu. Nesmíme ale zapomínat na izolaci, která hraje v případě lehčích dřevěných stěn klíčovou roli. Do bungalovu se velice hodí krb umístěný v centrálním obytném prostoru. I teplo z krbu můžeme rozvádět do ostatních místností, které jsou rozmístěny kolem dokola.

Povolení k výstavbě

Výstavba nového objektu si žádá stavební povolení. Bungalov není výjimkou. Při výběru vhodného pozemku musíme proto brát v potaz i okolní prostředí, domy a zvyky lidí. Hodí se náš moderní bungalov do historické části malého městečka? Úřady jsou v takovém případě často skeptičtí. V případě zamítnutí stavebního projektu nezoufejte. Často stačí učinit jen drobné úpravy, například změnit sklon střechy či dům mírně zvýšit. Stačí zajít na nejbližší stavební úřad a zeptat se na možnosti výstavby.

Dělení bungalovů

Bungalovů rozlišujeme několik druhů podle použitého stavebního materiálu, počtu místností a jejich velikostí. Z materiálů se nejvíce využívají plošné desky na bázi dřeva, hoblované povrchově ošetřené dřevo (nejčastěji smrk). K zateplení můžeme využít alternativní materiály jako ovčí vlnu, slámu či recyklované materiály. Výplně tvoří opět dřevo, dále cihly či hliněné materiály.

S jakými výdaji mám počítat?

V následujících propočtech bereme v úvahu typ stavby Bungalov 1, jehož zastavěná plocha činí 63,7 m2, 53,1 m2 užitné plochy domu, čili 52 m2 obytné plochy. Dům disponuje vstupní halou, obývacím pokojem spojeným s kuchyní a se vstupem na terasu, koupelnou, WC a dvěma dalšími pokoji. Jedná se o nízkou sendvičovou stavbu. Stěny jsou složeny ze sádrokartonu, minerální izolace a masivního konstrukčního dřeva (KVK hranoly). Na povrchu je akrylátová omítka. Střešní plášť je provětrávaný, střešní krytina plechová a profilovaná včetně pojistná difúzní hydroizolace. Okna jsou pětikomorová plastová. Celkové náklady na vytápění domu se pohybují kolem 8 000 za rok. Hrubá stavba tohoto klasického bungalovu vyžaduje 549 000 Kč, stavba k dokončení 869 000 Kč. Za dům na klíč zaplatíme 999 000 Kč. Cenu domu můžeme srazit vlastním kutilským umem: všechno za nás firma dělat nemusí. Bungalov můžete sami vymalovat, nahodit akrylovou omítku, přistavět garáž – zkrátka vše, na co si troufnete.

Dovolená v bungalovu

Bydlení v bungalovu si můžete vyzkoušet i nanečisto. Celá řada hotelů v oblíbených turistických destinacích disponuje menšími bungalovy a pronajímá je svým hostům. V Čechách nalezneme bungalovy zejména v kempovacích zařízeních, například na Lipně. Výhodou bungalovu je bezesporu větší soukromí a flexibilita. Když se nad ránem vrátíme z bujarého večírku na pláži, nemusíme se ohlížet na „otvírací dobu“, kterou má řada recepcí omezenou. Na druhou stranu většina akcí a společných jídel se odehrává v centrální budově, ovšem bungalovy bývají rozmístěné kolem dokola hotelu, takže eventuální docházková vzdálenost je minimální. Do bungalovu je vhodné se ubytovat s dětmi či přáteli: nebudete nikoho rušit a nikdo nebude rušit vás. Bydlení v bungalovu si dále můžete vyzkoušet například během pracovního pobytu v zahraničí.

Autor: Martina Gillichová